ÜLKER

Yayın tarihi: 15.07.2008
ÜLKER

ÜLKER

Kesintisiz yatırım, kesintisiz üretim

Çikolata sektörünün önemli markalarından Ülker, 1944’te kurulduğunda, Türkiye’de endüstriyel anlamda bisküvi üretimini gerçekleştiren ilk şirket olma özelliğine sahip oldu. 1950’de çikolatalı ürünlerin üretimine başlayan firma, bugün 55 çikolata ve çikolata kaplamalı marka ve 188 çeşit ürün piyasaya sunuyor. Sektördeki pazar payı yüzde 61’ken, AC Nielsen Markalar 2005 raporuna göre çikolata ve çikolata kaplamalı ürünlerde de yüzde 64’lük paya sahip. Yakın dönemde çikolatayı Ülker Çikolata AŞ çatısı altında ayrı bir şirket olarak yapılandıran Ülker, yatırımlarına da ara vermiyor. Topkapı'daki fabrikasına beş yeni hat ekleyecek olan şirketin yatırımı tamamlandığında, 60 milyon Euro’yu bulacak. Bu arada Ülker, önümüzdeki aylarda çikolata şirketini halka açmayı planlıyor.

Ülker’in bu başarısının altında yatan en önemli sebebin Türk damak tadına uygun ürünler üretmesinin yanı sıra kakao çekirdeğinden başlayarak çikolata üretiminin her aşamasında kaliteyi kontrol altında tutmasının olduğunu belirten yetkililer, çikolata ve çikolata kaplamalı ürünler için ihtiyaç duyulan hammaddelerin üretimini de kendi fabrikalarında gerçekleştirildiğini belirtiyorlar.

Değişen ürün çeşitliliği

Ülker, çikolatalı ürün gamını sürekli yenilerken 2006’da geliştirdiği Dido Karamelli ve Fındıklı Karamel Dolgulu Çikolata Caramio’yu Türk tüketicisine sundu. Lezzet tasarımının yanı sıra ürün sunumlarında da modern çizgileri benimseyen Ülker, dünyada değişen trendleri de takip ediyor. Bu amaç doğrultusunda Ülker’in en çok satılan ürünlerinden Albeni, Metro ve Coco Star’ın ambalajları raftaki diğer ürünlerden ayrışacak, genç, yenilikçi ve özgün ambalaj tasarımlarıyla değiştirildi.

Yüzde 70 kakao oranı içeren Gusti markası ise kakaonun sağladığı faydaları içeren neredeyse bir kakao bombası. 2007 yılında markalaşma stratejisi doğrultusunda çikolatada artık bir klasik olan Ülker Çikolata’nın adı Ülker Golden Çikolata olarak değiştirildi. Ülker Çikolata’nın ürünün kalitesi ve tadına sadık kalınarak, ismi ve ambalajı yenilendi. Markanın bu yıl gerçekleştirdiği en büyük yeniliklerden biri de, butik çikolata tarzında ürünleri portföyüne katması... Ekimde Amante çift renkli çikolata, Dore bitter ve sütlü madlen, Topkapı Özel Üretim Madlen markalarını piyasaya sundu.

Amante, sütlü ve bitter çikolatayı aynı anda tatma fırsatı veriyor. Sütlü ve bitter çikolatalı Dore ise ince formu ve kare şekliyle alışılmış madlen çikolatadan daha farklı bir çikolata keyfi sunuyor.

Gıda alanında global pazarda tanınan bir Türkiye markası olan Ülker’in ürünleri Avustralya,  ABD,  Belçika ve Malezya’ya kadar geniş bir coğrafyada 100’den fazla ülkeye ihraç ediliyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler