Alanya

Yayın tarihi: 17.11.2007
Renklerin Coğrafyası

ALANYA

 

Kilometrelerce uzanan kumsalları, antik şehirleri, doğa harikası mağaraları ve doğa sporlarına uygun coğrafyasıyla yerli ve yabancı turistlerin sadece gezip görmek için değil, yaşamak için de seçtikleri bir yer Alanya.

 


Ülkemizin en gözde tatil merkezlerinden biri olan Alanya’ya gelenleri ilk olarak yarımadanın üzerinde bir taç gibi kurulmuş olan Selçuklu Kalesi karşılıyor. Alanya Kalesi, şehrin en güzel manzarasına sahip. Kalenin yanı sıra eşi benzeri olmayan tersane ve Kızıl Kule gerçekten görülmeye değer güzellikler. Alanya’nın en ilgi çekici özelliklerinden biri de mağaraları. Astım hastalarına iyi geldiği söylenen Damlataş Mağarası bunlar arasında en bilineni. İlginç kaya oluşumlarıyla Fosforlu Mağara, korsanların kadın esirleri tuttukları Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası’na keyifli bir tekne yolculuğu sonunda ulaşabilirsiniz.

Alanya’nın 15 km. doğusunda yer alan Dim Çayı Vadisi, yazın bunaltıcı sıcaklarında serinlemek isteyenlerin derdine derman olacak nitelikte.Tüm sahillerinden denize girilebilen Alanya, zengin tarihiyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Kente 20 km. uzaklıktaki Leatres,  kilise, hamam ve tapınak kalıntılarıyla üst üste kurulmuş uygarlıkların öykülerini anlatırken, Alanya’ya 30 km. mesafede olan Iotepe Liman Kenti, doğal limanı ve hakkında üretilmiş efsaneleriyle tanınıyor.

Kral Antichos’un karısının adını taşıyan kent, Roma döneminden kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Kargıcak Köyü civarındaki Syedra;  kale, agora ve tapınaklarıyla yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan tarihi mekanlardan biri.

 

İncekum

Avsallar kasabasıyla Alara çayı arasındaki bölge İncekum olarak adlandırılıyor.

Denizi kadar inen çam ve sedir ağaçlarının denizle birleşmesini engelleyen ince sarı kumlar sebebiyle bölge, İncekum adını almış. Alanya’nın yaklaşık 20 km. batısında çamlarla kaplı bölgede, doğal, ince kumlardan oluşan  plaj turistlerden büyük ilgi görüyor. Güneş ve denizin dışında birşeyler yapmak isteyenler orman içi kamp alanını mutlaka görmeli.

 

Alanya’nın tüm sahillerinden denize girebilirsiniz.

Alara

Yüzyıllardır kültür elçilerinin ve ticari gezginlerin uğrak yerlerinden biri olan Alara, Alara Çayı’nın yanına kurulmuş. 1232 yılında Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılan Alara Han, yöredeki en önemli tarihi yapı. Bir tarafta yeşil çam ormanları, diğer tarafta Alara Han ve önündeki koca düzlükte kıvrıla kıvrıla akan Alara çayı. Tepedeki köşk ve hamam kalıntıları arasında dolaşırken karşınızdaki muhteşem manzarayı seyretmekten kendinizi alamayacaksınız.

 Alanya Kalesi

Alanya Kalesi, 1225 yılında Roma kale kalıntılarının yerine Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. 83 kule ve 140 burcu olan, üç sıra surlarla çevrili yapı, iç ve dış kale bölümlerinden oluşuyor. Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camisi, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindandan oluşan kale gerçek bir tarih hazinesi.

 

Geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyonla Selçuklu Tersanesi tekrar turizme kazandırıldı.

 

Selçuklu Tersanesi

1228 yılında yaptırılan tersane, 56,5 m. uzunluğunda, 44 m. derinliğinde. Tersane güneyden gelebilecek tehlikelere karşı iki katlı, iki odalı bir kule ile güçlendirilmiş.

 

Alanya Kalesi, kentin en güzel manzarasına sahip.

 

Kızıl Kule

Adını alt ve üst kısımlarındaki kesme taşlardan alan Kızıl Kule, 1226 yılında yapılmış. Bugün bile sapasağlam ayakta duran kulenin doğu cephesi ile batı cephesi arasında, tabanın konumu nedeniyle 2 metrelik  yükseklik farkı var. Sekizgen şeklindeki kule beş katlı. Zemin katın ortasından yukarı doğru beşinci kata kadar yükselen bir bölüm bulunuyor. Su sarnıcı görevini üstlenen bu bölüm, kulenin omurgası durumunda.. Zemin kat Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.

 

 

Alanya Müzesi

Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği çeşitli bölümlerden oluşan müzedeki en eski eser, Alanya çevresinde bulunan ve M.Ö. 625 yılına tarihlenen Fenike dilindeki yazıt. Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait bronz, mermer, pişmiş toprak, cam ve mozaik buluntular, Karamanlıca dilindeki bir yazıt ve arkaik (M.Ö.7-5.yüzyıl), Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemine ait sikkeler arkeoloji seksiyonunda sergileniyor.

 

Akdeniz Bölgesi’nin bu şirin ilçesi zengin alışveriş olanaklarına sahip.

 

Kozanın evrimi

İpekböceği yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bölgede, ipek dokumaları çok ünlü. Özellikle eşarpları görmemezlik etmeyin. İpek halılar özellikle turistlerden büyük ilgi görüyor. Deri giysi ve aksesuar mağazalarıyla halı mağazaları da ilgi çekici. Kuyumcu dükkanları pek çok çevre ilçede olduğu gibi, burada da çok yaygın. Tezgahlarda her türlü gümüş takı ve incik boncuk satılıyor. Buralardan birçok ilginç hediyelik eşya bulabilirsiniz. Çevredeki dükkanlarda küçük heykelcikler, hayal gücünün sınırlarını zorlayan biblolar vitrinleri süslüyor.

 

 

Akdeniz’in farklı lezzetleri...

Alanya, uygun iklim koşulları nedeniyle çok sayıda sebze ve meyvenin yetiştiği bir coğrafyada yer alıyor. Bu yüzden sebze yemekleri bölge mutfağında önemli bir yer tutuyor ve çok tüketiliyor. Yörenin kendine özgü yemekleri arasında en önemlileri laba, düğün çorbası ve öküz helvası.

 

 

Deniz olan her tatil yöresinde olduğu gibi Alanya da balık ve deniz mahsulleri yönünden oldukça şanslı. Akay, avcı, çipura, iskarmaç, isparit, kılıç, kırlangıç, kolyoz, lagos, mercan, mezgit, orkinos, tekir, turna, zargona ve Akdeniz’e özgü grida bölgede en çok rastlanan balıklar.

 

 

 

Alanya-Adana-Mersin-Hatay » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler