Kışın keyfi Chalet’de çıkar!

Yayın tarihi: 15.07.2008
Kışın keyfi Chalet’de çıkar

Kışın keyfi Chalet’de çıkar!

Chalet’de adeta bir İsviçre dağ evindeyiz. Bir tarafta şöminede yanan odunların çıtırtısı, diğer yanda kırmızı pötikarelerle süslü masa örtüleri ve yemeye doyamadığımız Alp lezzetleri. Burada, ahşabın büyüsündeyiz, Fondue’nün merkezinde…

Sıcacık bir mekan Chalet. Köşede yanan şömine, duvarlara asılmış ahşap objeler, küçük, şirin İsviçre tarzı pencereler ve dahası… Sanki İstanbul’un göbeğinde değil de Alplerin eteklerindeyiz. Camdan dışarıya baksak karla kaplı tepeleri görecekmişiz gibi geliyor. Büyüyü bozmamak için dışarı bakmıyoruz. Gözlerimizi bir süreliğine kapatıyor ve düşlüyoruz… Neredeyse İsviçre’deyiz!

Chalet Restoran, her pazar saat 11:00’den itibaren zengin kahvaltı çeşitleriyle konuklarını ağırlıyor.

Yüz yıllık dağ kulübesi

İçinde bulunduğumuz ahşap kulübe tam tamına yüz yaşında ve Alplerden özel olarak getirilmiş. Gerek dekorasyonu gerekse ambiyansı ile gerçek bir İsviçreli. İçeri girdiğinizde ilk gözünüze çarpan şey etrafı mavi alevlerle bezeli odunların yandığı şömine oluyor. Üşüsek de, üşümesek de karşısında oturma isteği duyuyoruz. Hevesimizi saklı tutup sevimli perdelerin süslediği şirin camlardan birinin kenarına ilişiyoruz. Kırmızı beyaz pötikareli peçeteler, ahşap tuz ve biberlik ile kenarları özel motiflerle bezeli tabaklara yoğunlaşıyoruz hemen. Her şey öyle özel ki burada, kolayca atmosfere kapılıyoruz.

Nedense çikolata geliyor aklımıza hemen. Mönüyü hızlı bir biçimde tarıyorken algıda seçicilik devreye giriyor ve ‘çikolata fondue’ye takılıyoruz. Ama önce ana yemek söylemek gerekiyor. Bu durumda Chalet’nin başarılı şefi Murat Yılmaz’a danışıyoruz. Her birine ayrı emek verdiği birbirinden özel lezzetlerin çoğunu sıralıyor bir nefeste. Ayırım yapamıyor, bize bırakıyor seçimi. İtalya, Avusturya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin geleneksel lezzetlerinin de yer aldığı mönüde seçimimiz ille de yöresel Alp yemekleri oluyor… ‘Peynir Köftesi’ ile başlıyoruz lezzet yolculuğumuza. İçeriğinde özel İsviçre peyniri bulunan, nefis bir patates köftesi bu. Sıcacık köfteyi kesiyor, erimiş peynire doyamıyoruz. Şimdi sırada ‘Et Fondue’ var. Küçük parçalar halinde kuşbaşı kesilmiş etleri fondue çatalı yardımıyla, masamıza gelen fondue tavasına aktarıyoruz teker teker, sonrasında ise tabağımıza… Tabağımızın içi boş değil. Yine yöreye özgü ve yine çok leziz soslar etleri bekliyor. Çatalımızı kendi ellerimizle pişirdiğimiz ete ve sosa batırıyor, keyifle yiyoruz. Benzersiz bir deneyim desek yeridir!

Ve… İşte beklediğimiz an geldi.

Sıra ‘Çikolata Fondue’de! Fondue tavasının içinde bu kez muhteşem renk ve yoğunlukta İsveç çikolatası var. Çikolatanın kokusu iştahımızı kabartıyor. Tabaklarımızda ise çikolatayla buluşmayı bekleyen meyveler duruyor. Küçük küçük kesilmiş elma, portakal ve kivi parçacıklarını, ikizye bölünmüş aroma yüklü çilekleri önce çikolataya batırıyor, ardından mideye indiriyoruz.

Kapanışı ise başladığımız yerde, şömine başında tamamlıyoruz, elimizde enfes İsviçre likörüyle dolu kadehler, damağımızda ise gece boyu tattığımız lezzetlerle…

Chalet Peynir Köftesi

Malzemeler:

50 gr. gravyer peynir

50 gr patates

1/2 yumurta

20 gr. un

5 gr. tuz

5 gr. beyaz toz biber

5 gr. hardal

Hazırlanışı:

Patatesler diri kalacak şekilde haşlanır. Ardından peynirler rendelenerek

patateslere eklenir. İçine yumurta kırılır. Bu karışım üzerine un serpilir,

baharat ilave edilip yoğrulur. Yoğrulan karışımdan ceviz büyüklüğünde

parçalar alınır ve köfte biçimine getirilir. Derin yağda kızartılıp, sıcak

servis edilir.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler