Ticaretin kalbi fuarlarda atıyor

Yayın tarihi: 15.07.2008
Ticaretin kalbi fuarlarda atıyor

Ticaretin kalbi fuarlarda atıyor

Sektörlerin aktörlerini biraraya getiren, ürün ve hizmetlerin, teknolojik gelişmelerin, bilgi ve yeniliklerin paylaşıldığı fuarlar, günümüzün vazgeçilmez ekonomik faaliyetlerinin arasında yer alıyor.

Tarihte ilk fuarın ne zaman ve nerede yapıldığı tam olarak bilinememekle birlikte, fuarların MÖ 6. yüzyıla dayanan bir geçmişe sahip olduğu tarihi metinlerden çıkartılabiliyor. İlk dönemlerde insanların kendi bölgelerinden getirdikleri malzemeleri değiş tokuş ettikleri panayır havasındaki fuarlar, milattan sonraki dönemlerde kilisenin hakimiyeti altında düzenlenen ticari faaliyetlere dönüşerek gelişimini sürdürdü. Sanayi Devrimi sonrası teknolojik bilgilerin ve gelişmelerin pazarlanması açısından da önemi artmaya başlayan fuarlar, günümüzde şirketlerin; ürün ya da hizmetlerini, teknolojik gelişmelerini, bilgi ve yeniliklerini tanıtma fırsatı buldukları en önemli mecralardan birisi olarak değerini artırarak sürdürüyor.

Fuarlar, şirketlere ürünleri için, pazar bulabilme ve satın alınabilme olanağı verirken, firmaların teknik işbirliği kurmasına da olanak sağlıyor. Fuarlar, geleceğe yönelik ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için de en önemli vasıtalardan birisi olma özelliğini sürdürüyor.

Zaman açısından sınırlandırılmış aktiviteler olan günümüz fuarları alıcı ve satıcıları çeşitli iş anlaşmaları gerçekleştirmek üzere biraraya getiriyor. Özellikle farklı ülkelerden potansiyel iş ortaklarını aynı platformda buluşturan ihtisas fuarları uluslararası anlamdaki iş bağlantıları için de kilit rol oynuyor.


TÜSİD rekor büyümeyle açılıyor

Turizm yatırımcıları; TUSİD 2007 18. Otel, Restoran, Gastronomi Donanım ve Teknolojileri Fuarı’nda buluşuyor. 500 firmanın katılımıyla gerçekleşecek fuar, CNR Expo Fuarcılık tarafından 28 Kasım - 02 Aralık 2007 tarihleri arasında düzenleniyor. Organizasyona TUSİD (Endüstriyel Mutfak Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) tam destek veriyor. Alan büyüklüğünde yüzde 159 büyüyüp toplam 50 bin m2’ye ulaşarak büyük bir gelişme gösteren TUSİD Fuarı, bu yıl katılımcı sayısında da yüzde 83 artış gösterdi. Katılımcılarına ticari etkinliklerini artırma fırsatı sunan TUSİD Fuarı, üstlendiği bu misyonla sadece Türkiye’de değil tüm dünyada aranan bir marka olma yolunda ilerliyor. TUSİD’e, bu yıl yerli ve yabancı toplam 35 bin ziyaretçinin ilgi göstereceği tahmin ediliyor.

TÜSİD Fuarı’na otel ve ağırlama tesisleri satın almacılarından şef aşçılara, proje ve taahhüt firmaları yöneticilerinden mimarlara, iç mimarlar ve planlamacılara, mühendislerden teknik personele, restoran işletmecilerinden endüstriyel yemek üreticilerine kadar farklı iş kollarından ziyaretçilerin gelmesi bekleniyor.

TUSİD’i ayrıca, kafeterya ve kantin işletmecileri, cafe ve bar işletmecileri, dondurmacı ve pastane işletmecileri, fırın işletmecileri, kuru temizleme ve çamaşırhane işletmecileri, kurumsal alıcılar, fabrikalar, bankalar, danışmanlık ve hizmet firmaları, house keeperlar, hastane yöneticileri, askeri kuruluşlar satın alma yetkilileri, belediyeler, kamu kurumları yetkilileri, meslek okulları ve üniversite öğrencilerinden oluşan bir ziyaretçi profili ziyaret ediyor.

 

DTM Özel Alım Heyeti programı

DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı), ‘Özel Alım Heyeti Programı’yla yabancı otel, cafe, bar sahip ya da yöneticilerini getirerek fuara destek veriyor. Bu yıl İsrail, fuarı 30 kişilik grupla ziyaret ediyor. Golden Tulip Eilat, Magic Sunrise Eilat, Golden Tulip Negev, Golden Tulip Tiberias ve Rimonim Hotel Chain’in aralarında bulunduğu İsrail’in gözde turizm devlerinin yanı sıra Mısır’dan da Four Seasons Hotel, Kahire alım heyeti programı kapsamında İstanbul’da olacak. Suriye’nin sektöründe dünyaca tanınmış ismi Cham Palace&Hotels ve mutfak ekipmanları üreticisi Sactec’in yetkilileri de fuarı ziyaret edecek. BAE’den Emirates’in satın almacılarının da katılacağı TUSİD 2007 Fuarı, Avrupa’nın seçkin mutfak ekipmanları üreticilerinin temsilcilerini de ağırlayacak. Almanya’dan Soro, Finlandiya’dan Metos, İngiltere’den Parry Group ve Fellows, Norveç’ten Horeka Derneği ve Hırvatistan’dan Podravina TUSİD’e gelecek Avrupalı ziyaretçiler arasında.

TÜSİD Fuar etkinlikleri

 

1.5 Asırlık Sergi

Türkiye’de, mönü koleksiyonculuğu yapan nadir isimlerin başında gelen Muhtar Katırcıoğlu’nun mönülerinden derlenen ‘Zamanın Sofrasından Mönüler’ başlıklı sergi, bugün hepsi birer sanat eseri sayılabilecek yerli ve yabancı mönülerden derlendi.

‘Ecdadımızın Sofrasından’, ‘Büyüklerimizin Sofrasından’, ‘Devr-i Alem’, ‘Yakın Geçmişimizden’ olmak üzere dört ana başlık altında toplanan mönüler, TUSİD 2007 18. Otel, Restoran, Gastronomi Donanım ve Teknolojileri Fuar’ında konuklarının ziyaretine açılıyor. 

Yıllardır mönü biriktiren ve ülkemizde mönü koleksiyonculuğunu başlatan ilk isim olarak anılan Muhtar Katırcıoğlu’nun seçtiği 39 mönüden oluşan sergideki mönülerin en eskisi 1860, en yenisi ise 1996 tarihini taşıyor.

 

İlk gün sürprizli…

Fuarın ilk gününde ülkemizde yaşayan yabancı şeflerden sürpriz bir ismin yapacağı şov, ziyaretçilere renkli dakikalar yaşatacak. Manken Ece Gürsel’in eşlik edeceği şefimiz, kendi yorumuyla Türk mutfağından örnekler sunacak.

 

Genç Şefler Yarışması

Uzman şeflerin biraraya geleceği etkinlikte, İstanbul’un yanı sıra Ankara, İzmir ve Antalya’dan katılacak 20’şer kişilik ekipler dörderli takımlar halinde yarışacak. Kendilerine verilen sürpriz sepetlerdeki malzemelerle, belirtilen süre içinde bir ana yemek ve bir tatlı yapacak olan yarışmacılar, konusunda uzman bir jüri tarafından değerlendirilecek.

 

Mısır Çarşısı

TUSİD 2007 Fuarı’nın bir başka yeniliği ise ‘Mısır Çarşısı’. Türk gastronomi dünyasında yer edinen özel tatların, bizzat marka sahiplerince sergileneceği ve Mısır Çarşısı konseptiyle hazırlanan bölüm, tüm ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir başka etkinlik. İlk gün şerbet, lokum gibi ikramların yapılacağı çarşı, fuar süresince ziyarete açık olacak.

 

EFCEM Yönetim Kurulu Toplantısı

EFCEM ( European Federation of Catering Equipment Manufacturers ) Yönetim Kurulu Toplantısı TUSİD 2007 Fuarı kapsamında WOW Convention Center’da yapılacak. EFCEM’de ülkemizi temsil eden TUSİD, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve İngiltere’den gelecek yönetim kurulu üyelerine evsahipliği yapacak.

18. TÜSİD Fuarı’nda Boyut Yayın Grubu da iki stantla yer alacak. Fuaye’de yer alacak 3x5 boyutlarındaki CookBooks standında yemek, mutfak, çamaşırhane ekipmanları, otel, cafe-bar ve restoran dizaynı konularını içeren kitapları sergilenip satılırken fuarın içerisinde de 18 metrekarelik Boyut Yayın Grubu Standı yer alacak.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler