Patara

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

PATARA

 

Kaş'a 41 km. uzaklıkta bulunan Patara’daki (Ovagelmiş) antik kent, limanın doğu yakasında geniş bir alana yayılmış. Kent ve limanı, yaklaşık 3 km. uzunluğundaki vadinin girişinde yer alıyor. Patara Limanı, Xanthos (Eşen) Çayı'nın getirdiği alüvyonlarla dolunca bugünkü görünümünü almış. Kentin adından ilk kez Herodot söz ediyor. Rivayete göre Patara, kentin kurucusunun adı. Şehrin tarihi M.Ö. 5. ve 6. yüzyıla kadar uzanıyor.Mitolojiye göre Güzel Sanatlar Tanrısı Apollo Patara'da doğmuş. Tarihsel belgeler bu bölgenin Aziz Nikolas'ın (Noel Baba) doğum yeri olduğunu ortaya koyuyor. Arkeolojik eserlerin sayısız ve ilginç olduğu Patara, aynı zamanda kumsal severler için de ideal. 22 km. uzunluğundaki ince kumsalı göz alabildiğince uzanarak, her türden kum sporu için uygun bir ortam sağlıyor.

Hz.İsa'nın havarilerinden Saint Paul, Roma'ya gitmek için Patara'dan gemiye binmiş ve Patara, Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuş.

Patara'ya girilirken yol üzerinde Likya tipi Roma devri mezar anıtları görülüyor. Girişte üçgözlü Zafer Takı, sular altında kalmış üç nefli Liman Kilisesi ve Hurmalık Hamamı’nın kalıntıları bulunuyor. Bunun 100 m. ilerisinde son kazılarda Likya şehirleri arasındaki uzaklığı gösteren yol kılavuzu bulunmuş. Kılavuz, dünya karayollarının en eski ve en kapsamlı yol levhası. Antik kentte yer alan Vespasianus Hamamı M.S. 69-79 yılında inşa edilmiş. Hamamın yanındaki patika izlenirse, Patara'nın mermer döşeli ana caddesine ulaşılıyor. Caddenin ilerisinde ise Bizans Kalesi'nin geniş duvarları ile karşılaşılıyor. Bu kalenin doğusunda Korint Tapınağı ve batı ucunda Bizans Kilisesi yer alıyor.

Bir yamacın eteğine kurulmuş olan ve M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen Patara Tiyatrosu ortalama 10.000 kişilik. Tiyatronun kumla kaplı olan bölümleri temizlenerek yapı ortaya çıkarılmış. Patara antik kentinde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları halen devam ediyor.

Koruma alanı ilan edilen Patara plajı  Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme alanı. Bölgede, Caretta-Carettalar’ın üreme dönemlerinde kaplumbağaların ekolojik ortamlarının devamı için, koruma tedbirleri titizlikle uygulanıyor.

Çölü anımsatan kumları, tertemiz denizi ve çam ormanlarıyla ünlü yöre, bünyesinde birçok sürprizi saklıyor. Fakat antik kentin büyük bir bölümü, rüzgarlarla bir yerden bir yere taşınan kumlar altında saklı. Kum taşınmasını önlemek amacıyla geliştirilen bir proje dahilinde iklime uygun dikilen akasya ve bitki türleri bölgeye ayrı bir güzellik katarken; koyu pembe çiçekli zakkumlar, çam ağaçlarıyla bütünlük sağlıyor. Patara'da yerleşim alanı, Gelemiş Köyü antik kentinin 2 kilometre gerisinde yer alıyor. Alabildiğine geniş, uzun ve vahşi kumsalda rüzgar, denizde ise dalga hiç eksik olmuyor. Akdeniz'in sayılı temiz denizine sahip Patara'da sahile vuran dalgalar vücutta jakuzi etkisi yaparken, kulaç atmaya çabalamaktan yorgun düşüyorsunuz. Patara'nın kum yapısı oldukça ilginç. Binlerce yıl önce temiz denizlerin göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma ürünü  kumlar üzerinde kum kürü yapanlar, ağrı ve sızıdan kurtuluyorlar.

Turistik bir yöre olan Patara' da çok sayıda konaklama tesisi, otel, motel, pansiyon, alışveriş merkezleri ve leziz yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar bulunuyor.

PATARA’NIN ÖZEL KONUMU
Patara'nın kumu, tıpkı Datça'daki Gebekumu'nda olduğu gibi, aynı yüzyılda oluşmuş. Temiz denizlerde yaşayan ve taş yiyip taş üreten bir çeşit mikroorganizmanın ürünü. Bu kumun rüzgarla taşınmasını önlemek için, bölgeye yegane uyum sağlayan bitki ise akasya. 

KIZILDERELİ KANOLARI
Patara’da yapabileceğiniz en heyecanlı aktivitelerden biri de Eşen Çayı üzerinde kano gezisi.
Saklıkent Kanyonu'ndan doğan ve bir kolu Kınık'tan geçen Eşen Çayı'nı Kızılderilileri’nkine benzeyen kanolarla gezebilirsiniz. Kınık'ta köprü altında başlayıp Çayağzı'na kadar süren 16 km'lik Eşen Çayı'nda, yaklaşık 4 saat su üstünde kalınıyor. Sabah 11:00'de başlayan kano yolculuğu, çeşitli molalarla 17:30'a kadar sürüyor. Kano macerasının ücreti 35 $. Her tür rehberlik hizmeti veriliyor.

PATARA KANYONU
Patara kanyonu, mercan ve sünger çeşitleriyle süslü. 11 metreden 132 metreye inen fener duvarı, oldukça canlı ve renkli. Öksüz Ada ise köpekbalığı ailesinden keler balıklarını barındırıyor.

FOTOĞRAF MAKİNENİZİ UNUTMAYIN!Gün batımında güneşin hareketlerine göre renklerle yıkanan kum tepeleri kartpostal tadında görüntüler yaratıyor. Önce  güneşle sararan, sonra kızıla boyanan kum tepeleri üzerindeki dalga hareketlerini, gölgeleri ve tepe siluetlerini izlemek veya fotoğraflamak bile, başlı başına Patara'ya geliş nedeni olabilecek özellikte. Rüzgarla kapanan kumdaki ayak izleri, yeniden şekillenen kum tepeler, denize batan güneşten önce ortaya çıkan pastoral kompozisyonlar, büyüleyici güzellikte.


Bir yamacın eteğine kurulmuş olan ve M.Ö. 2. yüzyıla tarihlendirilen Patara Tiyatrosu 10.000 kişilik kapasiteye sahip.

KUMSALDA AT GEZİNTİSİ
Atla kumsalda gezinti, Patara’nın diğer sürprizlerinden. Çölü anımsatan kumsalda sabah ve akşam serinliğinde yapılan at gezintilerinin saati 20 $. Rehber eşliğinde 6-8 atla yapılan bu geziler, sabah 06:00-07:00 saatleri arasında başlıyor. Yürüyüşe hazırlanan uysal atlar, konukların yönlendirmesine açık.
Bu gezilerde; birinci adım kanal boyu, ikinci adım yeşillik vadi, üçüncü adım ise kum tepeler ve deniz. Yol boyunca orman, vadi ve antik kentlerden geçiliyor. Daha önce hiç deneyiminiz olmasa bile, çiftlikte verilen bilgiler doğrultusunda ve 3-4 turluk denemelerde 10 dakikada at binicisi olabiliyorsunuz.

Kaş Kalkan Patara » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler