Şarap aşkına!

Yayın tarihi: 15.07.2008
Şarap aşkına

Şarap aşkına!

Olcay Sönmez’in yazdığı, İnkılap Yayınları’ndan piyasaya çıkan ‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ adlı kitap, şarapla ilgili pek çok bilgiyi içeriyor. Görselliğin öne çıktığı, fotoğraf ve resimlerle bezeli olan kitapta şarabın ana yurdu, şarabın Anadolu’daki geçmişi, şarap bölgeleri, dünya şarapları gibi konularda bilgiler yer alıyor.

Dünyanın saygın gurme kuruluşlarından ‘Chaine des Rotisseurs’ün Türkiye kurucu üyeleri arasında yer alan, yazıları pek çok gazete ve dergide yayınlanan Olcay Sönmez, yeme-içme alanında tanıdık bir isim. ‘Denizlerimizden Tatlar: Bizim Balıklarımız’ adlı bir kitabı olan Sönmez’in yeni kitabı ‘Şarap ile Doğayı Yudumlamak’ piyasaya çıktı. Şaraba bir güzelleme niteliği taşıyan kitap, ünlü Fransız şair Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’ndeki “Şişelerde bir akşam şakır şarabın ruhu/ Derdi: ‘Sana, her şeyden yoksun, sevgili insan/ Bir şarkı yolluyorum kardeşlik, ışık dolu,/ Pembe balmumu ve cam zindanımın altından!” dizeleriyle açılıp, lirik bir anlatımla devam ediyor.

Anadolu’da şarap

Şarabın, Eski Ahid’teki biçimiyle, Nuh Tufanı ile ilişkisi ve Gılgameş efsanesindeki yerini tatlı bir dille okurlara aktaran yazar, şarabın anayurdu konusunu detaylı bir biçimde işliyor. Bugün, geleneğiyle, şarap içme adabını belirleyen baskın kültürel etkinliğiyle şarabın anayurdu sayma yanılgısına düştüğümüz, Fransa, İtalya gibi ülkelerin karşısına Anadolu’yu çıkarıyor. Anadolu’nun en eski uygarlığı olan Hattiler ve Kafkas kökenli Hititlerin günlük yaşamında şarabın her daim var olduğunu anlatan yazar, en son keşfedilen Amerika kıtasının ise şarabı en son keşfeden yer olduğunu söylüyor. 

Kitaptaki mitolojik hikayeler, alıntılar, şarabın zevkli tarihini daha da okunası kılıyor.Şaraba, çoktanrılı dinlerde dinsel anlamlar yüklenmesi ile ilgili bilgilerin yanısıra, kilisenin şarapla ilgisi, şarap üretiminin kilise duvarlarının arasına girişi, rahiplerin İsa’nın kanı olarak anılan şarabın üretimindeki uzmanlaşma süreci de kitapta özlü bir biçimde anlatılmış.

Kitapta, ‘Anadolu şarabı unuttu mu?’ başlıklı bir bölüm açan Sönmez, bu kopuşa neden olacak tarihsel hikayeleri de anlatıyor. Bu bölümde pek çok ilginç detaya rastlamak mümkün. Bugün adı bile anılmayan İstanbul’un yerli üzümlerinden, bir zamanlar harika şaraplar yapıldığını bu bölümde öğreniyoruz.  Kitabın son bölümünde ise neredeyse tadım keyfi var: Dünya şaraplarına ana damar oluşturan üzümler ve onlardan yapılan şaraplarla ilgili bilgiler kitabın son bölümünde yer alıyor. Okur, Cabarnet Franc’ten Chiraz’a, Merlot’tan Tempranillo’ya varana dek, pek çok şarap konusunda bilgi sahibi oluyor. 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler