Mavi Yolculuk

Yayın tarihi: 03.09.2007
Renklerin Coğrafyası

MAVİ YOLCULUK

Akdeniz ve Güney Ege kıyılarında geleneksel gulet yatlarla yapılan Mavi Yolculuk, doğa harikası koyları keşfederken; gündelik hayatı unutmak, denizle, doğayla, tarihle iç içe günler geçirmek için ideal bir tatil yöntemi. Ülkemize özgü bir turizm çeşidi olan Mavi Yolculuk, gündelik yaşamın stresinden uzaklaşmak isteyenler için inanılmaz  fırsatlar sunuyor. Çamlar arasında yapılan yürüyüşler, ören yerlerinde geçmişin derinliklerine yapılan yolculuklar, saatlerce süren tatlı sohbetler, güneş, deniz ve kıyılarımızın büyüleyici güzellikleri bu yolculuğu benzersiz kılıyor. 

  

Mavi Yolculuk ülkemize özgü bir turizm çeşidi. İklim şartlarına bağlı olarak yolculuğa çıkmak  için en ideal zaman, Nisan ile Kasım ayları arası. Ege ve Akdeniz’i doya doya yaşamak için gulet tipi yatlar iyi bir seçim. En fazla 14 kişilik grupları ağırlayan ve tatilinizi daha özel hale getiren guletler, dünyaca ünlü geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri. İlk olarak balık ve sünger avcıları için inşa edilen bu yatlar, bugünkü modern ve konforlu haline gelene kadar uzun bir süreçten geçti. Guletler, motor yatlar olarak bilinmelerine karşın yelkenle de yol alıyorlar. Ön bölümde oldukça geniş bir güneşlenme alanı var. Orta alan; bar, mutfak, oturma grubu ve yemek masalarının bulunduğu kapalı salona ayrılmış. Kıç tarafında; üzeri tente ile kapatılmış yemek masası, oturma grubu ve dümenin bulunduğu açık alan, alt kısımda ise kamaralar yer alıyor.

Teknede hareketlilik sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Önce yüzme, daha sonra da kahvaltıyla başlayan gün, birkaç saatlik seyrin ardından, programda yer alan doğa yürüyüşü ve arkeolojik gezilerle devam ediyor. Bu tarz yürüyüşler size göre değilse, yatta kalıp kitap okuyabilir ya da güneşlenebilirsiniz. Daha aktif olmayı sevenler ise yüzme, kürek çekme, dalış, balık tutma, jet-ski veya su kayağı gibi su sporları aktivitelerine katılabilirler.

Kemer, mavi yolculuğun en önemli merkezlerinden biri. Kemer çıkışlı turlar olduğu gibi, Bodrum ve Marmaris çıkışlı rotalarda da önemli duraklardan biri Kemer.
İklim şartlarına bağlı olarak Mavi Yolculuk için en ideal zaman, Nisan ile Kasım ayları arası.


BİR MAVİ YOLCULUK KLASİĞİ: GULETLER

Dünyaca ünlü gulet tipi yatlar, geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri. Eskiden balık ve sünger işçileri için inşa edilen bu tekneler, günümüzde Mavi Yolculuğa çıkanlara ev sahipliği yapıyor.Mavi Yolculuk programında yer alan doğa yürüyüşü ve arkeolojik geziler size göre değilse, teknenin uğradığı koylarda güneşlenebilirsiniz.JEEP SAFARİ
Toros Dağları’nın patikayı andıran orman yollarında düzenlenen jeep turlarıyla tatlı heyecanlar yaşayabilirsiniz.

Safari turlarında 10-15 jeepten oluşan konvoyla önce Toroslar’ın yamaçlarındaki dağ köylerine gidiliyor, daha sonra köy yollarından çıkarak ancak bir jeepin geçebileceği taşlık ve çukurlarla dolu orman yollarında araç kullanmanın keyfi tadılıyor. Toroslar’ın zirvesine ulaşıldığında yörük çadırlarında mola veriliyor. Yörük kadınlarının odun ateşinde pişirdikleri yufka, gözleme ve katmerler gerçekten çok lezzetli. Yol boyunca zaman zaman fotoğraf molası verilen jeep safarilerinin en önemli duraklarından biri de anavatanı Lübnan olmasına karşın yalnızca Toroslar’ın Beydağları bölümünde yetişen sedir ormanları. Çevredeki balık çiftliklerinde verilen yemek molasının ardından farklı bir güzergahtan dönüş başlıyor. Jeep safari 100-150 kilometrelik parkurlarda yaklaşık 9-10 saat sürüyor.DERİN MAVİ
Tarihi ve doğal zenginlikleri ile tanınan Kemer’in su altı zenginlikleri, su üstünü aratmayacak nitelikte. Üç Adalar, bölgede dalışa en elverişli yerlerden biri. Karanın neresinden bakılırsa bakılsın yalnız üç ada göründüğü için bu ismi alan Üç Adalar aslında 4 adadan oluşuyor. Adalar ve etrafındaki birçok irili ufaklı kayacıkdan oluşan bölge, su altı meraklılarının buluşma noktası.


Kemer’deki batıklar, resifler ve su altı mağaraları dalış tutkunlarını bölgeye çekiyor, fotoğraf meraklılarına benzersiz görüntüler sunuyor.

BEGINNERS RESİFİ
İki büyük adadan birisi olan Korsan Adası’nın kuzeyinde yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi eğitim sonrası resif dalışı yapacak olan dalgıçların ilk durağı. 1 metreden 28 metreye kadar uzanan dalış bölgesi birçok deneyimli dalgıç için de ilginç özelliklere sahip. Sazlıkların aralarında çeşitli lapin balıkları ve sübyeler bulunuyor.BÜYÜK RESİF
Kuzey ve güney tarafları iki ayrı dalış noktasını oluşturuyor. Her iki taraf da 38-42 metrelere kadar inmekte. Kayalar içinde gezinen mürenler dalış merkezleri tarafından beslenecekleri zamanı bekliyorlar. Ürkütülmedikleri takdirde orfozlar fotoğrafçılara kolaylıkla çekim yapabilecekleri kadar yaklaşıyorlar. Boyları 40 cm’ye yaklaşan lipsozlar ise adeta yanlarına sokulmanızı bekliyorlar.  Kayaların bitip kumun başladığı alanlar ise lagos ve orfozların barınakları. Renkli süngerlerin kapladığı kayalıkların arası makro canlılar açısından oldukça zengin. Resifte eylül ve ekim aylarında sardalya, baraküda ve ton balıkların rastalamak mümkün.

BACALI MAĞARA
Birçok dalış merkezinin bilmediği ya da zor bulduğu bir dalış noktası. Akdeniz’in berrak sularında 20 metreye geldiğinizde kayaların üzerinde bir delik ile karşılaşırsınız. Çapı oldukça küçük olan bu girişten ancak bir dalgıç geçebilir. İçerisi ise 10 dalgıcı alacak genişliktedir.

Havalı Mağara ve Mağara Önü:  Girişi 11 metre derinlikte olan mağaraya 3 metre çapındaki boşluktan giriliyor. 10 metre boyundaki dar koridor içi hava dolu mağaraya ulaşıyor. En çok 4-5 kişinin gireceği genişlikteki odanın içinde hava bulunuyor. Fotoğraf meraklıları mağaranın tavanında oluşmuş beyaz renkli sarkıtları kaçırmasın.


Antalya limanının açığındaki Paris Batığı, Kemer’deki tek batık dalış bölgesidir.


PARİS BATIĞI
Antalya limanının açığındaki bir batık geminin dışında Kemer’deki tek batık dalış bölgesidir.  Gemi 28 metrede tabana oturmuştur. Yaklaşık 70 metre uzunluğundaki geminin baş tarafındaki kamaralardan geminin alt ambarlarına doğru inildiğinde birbirine kaynamış bombalarla karşılaşılıyor.

KÜÇÜK ADA ÖNÜ
Oldukça değişik bir su altı yapısı olan bölge, yoğun akıntılardan etkileniyor. 40 metreden sonra başlayan kumluk alanda akyalara rastlayabilirsiniz.DUVAR
Derinlerde iri orfozlarla karşılaşabilirsiniz. Üç Adalar’da yapılacak birçok derin dalışta olduğu gibi burada da baraküdalara rastlayabilirsiniz. Duvar boyunca renkli süngerler, deniz tavşanları ve iskorpitler görülebilir. Kumluk alandaki iri vatozları ve sazlıkların arasındaki deniz atlarını da unutmamak  gerekiyor.

ADVENTURE RESİFİ
Adaların en güneyinde yer alan resif 6 metrede başlayıp 60 metrelere kadar uzanıyor. Balık sürülerinin yanı sıra kaplumbağalarla da karşılaşılabilirsiniz.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler