Kesintisiz Akdeniz lezzetleri

Yayın tarihi: 15.07.2008
Kesintisiz Akdeniz lezzetleri

Kesintisiz Akdeniz lezzetleri

Bilkent Oteli içinde yıllardır hizmet veren Akdeniz Mutfağı şimdi yenilenen yüzü ve alternatifli mönüsüyle Ankaralı konuklarını ağırlıyor. Özellikle iş çevreleri ve akademik grupların tercih ettiği restoran, damak zevkinin yanısıra sıcaklık ve şıklığa da önem verenlerin uğrak yerlerinden biri…

 

Ankara’nın sevilen bölgelerinden biri Bilkent. Kendine has bir yapısı, mimarisi hatta üniversitenin saatlerine endeksli bir yaşam biçimi var. Bu nedenle Ankaralı olmak başka, Bilkentli olmak daha başka…Bilkent’te yapılan ve uzun yıllardır Bilkent’in simgelerinden biri haline gelen Bilkent Oteli ise bu özel semtin çok özel mekânı olma özelliğini taşıyor. Bilkent Oteli, sıradan bir otel değil, aynı zamanda önemli bir kongre ve konferans merkezi ve her daim yoğun bir gündeme sahip. Sık sık, entelektüel ve bilimsel sohbetlere tanık olan Bilkent Oteli, konuklarının yoğun programını Akdeniz Mutfağı’nda sunduğu lezzetlerle hafifletiyor.

Uğrak merkezi

Bilkent Oteli’nin açıldığı ilk günden beri, yani 1991 senesinden bu yana hizmet veriyor Akdeniz Mutfağı. Oda-kahvaltı tarzı çalışan otelin ‘a la carte’ restoranı olan mekâna ait lezzetler, zaman içinde otelin dışına da taşmış. Restoran, otel konuklarının yanı sıra Bilkentlilerin, özellikle öğlenleri iş çevrelerinden yönetici ve çalışanların, bürokratların ve çoğunluğu Bilkent bölgesinde toplanmış olan akademik grupların uğrak merkezi.

Restoran, daimi konuklarına daha iyi hizmet verebilmek adına farklı mönüler uyguluyor. İş yemekleri için hazırlanan ‘business lunch’ ve Ankara’da neredeyse bir gelenek haline gelmiş olan çay saatleri, mekanın öne çıkan hizmetlerinden. Dünya mutfağının özel tatlarının sunulduğu restorana konuklar sadece bir tatlı yemek hatta bir kahve içmek için dahi gelebiliyorlar. Özellikle şık sunumuyla öne çıkan Akdeniz Mutfağı, klasik çay servisini dahi keyfe dönüştürmeyi başarmış.

Renovasyona ilişkin

Açıldığı günden bu yana sürekli yenilenen mekân en son geçtiğimiz aylarda renovasyona girmiş. Yeni haliyle 3 Eylül’den bu yana hizmet veren Akdeniz Mutfağı, şu anki görünümüyle tam bir kış bahçesini andırıyor. Renovasyonda mimar Neşet Güne ile çalışılmış. Bu sayede bordo ve krem renklerin ağırlıkta olduğu, aydınlık, rahat ve şık bir ortam yaratılmış. Ayrıntılarla zenginleştirilmiş seksen kişi kapasiteli mekânı, abartıdan uzak fakat dikkat çekici öğeler tamamlıyor. Masalara yerleştirilmiş taze çiçekler, şık şamdan ve aksesuvarlar ortama hoşluk katıyor. Muhteşem bir havuz ve yeşillik manzarası olan Akdeniz Mutfağı, gece daha farklı bir ambiyansla konukları büyülüyor.

Executive Chef Ekrem Sarpkaya

Deneyimli bir şef

Yirmi kişilik bir ekiple çalışan Akdeniz Mutfağı’nın şefi yıllardır Ankaralılara lezzet alternatifleri sunan Executive Chef Ekrem Sarpkaya. Sarpkaya mönünün yıllardır değişmeyenleri arasında Maydanoz Çorbası ve Bilkent Usulü Lagos Buğulama’yı şiddetle önerirken mekâna sadece bu özel çorbayı içmek için dahi gelen konuklar olduğunun altını çiziyor. 1986 yılından bu yana mutfak macerasını sürdüren Sarpkaya, bu yıl Akdeniz Mutfağı’nda 16. yılını kutluyor. Yemeğin ekip işi olduğunu söyleyen başarılı şef ekibine güvendiğini de sözlerine ekliyor.

Meze Tabağı

Klasik İtalyan Usulü Tiramisu

Somon Izgara

Zengin bir mönü

Başlangıçta sadece Akdeniz mutfağından yemekler sunan restoranın mönüsü bugün çok daha geniş ve zengin. Amerikan usulü ‘T-bone Steak’ten Akdeniz usulü ‘Sezar Salatası’na; Fleminyon’dan Kuzu İncik’e Türk ve dünya mutfağı adına aranan lezzetler artık mönüde mevcut. Porsiyonların oldukça büyük hazırlandığı restoranda konuklar sadece ana yemek tercih etseler de doymuş oluyorlar. Bilkent Oteli Servis Müdürü Tuba Çakmak, konukları porsiyon boyutlarıyla ile ilgili en baştan uyardıklarını söylüyor ve “Konuğumuz salata, başlangıç, ana yemek ve tatlı siparişini bir arada veriyorsa onu porsiyonlarımızın büyüklüğü hakkında uyarmadan edemiyoruz” diyor.

Akdeniz mutfağı deyince aklınıza neler geliyor? Biraz makarna, biraz pizza, birbirinden renkli salatalar ve tabii ki şarap. Akdeniz Mutfağı’nda ise tüm bu lezzetlerin yanısıra çokça şıklık, özenli bir sunum ve güler yüz var. Yirmi dört saat kesintisiz hizmet de cabası…

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler