Periler diyarının gizemli seyyahı Tourist Hotel Göreme

Yayın tarihi: 15.07.2008
Periler diyarının gizemli seyyahı Tourist Hotel Göreme

Periler diyarının gizemli seyyahı Tourist Hotel Göreme

Göreme’de Perslerin ‘güzel atlar ülkesi’ndeyim. Yağmur ve rüzgar bir coğrafyaya ancak bu kadar anlam katabilir! Vadinin tam ortasında kurulmuş bu özel mekanda sırtımı peri bacalarına dönmüşüm. Önümde uzanan sınırsız yeşilliği ise duru, mavi bir gökyüzü tamamlıyor…

Peri bacalarıyla çepeçevre sarılmış, yer altı kentleri ve kiliseleriyle tarih kokan, gizem kokan eşsiz bir yer Göreme. Öyle hassas bir noktada ki, sanki rengi, dokusu farklı bir taş bile bu uyumu bozmaya yetecek gibi. Bu noktada ayrılıyor Tourist Hotel de diğerlerinden zaten. Bölgedeki açık hava müzesiyle iç içe, doğal dokuya zarar vermeyen yapısı ve peyzajıyla çevreye son derece uyumlu. Sanki başlangıçtan bu yana hep oradaymış gibi duruyor.

Tourist Hotel Göreme’nin projelendirilme aşamasında bölge dokusunu zedelememeye özellikle dikkat edilmiş.

Yeni bir çehre, yeni bir başlangıç

Yeni yüzüyle kapılarını konuklarına açışı 23 Ekim 2006’da olmuş Tourist Hotel Göreme’nin. Otelin arka planında Orhan Nurdoğan’ın sahibi olduğu Ankara merkezli Nursoy Şirketler Grubu yer alıyor. Yıllardır beton santralleri ve inşaat çalışmalarıyla öne çıkan grup, önceleri başkalarınca işletilen Tourist Otelleri’nin isim ve işletme haklarını alarak turizm arenasına giriş yapmış. 5 milyon Dolar gibi bir bütçeyle gerçekleştirilen işletme yatırımını titiz ve özenli bir renovasyon izlemiş ve tesis yepyeni çehresiyle konuklarını ağırlamaya başlamış.

Healthy Club, Spa

Tourist Hotel Göreme’nin bölgede tercih edilen spa merkezinde deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilen Uzak Doğu ve aroma masajlarının yanı sıra Türk Hamamı ve sauna hizmeti de sunuluyor. Fitness ve Buhar odasının da bulunduğu merkez otel konukları kadar dışarıdan gelen spa düşkünlerine de hitap ediyor. Healty Club’ın masaj sonrası sürprizi ise Vitamin Bar’da sunulan birbirinden özel meyve kokteylleri.

Tourist Hotel Göreme’de standart oda fiyatı Single 105, Double ise 140 Euro olarak belirlenmiş.

Detaylar ve hizmet anlayışı

Beş yıldız konforuyla inşa edilen Tourist Hotel Göreme 27.500 m2 alanda kurulmuş. Tesiste görkemli yapısıyla dikkat çeken bir adet King Suit, on beş Apart Villa, bir Fiziksel Engelli Dairesi ile on biri jakuzili ve Türk hamamlı olmak üzere 79 oda yer alıyor. Tesiste ‘herşey dahil sistemi’ ile hiçbir şekilde çalışmadıklarını söyleyen Genel Müdür Fahri Akyalçın oda-kahvaltı ve yarım pansiyon  sistemiyle açık büfe ve set mönü ağırlıklı hizmet verdiklerini belirtiyor. Tourist Hotel Göreme’nin konuk profiline baktığımızda yörenin turizm potansiyeli de gözler önüne seriliyor. Ülkemizde geniş kaynaklarına rağmen sınırlı bir çerçevede gerçekleştirilen kültür turizminin belli başlı noktalarından biri Göreme. Tourist Hotel Göreme’nin konukları da bu bağlamda yöreyi ziyaret eden ve kültür turizmi yapan yerli-yabancı turistler ile Anadolu grupları. Bölgeye yeni misafir profilleri, yeni destinasyonlar kazandırmak için çabaladıklarını belirten Tourist Hotel Göreme Genel Müdürü Fahri Akyalçın böylelikle azalan Fransız ve Antalya çıkışlı Alman gruplarını yöreye çekmek ve bölgeyi Rus gruplarına açmayı planladıklarını da sözlerine ekliyor.

Bu otelde ‘her şey dahil’ sistemi yok. Tourist Hotel Göreme oda-kahvaltı ve açık büfe ağırlıklı hizmet veriyor.

İşletme körlüğü üzerine…

Otelin hizmet anlayışı ve bölgenin turizm değerlendirmesini yaklaşık yirmi senedir turizm sektöründe çalışan Genel Müdür Fahri Akyalçın’dan dinliyoruz: “Biz Tourist Hotel Göreme olarak bölgenin standartlarını yukarı çekmek anlamında bir misyon yüklendik. Bu noktada ekip ruhuyla hareket etmek çok önemli. Hizmet sektöründe kadrolaşmanın ancak ekip anlayışından yola çıkılarak gerçekleşebileceğine inanıyorum.” Bölgede zaman içinde oluşan işletme körlüğüne de dikkat çeken Akyalçın, misafir memnuniyeti odaklı çalışmalarıyla bölgeye yeni bir soluk getirdiklerini söylüyor. İşletme sözlüklerinde ‘imkansız’ sözcüğünün yer almadığını belirten başarılı yönetici, olumsuz yaklaşımların tesise ve hizmet anlayışlarına uymadığını sözlerine ekliyor. Bölgedeki onlarca otelin birbirine yakın işletme anlayışlarıyla hareket ettiklerini belirten Akyalçın, Tourist Hotel Göreme’nin farkını “Tesisin fiziksel farklılıkları bir yana bizim farkımız öncelikle, personel performansında sıfır hata ile çalışmak. Misafirle birebir ilgi ve detaylara inmek bizim için çok önemli.” sözleriyle açıklıyor.

Peri Bacası Kebap

Tourist Hotel Rüyası

Lezzetin sırrı

Tourist Hotel Göreme’nin mutfağında, yarattığı lezzetler kadar sıcak tavırlarıyla da öne çıkan Şef Cumali Bozbaş’ın imzası var. Erzurum doğumlu başarılı şef Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunu. Antalya Side Ceasar’s Hotel’de başladığı meslek hayatına Bodrum Ceasar’s, Büyük Ankara Oteli, Adana Büyük Sürmeli Oteli ve İzmir Grand Mercury’de devam etmiş olan lezzet ustası 1996-1997 yılları arasında Amerikan Celebrity Cruise’da edindiği dünya mutfağı deneyimini Kıbrıs’ta Salamis Bay Otel’de ve devamında Antalya’da Pegasus World’de sürdürmüş. Otelin 300 kişilik Dome Main Restaurant’ının yanısıra terası ile birlikte 100 kişilik a la carte restoranı Grape’de de görev yapan Bozbaş’ın Türk ve dünya mutfağından örnekler sunduğu mutfağının favori yemeği ise Adana kebabın bonfrit patates ve farklı soslarla sunumuna dayanan ‘Peri Bacası Kebap’.

Tesisin ardındaki deneyimli isim: Fahri Akyalçın

Tourist Hotel Göreme Genel Müdürü Fahri Akyalçın profesyonel otelcilik yaşamına 1982 yılında İstanbul Sheraton Hotel’de başlamış. İstanbul Sürmeli Hotel, Ankara Etap Altınel gibi şehir otelleriyle başlayan kariyerine Turtel Adakule Hotel Kuşadası ve Magic Life Kemer gibi tatil öncelikli tesislerde devam eden Akyalçın yiyecek içecek müdürlüğünden genel müdürlüğe uzanan yolda yıllar içinde sabır ve özveriyle ilerlemiş. Son olarak Manisa’da bulunan Taşlıgere Deluxe Boutique Hotel’de işletme müdürlüğü yapan Akyalçın, Kapadokya yöresi ve Tourist Hotel Göreme’ye ilişkin hedeflerini şu sözleriyle dile getiriyor: “En büyük hedefimiz otelimize gelen misafirleri buradan mutlu göndermek. Kesintisiz misafir memnuniyeti çerçevesinde çalışıyoruz. Bunda da son derece başarılı olduğumuza inanıyorum.”

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler