Çevreyi Keşfedin

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

ÇEVREYİ KEŞFEDİN

 

Kemer’in yakın çevresi çok sayıda  antik kente ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan bölge hayranlık uyandıracak özellikte...

.

CORYDELLA
Kumluca’nın 2 kilometre kuzeyinde, Hacıveliler köyü yakınlarındaki Corydella Antik Kenti büyük ölçüde tahrip olmuş. Bugün toprak üstünde yalnızca şehre su getiren Aguaduktur kalıntıları bulunuyor. Özellikle Bizans ve geç Bizans devirlerinde gelişme gösteren kentten çıkarılan ve halk arasında  “Kumluca Definesi” diye anılan, döneme ait altın ve gümüş eşyalardan oluşan değerli eşyaların büyük bir kısmı Amerika’ya kaçırılmış.

RHADIOPOLIS
Corydella ile kıyaslandığında görülebilecek kalıntılar açısından daha zengin olan Rhadiopolis’e Hacıevler köyünden gidiliyor. Oldukça kötü olan 3 kilometrelik toprak yolda ancak arazi araçlarıyla ilerlemek mümkün. Bir Lykia şehri olan Rhadiapolis’in ortasında küçük bir tiyatro var. Tiyatronun kuzeyinde Bizans kilisesi, tepede de Helenistik kule bulunuyor.

Arkeologlar ismine bakarak şehrin Rodoslular tarafından kurulduğunu düşünüyor. Kral Opramoas zamanında en zengin devrini yaşayan şehirde; tiyatro, hamam, Opramoas adına yapılan anıt, kilise, kaya mezarlarları ve lahitler, çok sayıda su sarnıcı bulunuyor.

GAGAE
Kumluca’nın güneydoğusundaki bir diğer yerleşim de Gagae. Antik kent Akropolis kayalığı ile deniz arasında kalan bir alanda kurulmuş. Buradaki yapılar Roma ve Orta Çağ izlerini taşıyor. Şehrin duvarları ve bazı kiliselere ait kalıntılar görülebilir. Gagae’deki tiyatroya ait kalıntılar ne yazık ki sökülüp ev yapımında kullanılmış. Gagae isminin bir tür taş olan Gagates’ten türediği tahmin ediliyor.

KORMOS
Karacaören köyü Karabük mahallesinde bulunan antik kentin tarihi hakkında herhangi bir bilgi edinilememesine rağmen kent kalıntıları varlığının ipuçlarını yer yer göstermekte.

MELANIPPE
Mavikent kasabası sınırları içerisinde bulunuyor. Melanippe’nin Helenistik döneme ait bir kent olduğu tahmin ediliyor.

IDEBESSIOS
Alakır Barajı’na paralel 30 km. yol aldıktan sonra Karacaören köyü İncirağacı mahallesine varılıyor. Stabilize yoldan 5 km. kadar kuzeydeki Kozağacı mahallesine geldiğinizde İdebessios  Antik Kenti’ne ulaşmış oluyorsunuz. Tiyatro, hamam, su yolu, kilise, kitabeli-kabartmalı aile mezarları ve gözetleme kulesine gibi yapıların çoğu geç Bizans devrine ait. Kentin en dikkat çekici özelliği; aile mezarlarının lahitlerin U planı oluşturacak şekilde yerleştirilmesiyle oluşturulması.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler