Kalkan

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

KALKAN

 

Kaş'a bağlı bir belde olan Kalkan, Kaş'a 25 km. uzaklıkta. Görülmeye değer bir koyun kıyısında kurulmuş.


Kaş’a 27 km uzaklıktaki Kalkan’a Kaş’tan kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşılıyor. Antalya Havalimanı’na uzaklığı 170 km.


Küçük ama oldukça sevimli bir tatil yöresi olan Kalkan, eski Rum evleri ve küçük yat limanıyla son yılların en ilgi çeken tatil merkezlerinden biri. Geleneksel beyaz renkli evleri, kepenkleri, çiçek fışkıran balkonları ile Kalkan alabildiğine huzurlu bir yöre. Hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı dar sokaklar marinada son buluyor. Kalkan’da günbatımında çatı teraslarında yemekten önce bir aperatif için biraraya gelmek, yatların geliş gidişini, marinadaki telaşlı faaliyeti izlemek ise bir gelenek haline gelmiş.

1922'deki mübadelede Kalkan’da yaşamakta olan halkın bir kısmı Yunanistan'a, bir kısmı da Avusturalya'ya gitmiş. Yunanistan'a gidenler Atina yakınında "Kalamaki" adlı köyü kurarak yaşamlarını sürdürmeye başlamış. Bunların çocukları vatan hasretini gidermek için zaman zaman Kalkan'a gelip ziyarette bulunuyor. Yakın zamana kadar sabunculuk ve zeytinyağı ile geçimini sağlayan Kalkan tertemiz pansiyon ve otelleri ile lezzetli ürünler sunan lokantalarının yanı sıra yakın zamanda yapılan yat limanı ile de mavi yolcuların uğrak yeri haline gelmiş.

Kalkan’ın içinden denize girilebildiği gibi, sahilden kalkan teknelerle çevredeki plajlara da gidilebiliyor. Otelleri, pansiyonları, restoranları ve alışveriş olanakları ile her yıl binlerce turist çeken Kalkan'daki yat limanı, uğrayan teknelerin her türlü ihtiyacını karşılayacak nitelikte.


Kalkan’ın kuruluşu hakkında kesin bilgi yok. Söylenenlerden en çok kabul göreni Meis adasından bir sandal dolusu yükle gelen ve çevre köylere satmaya çalışan bir göçmenle ilgili olanı... Rivayete göre bu ticari girişimin başarısı diğer adalıları da Kalkan’a çekmiş.


GÜVERCİNLİK DENİZ MAĞARASI
Kalkan’a 2 km uzaklıktaki Güvercinlik Deniz Mağarası, çok sayıda güvercini barındırması nedeniyle bu adı almış. Bu mağaraya Kalkan’dan hareket eden teknelerle ulaşabilirsiniz. Görülmeye değer.


Kalkan, tatilde alışveriş yapmayı sevenler için geniş olanaklar sunuyor. Sokaklar boyunca sıralanmış dükkan ve alışveriş merkezlerinde ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz.

KALKAN EVLERİ
Beyaz badanalı duvarları, güneşi bolca içeri alan geniş balkonları ve ışıklı pencereleri ile Kalkan evleri, Akdeniz mimarisinin tipik bir örneği.BEZİRGAN YAYLASI
Denizden yüksekliği 500 m. olan Bezirgan Yaylası, Kalkan’a seyahat edenlerin görmesi gereken yerlerden sadece biri. Acentelerin düzenledikleri turlarla buraya ulaşmak mümkün.
Bezirgan’da muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Altınızda minik minik adalarla kendinizi uçakta gibi hissediyorsunuz. Avuç içi kadar görünen Kalkan koyundaki çam ormanı arasından zirveye doğru 20 km çıkınca yol ikiye ayrılıyor. Soldaki yolla Bezirgan Köy’üne ulaşılıyor. Köyün sınırında dik, saç kaplı çatıları olan küçük ahşap evler var. Birbirine çok yakın ahşap merdivenli bu iki katlı evler, buğday saklamak için kullanılıyor. Turistler için köy çevresi ve Bezirgan-Amber arası at turları düzenleniyor. Yöredeki köy pansiyonlarında konaklayabilirsiniz.

Kaş Kalkan Patara » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler