Gustino’yla sağlıklı yemekler

Yayın tarihi: 15.07.2008
Gustino’yla sağlıklı yemekler

Gustino’yla sağlıklı yemekler

Yorucu bir iş günün en keyifli zamanı öğlen yemekleridir. Bu saatlerde yenen yemek, günün geri kalan bölümünün verimini etkiler. Ticket Restaurant® yemek kuponlarıyla tanıdığımız Accor Services, sağlıklı beslenmeyi öngören Gustino Programı’nı Türkiye’ye taşıdı. Gustino Programı ile çalışanlar artık sağlıklı beslenecek.

Accor Services Pazarlama Müdürü Banu Çolak

1992 yılında Ticket Restaurant® yemek kuponlarıyla Türkiye piyasasına giren Accor Services, uluslararası bir beslenme programı olan Gustino’yu ülkemizde de uygulamaya hazırlıyor. Restoranların, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyeleriyle, makul fiyat-lezzet ve dengeli beslenme temelleri üzerine oturtulan mönüler oluşturmasına yardımcı olmayı hedefleyen Gustino, 2008’de uygulamaya girecek.

Gustino Programı’nın ilk adımı olarak, program faaliyete geçmeden önce Ticket Restaurant® kullanıcılarını programla ilgili bilgilendirmesi hedefleniyor. Ticket kullanıcılarına internet sitesinden ulaşan Accor Services yetkilileri, İnternet ortamında mönülerin tanımlanması, programa üye restoranların seçimi gibi konuları kamuoyu ile paylaşıyor. Sitede ayrıca beslenme konusunda pratik tavsiyeler, dengeli beslenme ile ilgili yazılar, temel bilgi ve kurallar da yer alıyor.

İlk kez 2005 yılında Fransa’da uygulanmaya başlanan ve dünyada 35 ülkeye yayılan Gustino Programı, başarılı ve yararlı bir program olarak adından söz ettiriyor.Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiyelerine uygun oluşturulan Gustino, makul fiyat ve lezzet unsurlarını da dikkate alıyor. Dengeli beslenmenin temel kuralları üzerine kurulan Gustino’nun ana hedefi restoranların daha sağlıklı mönüler hazırlamasına yardımcı olmak ve  çalışanların öğle yemeğinde dengeli beslenmeleri için sağlıklı mönüler bulmalarını sağlamak.

Rasgele değil bilgiyle beslenme

Accor Services Pazarlama Müdürü Banu Çolak, “Çalışanlara öğle yemeklerinde hem yemek hem de mekan seçme özgürlüğü sunan Ticket Restaurant ile dengeli ve besin değeri zengin mönüler bulmak artık mümkün olacak. Son yapılan araştırmalar, büyük şehirlerde yaşayanların yüzde 72’sinin restoranlarda daha dengeli ve besin değeri yüksek yemekler bulmak istediklerini gösteriyor. Gustino Programı bu ihtiyaç üzerine hazırlandı” diyor. Beslenme uzmanlarının hazırladığı Gustino, programa katılmak isteyen tüm üye restoranlara pratik bir rehber halinde sunulacak ve rasgele hazırlanan mönülerdeki belirsizliği ortadan kaldıracak.

Accor Services’in faaliyette bulunduğu 35 ülkede uygulanmaya başlayan Gustino Programı, bir çok Ticket Restaurant üye kuruluşunun programa katılmasıyla yaygınlığını artırıyor. Gustino’ya üye restoranlar,  programın tavsiyeleri doğrultusunda, besin değeri zengin ve dengeli bir öğün için  kurallara uygun mönüler hazırlıyor. Lezzetli ama  uygun fiyatlı mönüler ile çalışanlara sağlıklı çözümler sunan restoranların Gustino üyelikleri Gustino’nun sevimli maskotu aracılığıyla cam etiketleri ve özel menüleriyle çalışanlara duyuruluyor.

Sağlıklı beslenme rehberi

Sağlık ve yemek sektöründe yer alan uzmanlar tarafından hazırlanan Restoran Rehberi, Gustino programının kolay bir şekilde uygulanabilmesini sağlayacak tavsiyeler içeriyor. Dengeli beslenme programına uygun malzemelerin seçimi (yağ ve şeker dengesine göre seçim yapılması), malzemelerin pişirilmesi (yağda kızartma veya tereyağ/ kremalı sosların kabul edilmemesi) gibi tavsiyeler, restoranların dengeli beslenme konusundaki bilgisini artırmaya yönelik.

Gustino etiketi taşıyacak yemek seçeneklerinin, bazı kurallara göre hazırlanması gerekiyor. Örneğin hepsi sebze ve meyveden oluşan öğün; yüzde 40 protein ve yüzde 60 sebzeden oluşan öğün; yüzde 40 protein, yüzde 30 sebze, yüzde 30 nişastadan ürünler Gustino ölçülerine uyuyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler