Mustafapaşa (Sinasos)

Yayın tarihi: 03.09.2007

MUSTAFAPAŞA (Sinasos)

 Ürgüp’ün 6 km. güneyinde yer alan Mustafapaşa, 20. yüzyılın başlarına kadar Ortodoks Rumların yaşadığı bir kasabaydı. 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarına tarihlenen eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliğine sahip.

Mustafapaşa’nın batısında yer alan Gömede Vadisi, jeomorfolojik açıdan Ihlara Vadisi’nin küçük bir benzeri. Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi kaya oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahip. Mustafapaşa’daki önemli kilise ve manastırlar; Aios Vasilios Kilisesi, Konstantin - Heleni Kilisesi, Manastır Vadisi Kiliseleri ve Gömede Vadisi’ nde Alakara Kilise ve St. Basil Şapeli.

ST. BASİL ŞAPELİ

Mustafapaşa kasabasının yaklaşık 2 km. batısında, Gömede Vadisi’nin batı yakasında yer alıyor. İki apsisli, dikdörtgen planlı ve düz tavanlı 2 nefli şapel, iki sütunla destekli. Batı nefinin duvarlarında üzeri kırmızı aşı boyası ile süslü yarı kabartma sütunlar ve aralarında nişler yer alıyor. Doğudaki nef ise oldukça zengin geometrik ve bitkisel motiflerle dekore edilmiş. Gömede Vadisi’ne bakan, kısmen yıkılmış kapısı olan bu nefin yanında kilise banisine ait olabilecek bir mezar bulunuyor.

Doğu nefin apsisi her birinde bir patriğin adı yazılı, etrafı palmetlerle çevreli üç malta haçı ile süslü. Tasvirlerin yerine isimleri yazılı bu üç malta haçlarından ortadaki Abraham’ı, diğerleri İsaac ve Yakup’u temsil etmekte. Araştırmacılar bu Malta haçlarının cenneti ya da Golgota’daki 3 haçı sembolize ettiğini belirtmekte. Tavandaki büyük boyutta, etrafı geometrik ve bitkisel motiflerle boyalı haç, kornişte yer alan yazıta göre St. Konstantin’i simgeliyor. İkonoklastik düşünce ile ilgili bu motiflerin yanı sıra apsisin ön cephesine iki önemli aziz, St. Basil Şapeli, bazı araştırmacılara göre İkonoklastik Dönem’e (726 - 843) ya da daha geç döneme tarihlendiriliyor.

TATLARIN KİLİSESİ


Acıgöl ilçesinin 10 km. kuzeyinde yer alan Tatlarin kasabasının kale olarak adlandırıldığı tepesinin yamaçlarında yer alıyor. İki nefli iki apsisli, beşik tonozlu olan kilisenin narteksi yıkılmış. Oldukça iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler bantlarla birbirinden ayrılmış. Zeminde koyu gri, tasvirlerde ise mor, hardal ve kırmızı renkler kullanılmış.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler