Alışveriş

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

ALIŞVERİŞ

 

BODRUM RENKLERİ

Bodrum, el sanatları açısından çok gelişmiş bir tatil yöresi. Deri giysilerden Bodrum işi dokumalara, nazar boncuklarından gümüş takılara, iğne oyalarından dekoratif eşyalara kadar pek çok malzemeyi Bodrum çarsısından edinebilirsiniz. Ayrıca Bodrumlu ustaların maharetli ellerinde şekillenen Bodrum işi deri sandaletler de dünyaca ünlü.

Bodrum merkez ve koylarında haftanın altı günü kurulan yöresel pazarlarda Ege’ye özgü sebze, meyve ve otlardan tutun da ev eşyalarına, hediyeliklere kadar pek çok eşyayı bulmak mümkün. Yüzde yüz el dokuması Milas kumaşları ile bunlardan yapılmış örtü ve perdeler, el boyaması batik işi giysi ve dekoratif dokumalar bu pazarlarda satılıyor. Bodrum’un diğer tatil yörelerinden farkı, yerel pazarlardan ve mağazalardan edineceğiniz otantik ürünlerin yanı sıra buradaki modern alışveriş merkezlerinin büyük kentlerde bulabileceğiniz her tür markaya da ulaşma şansı yaratması. Bodrum süngeri de yöreye özgü diğer ürünlerden. Romanlara, filmlere konu olan çilekeş sünger avcılarının denizin derinliklerinden zorluklarla çıkardıkları süngerler ve diğer deniz kabukları da Bodrum kokusunu evlerinize taşıyacak otantik ürünlerden.
SEMT PAZARI

Milas - Salı, Mumcular - Pazar, Turgutreis - Cumartesi, Bitez - Perşembe, Ortakent – Çarşamba

MİLAS HALISI

Halı dokuma geleneğini günümüzde de sürdüren Milas yöresine özgü halılar, Selçuklular tarafından bölgeye yerleştirilen Türkmen boylarına kadar dayanıyor. Menteşe Beyliği ve Osmanlı döneminde üretilen halılarda Selçuk motifleri yaşamaya devam etmiş. Kare ya da altıgenlere bölünerek geometrik bitki ve hayvan motiflerinin dokunduğu halılara Milas ve çevresinde bol bol rastlayacaksınız.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler