Adana

Yayın tarihi: 17.11.2007
Renklerin Coğrafyası

Adana

 

 

 

Şehir Seyhan Nehri, Akdeniz ve Toros Dağlarının arasına kurulu. Adını Anadolu mitolojisindeki Hava tanrısı Kronos’un oğlu Adanus’tan alan Adana Hititlerden bu yana birçok medeniyeti topraklarında ağırlamış. Şehrin yakınlarında bulunan birçok ilçe de dahil olmak üzere Adana’da birçok tarih eser kalıntısıyla karşılaşmak mümkün.

 

Taşköprü

Seyhan ırmağı üzerideki Taşköprü, Adana ve çevresindeki ilkçağ kalıntılarının en önemlisi. Roma imparatoru Hadrianus (117-138) zamanında yapıldığı sanılan köprü, Bizans Imparatoru Justinianos tarafından yenilendi (6. yüzyıl). Daha sonra da birkaç kez onarılan yapı 317 m uzunluğunda ve 21 gözlü. Halen 14 gözü sağlam.

 

Karatepe - Aslantaş Açık Hava Müzesi

Bir Neo-Hitit bölgesi olan Karatepe Milli Parkı’nda Kral Asitawada’nın yazlık sarayının kalıntıları, Hitit ve Fenike yazıları içeren tabletler ve rölyeflerin sergilendiği açık hava müzesi bulunuyor. Tepenin zirvesinde, saray olduğu tahmin edilen iki tane yanmış bina harabesi ve zahire kuyuları mevcut.

 

Misis

Adana-İskenderun yolunda, Yakapınar yakınlarında İpek yolu üzerinde olmasında ötürü zenginliğe kavuşmuş bir antik şehir olan Misis bulunuyor. Misis’de zemininde Nuh’un Gemisi ile hayvanları da resmeden bir dördüncü yüzyıl hamam mozaiğinin de bulunuduğu çeşitli Roma Devri kalıntıları yer alıyor.

 

Anavarza

8.yüzyıldan itibaren pek çok devlet arasında el değiştiren Anavarza, bir süre Ermeni Prensliği’nin merkezi olmuş. Antik kentin kenarında birden yükselen bir tepe üzerindeki Anavarza Kalesi ovadaki diğer kalelerin merkezini teşkil ediyor. Ören yerinde ayakta kalan kalıntılardan surlar, zafer takı, kale, sütunlar, yol ve bekçi evi önündeki mozaikli iki havuz ziyaretçilerin ilgisini çeken eserler.

 

 

Adana Kebap

Yemeklerin başlıca malzemeleri un, bulgur, et, sebze, çeşitli baharatlar, süt, yoğurt, peynir ve çökelek.Yörenin kendine has ünlü yemeği “Adana Kebabı”. Yanında bol yeşillik ve soğanla yeniyor ve yanında şalgam suyu ve ayran içiliyor.

 

Alışveriş

Adana ve çevresi, özellikle Osmaniye-Karataş’ın kök boyalı yünden dokunan halı ve kilimleri ile ünlü. Adana’da bakır işçiliği de meşhur. Merkezdeki bakırcılar çarşısında bakır işçiliğinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz.

 

Alanya-Adana-Mersin-Hatay » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler