İçi dışı bir sandalyeler

Yayın tarihi: 15.07.2008

İçi dışı bir sandalyeler

Şeffaflık, dilde olumlu anlamlar içeren bir kelime… Şeffaf, içindekini gösterir, ışığı geçirir, hataları affetmez… Dekorasyonda kullanılan şeffaf malzemeler maddenin alışıldık özelliklerinin çok ötesine geçmeyi başarıyor. Şeffaf malzemeden üretilen sandalyeler, bulundukları mekanı yeni bir ışığa ve alışılmadık bir havaya kavuşturuyor.

Şeffaflık hayatımızın her alanına girmek üzere... Mobilyalardan bilgisayarlara, kıyafetlerden evlere, saydam malzemeler her yerde. 50 yıl sonra 1960'ların füturist tasarımlarını andıran saydam objeler yeniden öne çıkıyor. Mobilyalardan bilgisayarlara, kıyafetlerden banyolarımıza şeffaflık artık yaşamımızın her alanına yayılıyor. Tasarım, dekorasyon ve mimaride şeffaflığı örneklerle ele alan 'Transparent' (Şeffaf) adlı kitabın yazarı Elspeth Pridham, bu akımı "mekanlarımızda ışık ve aydınlığı maksimuma çıkarma" olarak açıklıyor ve ekliyor: "Şeffaf objeler günlük yaşamımızda ışığı solumamızı sağladığı için mimar ve tasarımcılar tarafından giderek daha çok tercih ediliyor."

Modernizmin dönüm noktası sayılabilecek olan 'cam gökdelenlerden' sonra şeffaf malzemeler tasarımcıların ilgisini çekmeye başladı. Teknoloji ve malzeme bilimi geliştikçe cam, akrilik ve günümüzün en moda plastiklerinden polikarbonat gibi şeffaf malzemeler daha aranır hale geldi. Bu malzemelerin en gelişmiş olanlarından Perspex, 1960'lardan beri mimari ve mobilyada, hatta takı tasarımında bile kullanılıyor. Perspex, camdan bile daha şeffaf olması, hafifliği ve kolay şekillenebilir özelliklerinden dolayı tercih ediliyor. Ünlü İtalyan firması Kartell, plastik ve teknolojiyi tasarımla birleştirdiği saydam objeleriyle dikkat çekiyor. Bu şeffaf tasarımlar, sadece teknolojik özelliklerinden değil, bulunduğu ortama renk ve karakter katmasından dolayı da fark yaratıyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler