Yalın, şık ve çok işlevsel Midtown Hotel

Yayın tarihi: 15.07.2008
Yalın, şık ve çok işlevsel Midtown Hotel

Yalın, şık ve çok işlevsel Midtown Hotel

Yenilikçi bir anlayışla ‘business otel’ olarak tasarlanan Midtown Hotel, İstanbul’un yüreğinin attığı Taksim-Talimhane’de iş yaşamının koşuşturmasından bunalan konuklarına ev rahatlığında hizmet sunuyor.

Taksim. Kültür, sanat ve iş dünyasının başkenti İstanbul’un merkezi… Taksim’in hemen yanıbaşındaki Talimhane’nin, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yeni çehresine kavuşmasıyla artan otel sayısı bölgeyi konaklamalar için de ideal kıldı. Bu otellere Mayıs ayında bir yenisi eklendi. Bölgenin business otel ihtiyacına cevap vermek üzere yola çıkan Lamartin Caddesi’ndeki Midtown Hotel.

1947 yılında inşa edilen ancak yaklaşık 20 yıldır boş olan bina Midtown Hotel projesiyle yeniden hayat buldu. Üç yıl süren restorasyon çalışmalarıyla bina dış görünümünde aslına sadık kalınarak neredeyse yeniden yapıldı. 15 milyon Dolarlık bir yatırımının sonucu ortaya çıkan Midtown Hotel’e minimalist bir anlayış hakim. Bu tasarım anlayışı ile oluşturulan oteldeki yalınlık ve netliğin sunumu oldukça başarılı. Otelde 9’u boğaz manzarasına sahip, 73 Deluxe ve 7 Corner Suite olmak üzere 80 oda, 4 toplantı salonu, kafeterya ve restoran bulunuyor.

Minimalist anlayış ön planda

Midtown’ın kapısından girdiğiniz anda lobideki ve kafe-bar bölümündeki ferahlık, aydınlatma sistemi ile minimalist anlayışa uygun tasarım, ciddi bir mekanda olduğunuz hemen hissettiriyor. Duvarlarda dünya saatlerini gösteren özel tasarım saatler dikkat çekiyor. Net çizgilerle tasarlanan Midtown’un girişinde yer alan kafeterya, zengin kahve ve çay mönüsü ile misafirlerinin güne iyi başlamalarını sağlarken, soğuk içecekleri ve hafif aperatifleri ile de günün yorgunluğunu atmalarını sağlıyor.

Bu anlayış otelin odalarına da yansımış. En ince ayrıntısına kadar konuğun rahatlığı düşünülerek oluşturulan odalarda genel anlayış itibariyle yalın ve bir o kadar şık görünüm elde edilmiş. Halı ve oda duvarlarında pastel renkler kullanılarak elde edilmeye çalışılan sıcaklık bunlara uygun kullanılan koyu renk ağaç bölümlerle desteklenmiş.

Hem ofis, hem ev

Ağırlıklı olarak şirket misafirlerinin ve yabancı turistlerin konakladığı otelde, amaca yönelik olarak hem ofis, hem de evi aratmayacak düzenlemeler yapılmış. Özel üretilen rahat ve fonksiyonel mobilyalar, yataklar, doğal temizlik ve bakım ürünleri Midtown Hotel’i farklı kılan özellikleri oluşturuyor. Mobilyaların tasarımına büyük önem verdiklerini söyleyen Midtown Hotel Genel Müdürü Kerem Demircan,  “Özellikle lobi ve suitlerdeki koltuklar bizim için özel dizayn edildi. Misafirin rahat ve kendini evinde hissetmesi için ön araştırma yapıldı. Kolsan firması ile çalıştık. Bize özel tasarımlar gönderdiler. Bazı değişikler ve araştırmalar sonucunda şu an kullanılan ürünler ortaya çıktı.” diyor. Şirket misafirlerinin odalarında da rahat çalışmaları için gerekli düzenlemeler yapılırken 4 toplantı salonuyla şirket toplantıları, konferans ve seminerlere de ev sahipliği yapma özelliği taşıyor. Her biri farklı büyüklükte, 24 -110 kişilik kapasitelerdeki 4 toplantı salonu ve fuayelerde; ses ve ısı yalıtımı, kablolu ve kablosuz internet erişimi, surround ses sistemi, kürsü, barkovizyon, 42 inç LCD televizyon, dijital perde ve projeksiyon sistemi bulunuyor.

Oda özellikleri

Tüm odalarda,  minibar, kettle ve çay kahve seti, 23 inç LCD ekran televizyon, kablolu ve interaktif internet erişimi, laptopların da sığabileceği güvenlik kasası, rahatlatıcı yağmur duşu, saç kurutma makinesi, günlük gazete ve 24 saat oda servisi ile isteğe bağlı DVD oynatıcı, özel dizayn sehpa ve koltuklar, çalışma masası standart olarak bulunuyor. Suit odalarda, pantolon ütü makinesi, 26 inç LCD ekran televizyon, özel dizayn koltuklar, jakuzi ilave olarak bulunuyor.

Genel Müdür Kerem Demircan

İstanbul Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra eğitimini The Colleage of St. Mark and St. John England ile destekleyen Kerem Demircan; 1990 yılında başladığı kariyerine, sektörün öncü kuruluşlarında sürdürdü. Hepsi sektörün idolleri arasında yer alan Divan Hotel İstanbul, Hyatt Regency İstanbul, İstanbul Princess Hotel ve son olarak The Sofa Hotel & Residences’da üst düzey yönetici olarak görev yaptı.

Ürünler özenle seçilmiş

Bunun dışında oteldeki kullanılan tüm malzemeler yapım aşamasında ince elenip sık dokunarak seçilmiş. Yaratmak istedikleri tarza uygun ürün seçimi için oldukça titiz davrandıklarını belirten Kerem Demircan, bu süreci ve hangi firmalarla neden çalıştıklarını şöyle anlatıyor: “Şirket misafirlerine özel hizmet verdiğimiz için önce buna yönelik araştırmalar yaptık. Yapılan istatistiklerde şirket misafirlerinin otelde kaldığı saatler süresince rahatlık bulmak istediği, kendini evinde hissetmek istediği, yatağa önem verdiği, teknolojik malzemelere rahatça ulaşmak istediği gibi noktalar istatistiklerde yer alıyor. Bu sebeple yataklar, linenler, otel içinde misafirlerin kullanacağı teknolojik ürünlerde farklı bir yatırım uyguladık. Yatakların bütün özelliklerini biz belirledik ve İdaş tarafından özel üretildi. Linenleri Titan Tekstil’le uzun süren çalışmalar sonucu belirledik. Misafir profillerini inceleyerek alerjik olan veya olmayan gibi özel linenler yaptırdık. 5 farklı yastık çeşidi mevcut ve misafirler ihtiyacına göre istediğini talep ediyor. Televizyon, telefon gibi teknik ürünlerin tümünü Philips’le çalıştık. Misafirlerimiz işlerini rahatça halledebilmeleri için internet erişimi var bunda da Philips kullandık. Bilgisayarlar ve şirket misafirlerinin odalarında kullanmaları için verdiğimiz laptoplar’da IBM’i tercih ettik. Buklet malzemelerinde hijyenik olduğuna inandığımız tüp ürünleri kullanmayı uygun bulduk. Bu ürünlerin renkli ve misafirlerin rahat edeceği konseptte olmasına özen gösterdik ve bunları da Detay Turizm’e yaptırdık. Sabunları Katre firmasıyla çalıştık. Sebebi ise tümüyle el yapımı sabunlar olması. Fayansları Vitra’dan, armatörleri Grohe’den, banyo aksamlarını Duralit’den temin ettik.”

Midtown Hotel güvenlik ve altyapıya verdiği önemle de dikkat çekiyor. Yangına dayanaklı oda ve kat kapıları, asansör kapı ve kabinleri, alev almayan duvar kağıdı ve halılar bunlardan bazıları. Avrupa ve Amerikan normlarına göre yapılan yangın önlem ve yangın söndürme sistemi, misafirlere kaldıkları süre içerisinde maksimum güvenlik sağlamayı hedefliyor. Tüm bunların sağlanması için oldukça uğraştıklarını ancak bunun gerekliliğinden taviz vermediklerini söyleyen Kerem Demircan, “Teknik altyapıda özellikle yangın, su, elektrik gibi, oldukça zahmetli projeler yaptık. En önem verilmesi gereken konulardan biri yangın. Altyapısından tutun pompasına kadar Amerikan ve Avrupa standartlarına uygun yapıldı ve  alanında lider Fairbanks Morse, ve Vilo  gibi markalarla çalıştık.  Seçilen tekstil ürünleri halımız, perdeler oda ve banyo kapıları yangına dayanıklı ürünler tercih edildi. Halılarda Ottoman Halı’yla çalıştık ki otelcilik sektöründe iddialı bir marka. Asansörler ise Mitsubishi”.

Midtown’un çevreci kimliği daha otel yapım aşamasında ortaya çıkmış. Restorasyon çalışmaları sürerken sosyal sorumluluk projesi üretilmiş ve bunun içeriğinde çevreye verilen önemin altı çizilmek istenmiş. Otelin yapım aşamasında banyolarda ve mutfakta pek çok kimyasal madde kullanıldığını belirten, Kerem Demircan, “İnşaat aşamasında WWF, Çekül Vakfı ve TEMA Vakfı görüşmelerimiz oldu. Bunlarla ‘Nasıl yararlı bir proje yaparız?’ diye görüştük. Bunun sonucunda bize uyan ve hale hazırda bir projesi olan WWF ile bir sponsorluk anlaşması yaptık. Onların bazı talepleri oldu. Daha az su tüketimi için tuvaletlerde iki sifonlu olan ürün kullanmamızı talep ettiler ve biz de Geberit markasını kullanılmayı tercih ettik. Bir de odalarımızda plastik kağıt ve diğer atıklar için 3 tane çöp kutusu konuldu. Bunları yerine getirdikten sonra biz de 1 Euro projesi uygulamaya koyduk. İstanbul’da ilk uygulayan biz olduk.”

WWF ile yapılan sponsorluk anlaşması gereği kalan misafirlerin oda ücretlerine 1 Euro ekleniyor ve bu paralar WWF’ye bağışlanıyor. Çevreye verdiği önemin bir göstergesi olarak toplantı salonları isimlerini, Rio (Dünya Su Günü), Kyoto (Küresel Isınma), Stockholm (Dünya Çevre Günü) ve Barcelona (Akdeniz Çevresinin Korunması) gibi önemli çevre zirvelerinden alıyor. Her toplantıya katılan misafirlerden alınan yine 1’er Euro alınıyor WWF’e bağışlanmak üzere. Daha fazla yardımda bulunmak isteyenler için hazırlanan kartpostallar da mevcut.

Soğana yatırılmış deniz levreği

Izgara jumbo karides

Tatlı-Yumurtalı irmik tatlısı, kaymaklı dondurma ile

Tapas lezzetleri Midtown’da

Midtown Cafe, İspanyollara özgü Tapas lezzetleri ile akşamüstü atıştırmaları ve aperatif saatleri için çeşitli alternatifler sunuyor misafirlerine. Dünyaca ünlü bu özgün lezzetleri, bir kadeh şarap ile keyifli bir ziyafete dönüştürmek de mümkün. Midtown Hotel’in 2’nci katında yer alan restoran otelin tasarım anlayışını yansıtan dekorasyonu ile şıklığı ile dikkat çekiyor. Türk ve dünya mutfaklarından benzersiz tatların yer aldığı mönüde, farklı damak zevklerine uygun seçenekler sunuyor misafirlerine. Aşçılar Türk Milli Takımı’nın deneyimli şef aşçısı Ali Davut ve ekibinin hazırladığı, Türk, Uzakdoğu ve Güney Amerika mutfaklarının en seçkin lezzetlerini tatmanız mümkün. Midtown Restoran sadece öğle ve akşam yemeklerinde değil, sabah kahvaltılarında da evlerindeki lezzetleri aratmayacak seçenekleri ile misafirlerini ağırlıyor.

İspanyol mutfağının damak zevkinize uygun örnekleri, Ali Davut Usta tarafından özenle hazırlanıyor. Ayrıca otel, toplantı salonlarını kullanan misafirlerine de, kahve aralarında bu lezzet deneyimini yaşatıyor. Midtown’un sunduğu Tapas lezzetleri arasında, otlu keçi peynirli ve karidesli dana jambona sarılmış Tapas, doldurulmuş taze patates Tapas’ı, ançüez soslu kızartılmış kalamar Pesto sos eşliğinde, sarımsaklı tavada kızartılmış karides, otlarla tatlandırılmış havuç taneleri gibi birçok farklı soğuk ve sıcak seçenekler yer alıyor.

Madalyalı Şef Ali Davut

1981 yılında aşçı yardımcısı olarak başladığı kariyerini İstanbul, Güney Amerika ve Avrupa’nın en seçkin restoran ve otellerinde şef aşçı olarak devam ettirdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde katıldığı seminerlerde aldığı 8 sertifika ile deneyimini artıran Ali Davut Usta, Türk Milli Takım Aşçısı sıfatıyla katıldığı birçok uluslararası yarışmada 7 gümüş, 4 bronz ve Türkiye Başarı Madalyası olmak üzere, toplam 20 madalya ile başarısını kanıtladı. İtalyan, Çin, Rus, Meksika, Japon ve Türk Mutfağı’nın bütün çeşitlerine hakim olan Ali Davut Usta,  tüm sebze ve meyvelerden çeşitli dekoratifler yapıyor ve eldeki malzemeye göre menü yaratarak çok çeşitli alternatifler sunuyor. Kendisine has spesiyaliteleri ile de mutfağını renklendirirken, misafirlerinin hem gözüne hem de damak tadına uygun leziz seçenekler yaratıyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler