Panorama 8 Aralık 07 Ocak 08

Yayın tarihi: 15.07.2008

Finansbank’tan turizm sektörüne eğitim desteği

Finansbank Kobi Bankacılığı’nın sponsorluğu ve Bodrum Otel Yöneticileri Derneği ile Bodrum Turizm Eğitim Derneği'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen ‘Yetişkinlere Yönelik Turizm ve Otelcilik Beceri Kazandırma Eğitimleri’, 16-30 yaş arasında lise mezunu 100 genci turizm sektörüne kazandırdı. Eğitime katılan gençlere sertifikaları 26 Ekim Cuma akşamı Bodrum Princess Otel’de düzenlenen törenle verildi.

DuPont Tübitak Gıda Kongresi’ne katıldı

200 yılı aşkın bir süredir yaptığı her işin temeline bilimi koyan DuPont’un bu yaklaşımı gıda sektöründe de yansımalarını buluyor. DuPont TUBITAK Gıda Kongresi’ne katılarak, gıda sektörüne geniş bir yelpazede sunduğu yenilikçi çözümlerini sektör profesyonelleriyle paylaştı. Gıda sektörüne yönelik olarak, ürünün üretim prosesinde bulunan kalite kontrolden, ambalajlama aşamalarına tüketiciye ulaşana dek her basamağında DuPont'un sunabileceği temelinde bilim bulunan çözümler mevcut.

Electrolux’ten pazara bakış

Electrolux ve Turizm, Restoran ve Kulüp Yatırımcıları, İşletmecileri Derneği TURYİD’in yaptırdığı, ‘Restaurant Dünyası, Pazara Bakış 2007’ başlıklı araştırması ilginç sonuçları ortaya koyuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre günümüz tüketicilerini en çok etkileyen temaların başında ‘elverişlilik, uygunluk ve rahatlık’ geliyor. Araştırmaya göre arabada yenen yemek öğünleri yaygınlaşıyor; öğlen yemeklerinin süresi giderek kısalıyor; mekanlar arasında en fazla tercih edilenler ise gurme çay ve kahve mekanları…

Lacivert'te Güney Akdeniz lezzetleri...

Yüzyıllardır bolluğun ve bereketin simgesi olmuş Akdeniz Mutfağı’nın birbirinden ilginç, özgün lezzetleri Lacivert'in pazar kahvaltısında biraraya geliyor. Lacivert'in yeni brunch konsepti sofistike yapısı ile öne çıkıyor. Doğunun ve güney Akdeniz ülkelerinin baharatı kullanmaktaki mahareti, bu zengin kültürün lezzetlerini de sofistike kılıyor. Özellikle Fas, Tunus, Cezayir mutfağını mercek altına alan Şef Hüseyin Ceylan ve yönetimindeki Lacivert ekibi, Pazar kahvaltısını seven lezzet düşkünü konuklarını bekliyor…

Mavi Dalga ile ciltlere okyanus dokunuşu

Kemer Türkiz Hotel Thalasso Center’ın kışa özel bakımı ‘MaviDalga’, yıpranmış ciltlere sağlık ve güzellik kazandırıyor… Okyanus tuzlu vücut peelingi, mavi kristalli hidromasaj banyosu ve güneş sonrası özel cilt bakımından oluşan Mavi Dalga, cildi güneşin ve denizin yaz boyunca oluşturduğu etkilerden arındırarak taptaze bir görünüm sağlıyor. Türkiye’nin Turizm Bakanlığı onaylı ilk ‘Thalasso’ merkezi Kemer Türkiz Hotel Thalasso Center; Akdeniz’in tertemiz doğasında, sağlık ve güzellik sunmaya devam ediyor.

Ritz Lobby Lounge’da çikolata keyfi

Konuklarını; akşamüzeri çay büfesinde sunulan bitter, sütlü ve beyaz çikolatanın aktığı üç çikolata çeşmesi ile şımartan Ritz Carlton Hotel İstanbul Lobby Lounge; yeni sezona ‘Sıcak Çikolata Köşesi’ ile çikolata severlere yeni bir alternatif sunuyor.    Belçika, İsviçre ve Fransa’nın en ayrıcalıklı Valrohna, Callebaut ve Lindt ve Belcolade çikolataları ile hazırlanacak birbirinden leziz sıcak çikolatalar haftanın her günü 14.30’dan itibaren The Ritz-Carlton, Istanbul Lobby Lounge’da.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler