Ege’nin lezzetleriyle bezeli balık restoranı Kamara

Yayın tarihi: 15.07.2008
Ege’nin lezzetleriyle bezeli balık restoranı Kamara

Ege’nin lezzetleriyle bezeli balık restoranı Kamara

Balık restoranlarının merkezi sayılan Sarıyer’in güzide semtlerinden Kireçburnu’nda Kamara adında yepyeni bir balık restoranı açıldı. Adından anlaşılacağı üzere çok büyük olmayan bu butik restoran balık mönülerini Ege’nin otlarıyla yumuşatarak sunuyor.

Geçen ay butik anlayışla hayata geçirilen Kamara Balık Restoran, Ege’nin lezzetleriyle öne çıkıyor. Balık mönülerini Ege otları ve Ege mutfağıyla yumuşatan Kamara, cibez, hardal otu, turp otu, ısırgan otu, börülceyi taze ve doğal olarak sunuyor. Ot, meze ve balığı farklı bir sunumla biraraya getiren Kamara,  kalamar tava ve ahtapot salatasında da iddialı. En özel yemeği ise Balık Keşkek. Etten yapılan keşkeği balığa başarılı bir şekilde uyarlayan Kamara’nın diğer özel yiyecekleri kalamar ve ahtapot ızgarası, Balık Pastırması, Soyalı Uskumru Marin. 70 kişilik kapasitesini güzel havalarda açık bölümünü kullanarak 110 kişiye çıkaran Kamara’nın sahipleri Fuat Öztümer ve Halit Özgün turizmci. Öztümer yıllarca Pera Pelas Oteli’nin Genel Müdürlüğü’nü, Özgün ise yine aynı otelin Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüş. Hayalinde hep bir meyhane işletmek olan Fuat Öztümer bu hayalini gerçekleştirmek için arayış içerisine girmiş; “5-6 senedir böyle bir fikir vardı aklımda. Aslında ben hep bir butik meyhane istedim ama bu fikir Beyoğlu içindi. Pera’da birlikte çalıştığımız şimdiki ortağım Halit’le arayış içine girince burada karar kıldık. Belki daha da iyi oldu. Hayalimizi burada gerçekleştirdik. Burası sahil kesimi olduğu için müşteri konsepti balık üzerine… Biz de balık restoran olmasına karar verdik. Ama yine de butik olsun istedik. Bizim önemli farkımız ve özelliğimiz de; Ege mutfağını kullanmak.” Balık restoranların merkezi sayılabilecek bir bölgede butik ve farklı olmayı amaçlayan Kamara uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkmış. 300 bin Dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen mekanın dekorasyonu içmimar Aslı Sayan’a ait. Öztümer ve Özgün tasarım yapılırken bu tür restoranlarda yaşanan sorunlara öncelik vermiş. Tuvaletler büyük ve şık tutulmuş. Sandalyeler rahat olması için özel tasarlanmış. Gereksiz kalabalık ve aksesuvardan kaçınılarak mekanda sade bir şıklık hedeflenmiş. 

Daha önce gidip gördüğü tüm mekanların olumlu ve olumsuz etkilenmelerden yola çıkarak Kamara’yı ortaya çıkarttıklarını söyleyen Öztümer, “Hijyene çok önem verdik. Mutfağa ayrı bir özen gösterdik. İnsanların önce rahat etmesini istedik. Tuvaletleri büyük tuttuk. Eşimden ve bayan arkadaşlardan bilirim, mekan ne kadar güzel olarsa olsun tuvalet rahatsızsa o mekana gitmek istemiyorlar. Sigara dumanı restoranlar için önemli. İyi bir havalandırma sistemi kurduk sigara dumanı havada kalmasın istedik ve bu yönde çok olumlu tepkiler alıyoruz. Gelen insanlar oturdukları sandalyede rahat etsinler istedik. Sandalyenin eğimine kadar hesapladık. Çünkü restoranda yemek yeniyor ve en az üç saat geçiriliyor. Perla Mobilya firmasıyla çalıştık ve bizim isteklerimize göre özel tasarım yapıldı. Dışarının mobilyalarını ayrı tasarladık ve gürgen yaptırdık. Bir yuvarlak masa koyduk hoş bir ambiyans oluşturur diye. Masaüstü setlerimizi Porland’tan temin ettik. Yerli ürünlerimiz gerçekten çok kaliteli ve şık, yabancı markalara hiç gerek görmedik. Dekorasyonu yaparken Aslı Sayan’la beraber çalıştık. Benim Beyoğlu’dan ve Pera’dan kalan bir tuğla duvar takıntım vardı. ‘Hiç değilse bir duvarı tuğla yapalım’ dedim ve güzel de durdu. 10 yıl önce müzayededen alıp sakladığım özel koleksiyonumu duvarlara astık. Bunlar Almanya’da sadece 100 adet basıldı ve klişeleri imha edildi. Her birinde bir İstanbul şarkısı ve o şarkıya uygun çizimler bulunuyor.”

Kamara’n›n sahipleri Halit Özgün ve Fuat Öztümer

Kamara’nın mutfağında harikalar yaratan şefi Ali Kesgün, yıllarca meşhur balık restoranlarda çalışmış tecrübeli bir şef. Kamara müşterilerine çok çeşit sunmaktan ziyade yaptığı şeyi doğru iyi yaparak insanların gerçekten beğeneceği lezzetler sunmayı hedefliyor. Çok çeşit sunmanın kendileri için önemli olmadığını belirten Fuat Öztümer, mönülerine ilişkin olarak şunları anlatıyor: “Bizim burada yapmak istediğimiz, yaptığımız şeyi doğru, lezzetli, insanların beğeneceği şekilde yapmak. Ben hep gittiğim mekanlarda her şeyi natür arzu ettim. Izgaraysa iyi bir ızgara, buğulamaysa iyi bir buğulama yapmak önemli bizim için. Yanında otu, salatası, mezesi… Hangi yöntemi uyguluyorsanız doğrusunu uygulayın. Bazen değişiklikler yapma adına bazı şeyleri bozuyorlar, sosa bulanıyor tadı değişiyor. Ben onu yapmak istemedim. Otları hazırlayıp masaya sunuyoruz. Müşteri isterse sarımsaklı zeytinyağlı sos, isterse limonlu veya nasıl arzu ederse… Müşterinin isteğine göre de sunumlar yapıyoruz. Keşkek’i balığa uyarladık ve Balık Keşkek yaptık. Çok beğeniliyor. Aynı keşkek yapımındaki gibi dövme buğdaydan yapılıyor. Balık sütte bekletiliyor. Nasıl kuzu lime lime edilip yapılıyor, aynısını balığa uyarladık. İçki ve özellikle şarap konusunda insanların kafasını karıştırmamak için çok çeşide girmek istemedik. Kayra’nın ürünlerini veriyoruz. Çok çeşitli, yelpazesi geniş ve bütün şarapları çok güzel yapıyorlar. Ben çok beğeniyorum şaraplarını. Tabi bunun dışında da bazı şaraplar mevcut. Yabancı turistlere rakıyı bir türlü sevdiremedik. Zorlamanın da anlamı yok. Ama bizim insanlarımız yüzde 80’ini yine rakıyı tercih ediyor balık yerken.”

Beklediklerinin üstünde bir ilgiyle karşılaştıkların için mutlu olduğunu söyleyen Öztümer, “Çabalarımızın sonucunu alıyoruz. Mekan için olumlu eleştiriler geliyor. Dışardan gelenler sade ve güzel buluyor. Bütünü görebiliyorlar ve biz de amacımıza ulaştığımızı anlıyoruz. Mekan büyük bir mekan olmadığı için de beğeniliyor. Turizmci kimliğimiz dolayısıyla acentelerin hemen hepsiyle ilişkimiz var. Öğle saatlerinde yabancı turist gruplarını ağırlıyoruz. İspanyol ve İtalyan gruplara özel menü veriyoruz öğle yemeği için. Civardaki konsolosluk çalışanlarını ağırlıyoruz. Şirket yemekleri oluyor. Burayı oturttuktan sonra ikinci bir şube planımız var. Ama bunu Bodrum civarında düşünüyoruz,” diyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler