Katalan usulü çilingir sofrası PEP Tapas

Yayın tarihi: 15.07.2008
Katalan usulü çilingir sofrası PEP Tapas

Katalan usulü çilingir sofrası PEP Tapas

PEP’in yerinde sevinçli bir telaş içindeyiz! Mutfaktan yayılan deniz kokulu lezzetlere etrafta uçuşan İspanyolca kelimeler karışıyor. Barcelona’nın ortasında, La Rambla’da küçük bir tapas barda gibiyiz. Oysa burası İstinye Park PEP Tapas…

Gidenler bilir, İspanya’nın meşhur liman şehri Barcelona’da etraf ‘tapas bar’dan geçilmez. Pek çok Katalan günün yorgunluğunu atmak, dostlarıyla samimi bir ortamda sohbet etmek, bir şeyler yemek ya da ‘bir tek atmak’ için ille de bu mekanlara uğrar. İspanyolca ‘kapamak’  anlamındaki ‘tapar’ fiilinden gelen ‘tapas’ın doğuşu ile ilgili de pek çok hikaye anlatılır. Bir inanışa göre İspanyollar eskiden içkilerine sinek kaçmasını engellemek için şişelerinin ağızlarını ekmek dilimleriyle kaparlarmış. Barlarda bu ekmek dilimleri zamanla içkiyle birlikte, üzerine konulan farklı yiyeceklerle meze olarak servis edilmeye başlanmış. Bugün  İspanyol mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan tapas,  İspanyolların yaşam stilinin bir parçası olmuş durumda. Küçük tabaklar içinde, küçük porsiyonlarla sunulan birbirinden lezzetli tapalar, İspanya’da ister öğle ve akşam yemekleri öncesinde sıcak sohbetlere ve içkiye meze olarak eşlik ediyor ya da doyurucu eşsiz birer öğün olarak yeniyor. Birbirlerine benzeyen tapas restoranların içinde en meşhuru  ise ‘Cal PEP (Plaça de Les Olles, 8, Barcelona)’ adıyla bilinen PEP’in yeri… ve Cal PEP şimdi Barselona’dan sonra ilk kez İstanbul’da!

90 kişilik restoranda Jordi (sağdaki) ve yardımcıları konuklarla bire bir ilgileniyorlar.

Her şey PEP’in kontrolünde

İstinye Park içerisindeki PEP Tapas’ın mönüsü dünyanın sayılı tapas mutfağı şeflerinden biri olan Josep Manubens Figueres’in (PEP) koyduğu prensipler doğrultusunda ve gözetiminde hazırlanıyor. Deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu restoranın mutfağının ardındaki başarılı isim ise PEP’in oğlu Jordi. Otuz dört yaşındaki genç şef 14 yaşından beri mutfakta. Mutfak sanatları okulunda eğitim almış olan Jordi, Gerona ve Mallorca’da 2.5 yıl İtalyan restoranlarında pasta (hamur işleri) ağırlıklı çalıştıktan sonra, Bask bölgesi dahil olmak üzere, Barcelona’da geleneksel İspanyol mutfağı üstüne uzmanlaşmış. Babasının Barcelona’da bulunan tek Cal PEP restoranında da yıllarca çalışan başarılı şef şu anda İstanbul İstinye Park PEP Tapas’ın mutfağında.

PEP’te ödenecek ortalama hesap kişi başı 25 YTL.

Ne yenir?

Tapaların en taze yerel malzemelerle hazırlandığı PEP’te mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında deniz mahsulleri geliyor. Karamelize soğan ile sotelenmiş kalamar güveç ‘Calamares Encebollados’, baget ekmek dilimleri üzerine deniz mahsulleri, ton balığı, somon füme, Manchego peyniri gibi farklı lezzetler konarak hazırlanan ‘Montadito’, İspanyol mutfağının en özel yemeklerinden biri olan ‘Tortilla’ ve tabii ki bir klasik olan ‘Paella’. Bunun dışında tipik Endülüs lezzetlerinden biri olup soğuk olarak servis edilen ‘Gazpacho çorbası’, bir tür İspanyol böreği olan ‘Empanadillas’, ‘Patatas Bravas’ adı verilen özel soslu çıtır patates küpleri de illa ki denenesi lezzetlerden. PEP’in yerinde lezzet şöleninin son halkasını ise ünlü ‘Crema Catalana’ (Katalan usulü pudding) tamamlıyor.

‘Mejillones al Vino Blanco’ Beyaz şarapta sote midye

‘Mejillones a la Vinagreta’  Vişne sirkesi ile lezzetlendirilmiş buharda pişmiş açık midyeler

‘Paella de Marisco’ İsmini pişirildiği ozel tavadan almış olan balık ve deniz mahsülleri içeren İspanyol pirinç spesiyalitesi 

‘Jamon İberico’ İnce dilimlenmiş ünlü İspanyol jambonu (domuz eti ihtiva eder)

‘Patatas Bravas’ Özel soslu çıtır çıtır patates küpleri

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler