Alışveriş

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

ALIŞVERİŞ

 

AKDENİZ’İN ALIŞVERİŞ KENTİ

Türkiye’deki en önemli turizm merkezi olan Antalya, kente gelen turistlerin her tür ihtiyacına cevap verebilecek modern alışveriş merkezlerine sahip.

Dünya çapında markaların yer aldığı lüks butiklerin, çok katlı alışveriş merkezlerinin yanı sıra yerel ürünlere yer veren mütevazı dükkanları da bulabilirsiniz Antalya’da. Seramik heykellerden, çinilere, ahşap işlerinden, kilim ve heybelere kadar.

Yörenin kök boyası ile boyanan “Döşemealtı halıları” da çok ünlü. Karain Mağarası’nın da bulunduğu geniş bir bölgeye Döşemealtı deniyor ve burası Antalya bölgesinin en eski el sanatları merkezi olma özelliği taşıyor. Günümüzde Antalya’nın en önemli el sanatlarından olan dokumacılık da Yörüklerin göçebe yaşayışının bir parçası.

DÖŞEMEALTI HALILARI

Antalya’da yalnız göçebeler değil, köylüler de dokumacılıkla uğraşıyor. Döşemealtı, Türkiye’nin en çok tanınmış ve yüzyıllar boyu motifleri en az değişime uğrayan halıları.

Yaklaşık 1 buçuk-2 metre boylarında yapılan bu halıların ana renkleri lacivert, bordo, yeşil, kırmızı ve beyaz. Renklendirmede kullanılan kök boyaların elde edilişi kuşaktan kuşağa geçmiş, ancak son yıllarda unutulan bazı bitki boyalarının yerini sentetik boyalar almış. Döşemealtı halılarının Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Mihraplı, Akrepli ve Terazili Toplu olmak üzere yedi değişik zemin kompozisyonu bulunuyor.
Antalya, yöresel ürünlerden el sanatlarına,modern alışveriş
merkezlerinden dünyaca ünlü markalara kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler