MAD

Yayın tarihi: 20.06.2008

MAD

    

Yurtdışında uluslararası ödül almış ilk Çinli mimarlık ofisi MAD Architects Office, Ma Yansong, Yosuke Hayano ve Dang Qun tarafından 2003 yılında Pekin’de kuruldu. Ekip yarışmalarda kazandığı çok sayıda ödülün yanısıra Architecture League of New York’un “2006 Genç Mimar Ödülü”nün de sahibi. Aynı yıl bienal süresince Venedik’te ve bir süredir Danimarka Mimarlık Merkezi’nde “MAD in China” ve Pekin’de Tokyo Gallery’de “MAD Under Construction” sergilerinde projelerini sergileyen ekibin, üçü katıldığı yarışmalarda birincilik ödülüne değer bulunan dört projesini tanıtıyoruz.

 

Pekin 2050 Pekin, Çin; 2006

 

 

Pekin 2050, 2008 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan kentin Merkezi İş Alanı üzerinde yükselen bir yüzer ada fikrine temellenen kentsel gelişim projesidir. 

Yatay düzlemde birbiriyle ilişkilenen dijital stüdyolar, multimedya iş merkezleri, tiyatrolar, restoranlar, kütüphaneler, gezi alanları, sergiler, spor salonları ve suni göl, alanı boydan boya kuşatan megastrüktürler üzerine yerleştirilmiştir. MAD, bu yeni kent modeli önerisinde makine estetiği ve düşey kent kavramlarını aynı potada eritmeyi hedeflemiştir. O güne değin kara ulaşımının tümden tasfiye edilip yeraltı ve yerüstü trafiğinin yoğunluk kazanacağı düşüncesiyle Tiananmen Meydanı Pekin’in en büyük yeşil alanı olarak düzenlenmiş, kültür yapıları da metro ulaşım ağıyla ilişkilenecek şekilde yeraltına gömülmüştür. Zhongnanhai büyük bir “peyzaj dağı”na dönüşürken, hemen altına ulusal tiyatro yerleştirilmiştir.

 

 

Mimar:

Ma Yansong, Yosuke Hayano, Dang Qun

Proje ekibi:

Zheng Tao, Fu Changrui

Proje tarihi:

2006

 

Sinosteel International Plaza Tianjin, Çin; 2006-2012

 

 

Kelime anlamı “imparatorun nehri kestiği yer” olan Çin’in en büyük limanına ev sahipliği yapan Tianjin, Çin’deki dört belediyeden biri. Projesi uluslararası yarışmada birinci seçilen ve Çinli çelik üreticisi Sinosteel Corporation için tasarlanan 320 m yüksekliğindeki ofis ve otel kulesi, kentin merkezinde Haihe Nehri kıyısında yer alıyor. Yapıların şeffaf cephe yüzeyleri üzerine giydirilmiş petek dokulu çeperler, ofis mekanları için optimum doğal aydınlatma sağlarken, geleneksel Çin peyzajı ve mimarlığına da atıfta bulunuyor.

 

 

 

Mimar:

Ma Yansong, Qun Dang

İşveren:

Sinosteel International Plaza (Tianjin) Ltd.

Proje ekibi:

Eric Spencer, So Sugita, Zhao Wei, Wang Xingfang, LI Jieran, Lu Lu, Liu Xiaopu

Yardımcı mimar-mühendislik hizmetleri:

ARUP

BIAD

Majesty Structural Engineering Design&Consultant INC. (GSD)

Proje tarihi:

2006

İnşaat başlangıç tarihi:

2007

Muhtemel inşaat bitiş tarihi:

2012

Yüzölçümü:

277.618 m2

 

Absolute Kuleleri Mississauga, Kanada; 2006-2009

 

 

Kanada’nın altıncı en büyük kenti ve Kuzey Amerika’nın en büyük banliyösü olan Mississauga için bir simge yapı olarak tasarlanan kulelerin projesi, davetli olduğu uluslararası yarışmada birinci seçilmiştir. 4. etapta 56 katlı ve 170 m,

5. etapta 50 katlı ve 150 m olarak tasarlanan kuleler, her kotta farklılaşan dönüş yarıçaplarıyla burgulu bir görünüme sahiptir. Kent sakinleri arasında “Marilyn Monroe” adıyla anılan kuleler, binaları çepeçevre saran balkonlarıyla dikkat çekmektedir.

 

 

 

Mimar:

Ma Yansong, Yosuke Hayano, Dang Qun

İşveren:

Fernbrook Homes and Cityzen Development Group

Proje ekibi:

Shen Jun, Robert Groessinger, Florian Pucher, Yi Wenzhen, Hao Yi, Yao Mengyao, Zhao Fan, Liu Yuan, Zhao Wei, Li Kunjuan, Yu Kui, Max Lonnqvist, Eric Spencer

Proje tarihi:

2006

İnşaat başlangıç tarihi:

2007

Muhtemel inşaat bitiş tarihi:

2009

Yüzölçümü:

4. etap: 45.000 m2

5. etap: 40.000 m2

 

Guangzhou Sun Plaza Guangzhou, Guangdong, Çin; 2005

 

 

Guangdong bölgesinin hem başkenti hem de ticari ve kültürel merkezi konumundaki Guangzhou kentinde, biyoloji endüstrisinin teşvikiyle oluşturulan uluslararası biyoloji adası, yeni bir bilim ve teknoloji gelişim bölgesi olarak tahayyül edilmiştir. Adanın tam ortasında, Guanshan kanalı kıyısında konumlandırılan Sun Plaza, bilim ve teknoloji yerleşkesinin kanalın öte yanında öbeklenmiş yapılarıyla aynı aks üzerindedir.

Uluslararası yarışmanın galibi olan projesiyle adanın çekim merkezi olarak tasarlanan komplekste toplantı, seminer ve sergi salonları, bilimsel araştırma sahası ve ofislerin yanısıra dokuz servis çekirdeği yer almaktadır. Ortası Chengong, Huadi ve Chenshi Dazong tapınaklarını koruma altına alacak şekilde hatırı sayılır ölçekte boşaltılarak meydan ve yeşil alan düzenlemelerine tahsis edilen iki katmanlı yatay düzlem görünümündeki yapının zemin kotu doğal peyzaja, üst kotuysa kent panoramasına açılmaktadır.

 

 

Mimar:

Ma Yansong, Yosuke Hayano, Dang Qun

Proje ortaklığı:

Ove & Arup Beijing

Arazi yüzölçümü:

107.076 m2

Bina yüzölçümü:

73.000 m2

 

Arredamento Mimarlık Aralık » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler