Uçhisar

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

UÇHİSAR

 

Kapadokya, doğa ve tarihin yeryüzünde en güzel bütünleştiği yerlerden biri.Uçhisar, bölgenin en yüksek kaya kütlesinin içine ve çevresine oyulmuş kilise, manastır ve evleriyle ünlü.

Nevşehir- Göreme yolu üzerinde, Nevşehir’e 7 km. uzaklıkta bulunuyor. Bölgenin en yüksek noktasında yer alan ve en eski yerleşimin ne zaman yapıldığı bilinmeyen Uçhisar, yerleşim biçimi açısından Ortahisar’a ve Ihlara Bölgesi’ndeki Selime Kalesi’ne benzemekte.

Uçhisar Kalesi’nin zirvesi aynı zamanda bölgenin panoramik seyir noktası. Kale içerisinde bulunan çok sayıdaki odalar birbirine merdivenler, tüneller ve koridorlarla bağlanmış. Odaların girişlerinde ise -tıpkı yeraltı yerleşimlerinde olduğu gibi -giriş/çıkışı kontrol altına almaya yarayan sürgü taşları bulunuyor. Çok katlı bir özelliğe sahip olan Kale’nin bazı mekanları bugün yer yer göçtüğünden dolayı tüm mekanlara ulaşmak ne yazık ki mümkün değil. Uçhisar’ın doğu, batı ve kuzeyinde yer alan bazı peri bacaları Roma Dönemi’nde mezarlık amacıyla oyulmuş. Girişleri genellikle batı yönüne bakan mezarların iç kısımlarında ölülerin yatırıldığı klineler bulunuyor.

Gerek Kale’nin eteklerinde gerekse Kale’de çok az sayıda kaya oyma kiliseler tespit edilebilmiş. Bunun nedeni belki de çok sayıda kilise ve manastıra sahip olan Göreme’nin Uçhisar’a yakın olmasından. Kale zirvesindeki Bizans Dönemi’ne ait basit kaya mezarlar ise oldukça tahrip olduklarından ve soyulduklarından pek özellik taşımıyorlar.

Uçhisar Kalesi’nde Ortahisar ve Ürgüp’teki (Başhisar) gibi kalesi olan yerleşimlerde savunma amacıyla çevreye uzanan uzun tünellerden bahsediliyor. Fakat bu tüneller yer yer göçtüklerinden dolayı bugün esrarını hala koruyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler