Mekanları özelleştiren perde ve döşemelikler

Yayın tarihi: 15.07.2008
Mekanları özelleştiren perde ve döşemelikler

Mekanları özelleştiren perde ve döşemelikler

Dekorasyon kavramının içinde büyük bir önem taşıyan perde ve döşemelik kumaşların seçimi oldukça zor bir iş. Mekanı yansıtan tasarımlar ortaya çıkarmak, profesyonel bir süreci gerekli kılıyor. Esnek yapısıyla yaratıcı çözümlerin yanında mekanları farklı kılacak ürün ve hizmetler sunan firmalar bu anlamda sektörde ön plana çıkıyor.

Perdenin bugün kullanılan biçimine yakın kullanımları çok uzun zaman önceye, hatta tarih öncesi dönemlere kadar dayanıyor. İlkel dönemlerde mağaralarda yaşayan insanların, mağaraların kapılarını örtmekte kullandıkları postlardan başlayan perdenin öyküsü, yerleşik toplumlarda halı, kilim, daha sonrasında değerli kumaşları dokumaya başlamasıyla gelişmiş.

Yüzeysel baktığımızda işlevi pencereleri örtmekle sınırlı olan perdeler, yaşam tarzımızı doğrudan yansıtan, dekorasyonu şekillendiren en önemli öğelerden birisi haline geldi. Tasarımda kullanılacak dilim, sarkıt, kuşak türü kumaş süslemeler, kumaş süslemeleri taşıyan tamamlayıcı metal ahşap perdelikler, rozet ve kancalar, perdeleri belli bir sistem dahilinde çalıştıran manuel veya motorlu mekanizmalar, perdelerin ömürlerini uzatan ve uyku kalitesini artıran gölgeleyici ve karartıcı güneşlikler… Dekorasyon yaparken sadece perdede bu kadar detayı birarada düşünmek bile gerçek anlamda profesyonel bir destek gerektiriyor.

Dekorasyonu yapılacak alan ister bir otel, ister restoran, ister işyeri, isterse ev olsun, oldukça zor ve profesyonel destek sürecini şart kılan bir iş. Detaylı bilgi ve eğitimi olan, araştırmacı, teknolojiden faydalanan, iç mimar ve tasarımcılarla işbirliği içinde çalışan tedarikçiler sektörde ön plana çıkıyor. Hem iç piyasada hem de ihracatta ürünü satabilmenin yolu artık ürünü alacak olanın isteklerine kulak vererek amaca uygun koleksiyonlar hazırlamaktan geçiyor.

Türkiye'nin ihracatında yüzde 40 gibi büyük bir pay sahibi olan tekstil sektöründe, Türk firmaları perde ve döşemelik alanında da marka olmayı başarıyor. Diğer sektörlerde olduğu gibi tekstilde de dünya pazarlarına düşük fiyatla girip rekabet ortamı yaratan Çin'e karşı, Türk firmaların kalite kozunu kullanmasının sonuç verdiği ortada. Bugün sektörde Türk firmaları önemli işlere imza atıyor.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler