Bolca Hindi

Yayın tarihi: 15.07.2008
BOLCA HİNDİ

BOLCA HİNDİ

Her aileye uygun hindi seçenekleri

-

Bolca Hindi İstanbul bayisi olarak 2002’de kurulan Bolbey Gıda, merkezi İkitelli’de olmak üzere İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası’nda birer ofis ve depoyla hizmet veriyor. Günlük olarak kesilen hindiler, her sabah gün doğmadan, Bolbey Gıda’nın soğutuculu araçlarıyla tüketiciye ulaşıyor. Yıl boyunca Bolca Hindi ürünleri dağıtım ve satışını yapan Bolbey Gıda, yılbaşında da yılların tecrübesiyle hizmete devam ediyor. Özel yılbaşı hindileri, müşteri isteğine uygun olarak, yılbaşını evlerinde kutlayan aileler için 4-6 kg ağırlığındaki Baby Hindi, otel ve restoranlar için daha büyük 8-10 kg’lık bütün hindi satışı yapıyor.

Türkiye’nin beyaz tüylü Kaliforniya cinsi hindiyi üreten ilk markası olan Bolca Hindi, ürünlerini yılbaşlarında bütün ve parça olarak satışa sunuluyor. Yılbaşında Baby Hindi adıyla bütün, but, göğüs, kanat, gerdan, ciğer, taşlık, şinitzel, çöp şiş ve osso buco dahil olmak üzere 34 çeşit parça ürünle pazarda yer alıyor. Üretimde her şeyden önce hijyene çok önem veriliyor. Taze olması için günlük kesim ve günlük dağıtım en vazgeçilmez kuralları.

KESTANELİ HİNDİ DOLMASI

Hazırlama Süresi: 25 dk.

Pişme Süresi: 55 dk.

Malzemeler

1 adet Bolca bütün hindi

1/2 yemek kaşığı tuz

Salçası için;

80 gr yağ (4 yemek kaşığı)

2 adet orta büyüklükte kuru soğan

1 kahve fincanı domates salçası ya da 2 adet irice domates

Kestaneli iç pilav için;

375 gr pirinç (1.5 su bardağı)

250 gr kestane

1 adet orta boy kuru soğan

60 gr yağ (3 yemek kaşığı)

1 yemek kaşığı çam fıstığı

2 yemek kaşığı kuş üzümü

Tuz, karabiber, yenibahar, tarçın

HAZIRLANIŞI

Sıvı yağı kızdırın, içine ince doğranmış soğanları atın ve pembeleşinceye kadar kavurun. Kullanılacaksa üzerine domates ilave edin ve kavrulduktan sonra sulandırılmış salçayı katın. Tepsideki hindi üzerine bu salçadan dökerek fırına verin. Diğer yanda, iç pilavı hazırlayın. 2 yemek kaşığı yağ içinde ince doğranmış bir adet soğanı kavurun. Çamfıstıklarını da ilave edin ve kavurun. Daha sonra pirinci ilave edin ve 10 dakika kadar kavurun. Bu arada kestaneleri hafifçe yumuşayacak ama dağılmayacak şekilde haşlayın. Pirinçlere bir çay kaşığı karabiber, tarçın, bahar, kuş üzümü, tuz, bir tatlı kaşığı toz şeker ve kestaneleri ilave edin. Üzerine 1.5 bardak su katın.20 dakika kadar kaynatın. Fırından çıkartılan hindinin içine pilavı doldurun. Fırında 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra servis yapın.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler