İstanbul’un en güzel renkleriyle Citadel Hotel

Yayın tarihi: 15.07.2008
İstanbul’un en güzel renkleriyle Citadel Hotel

İstanbul’un en güzel renkleriyle Citadel Hotel

Barbaros Hayrettin Paşa döneminde üst düzey komutanların konakladığı köşk, günümüzde BW Citadel Hotel olarak hizmet veriyor. Denize nazır pembe bir köşkü andıran otelin bahçesi ile restoranında bir tarafta Marmara Denizi’ni diğer yanda Ayasofya ve Sultanahmet Camii’ni görmeniz mümkün. Güneşin doğuşu, batışı ve İstanbul’un tüm renklerini seyredeceğiniz mekân, güleryüzlü personeliyle zengin bir mönü sunuyor. 

İstanbul’un hangi noktasından bakarsanız bakın biri diğerini ezemeyecek kadar güzel manzaralarla karşılaşırsınız. Her yıl uluslararası dergi ve gazetelerde sayfa sayfa işlenen İstanbul, beş bin yıllık tarihiyle dünyada gidilmesi gereken 10 şehir arasında yer alıyor. İstanbul da gelen turistleri elden geldiğince ağırlamaya çalışıyor. Bu ağırlama işinin en önemli neferleri ise hiç şüphesiz oteller. İstanbul’un doyumsuz manzaralarından en fazla nasibini alan Ahırkapı’da yer alan BW Citadel Hotel’e gelen konuklar bir tarafta Marmara Denizi’nde yüzen yunusları, diğer yanda Ayasofya ve Sultanahmet Camisi’ni görürken, güneşin doğuşunu, batışını ve İstanbul’un tüm renklerini seyredebiliyor. 

80 ülkede yer alan dört bini aşkın üye otelleriyle dünyanın en büyük otel ve restoran zinciri Best Western üyesi olan Citadel Hotel hayranlık uyandıran yapısıyla da dikkat çekiyor. Binanın tarihçesi, 1500’lü yıllara kadar uzanıyor. Denizler fatihi Barbaros Hayrettin Paşa’nın, üst düzey komutanları ve askerleri, seferde olmadıkları zamanlar bu köşkte yaşarmış. Cumhuriyet Dönemi’nde özelliğini yitiren bina, uzun yıllar odun deposu olarak kullanılmış. 1992 yılında restore edilen tarihi yapı bugün 31 odalı S belgeli butik bir otel olarak hizmet veriyor. 

Otelin bahçe kapısından içeriye girdiğinizde, sizi rengarenk çiçekler karşılıyor. Özellikle otelde konaklayan Avrupalı turistler, yazarlar ve sanatçılar tarafından, bahçede beş çayı çok popüler. Yaz aylarında bahçede ve hemen bahçenin yanındaki Şömine Restauarant’ta yer bulmanızın neredeyse imkânı yok. Deniz ve tarih kokusunun, güleryüz ve konukseverliğin, huzur ve dostluğun buluştuğu mekânın, tarihin kalbi Sultanahmet Meydanı’na yürüme mesafesindeki uzaklığı ise beş dakika.   Otel müdürü Vedat Ergün, Sultanahmet bölgesinin son yıllarda gelişmesiyle paralel olarak birtakım hataların da oluştuğunu anlatırken sözlerine şöyle devam ediyor, “Sultanahmet bölgesinde bizi bekleyen en büyük tehlike arz fazlalığı... Çok fazla otel açılıyor. İlerde bu otelleri doldurmak için çok fiyat kırılacak. Bu da beraberliğinde kalitesizliği getirecek. Ayrıca halı satılan bölge de yabancı müşterileri çok rahatsız ediyor. Sultanahmet bölgesinde genelde butik tarzında ufak oteller olduğu için her türlü hizmet verilemiyor. Yabancı misafirler de sauna, fitness, havuz ve farklı eğlence mekânlarına ulaşmak için dışarı çıkıyor. İşte burada da onları başka tehlikeler bekliyor” diyor.

Dünya lezzetleri birarada 

İster bahçede, ister Şömine veya Sur Restaurant’da, Türk, İtalyan ve Fransız ağırlıklı olmak üzere dünya mutfağının çok özel lezzetlerini tadabilirsiniz. Otel 100 kişi kapasiteli bahçesi dışında, 250 kişi kapasiteli Sur Restaurant’ı ve 80 kişi kapasiteli Şömine Restaurant’ı ile doğum günleri, özel kutlamalar, toplantılar, partiler ve düğünlere evsahipliği yapıyor. Yerli ve yabancı iş adamlarının tercih ettiği mekânda, Türk ve Dünya Mutfağı’nın unutulmaya yüz tutan lezzetleri, konukların beğenisine sunuluyor. Karışık ızgara, çekirdekli hardal soslu bonfile, şömine kebap spesiyaller arasında yer alıyor. Zengin bir ‘a la carte’ mönüyle hizmet veren  mekân, et ve sebze yemeklerinin yanında, her gün taze balık ve deniz mahsullerinden oluşan çeşitlerini de konuklarının beğenisine sunuyor. 

Pub Sera, Citadel’in bir başka yüzü. Tavanı ve arka cephesi vitraylarla süslü bu kapalı mekân Marmara Denizi’ni gören cephesi ve bu cephede yer alan 12 basamaklı şelalesi özellikle serin havalarda camdan dışarıyı rahatlıkla seyredebileceğiniz bir yer.Otelin üst katında yer alan Köşk Restaurant, 19. yüzyıl sonu Osmanlı-Fransız dekorasyonuyla 60’ar konuk kapasiteli.    

 

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler