Modern yaşamın derin tasarımları

Yayın tarihi: 24.10.2008
Modern yaşamın ‘derin’ tasarımları

Modern yaşamın ‘derin’ tasarımları

Sıradışı tasarımlarıyla öne çıkan Derin, aynı ruhu ve karakteri paylaşırken her biri kendi başına göze çarpan ve içinde bulunduğu dönemin özelliklerini yansıtan tasarımlardan oluşan koleksiyonuyla, ev ve ofisler için yaratıcı çözümler sunuyor.


Karakteristik olarak, minimalist bir yaklaşıma sahip koleksiyon, modern ve hızlı şehir yaşamının hareketliliği ile birleşen çizgisi dahilinde, ev ve ofis ortamına uygun mobilyalardan oluşuyor.

1999 yılından beri birçok proje için mobilya üretimi yapan ve 2000 yılından itibaren kendi koleksiyonunu geliştirerek dünya piyasasına açılan Derin firması, evrensel çizgisi olan tasarımlarıyla ev ve ofis mobilyalarına farklı bir yaklaşım getiriyor. Karakteristik olarak, minimalist bir yaklaşıma sahip koleksiyon, modern ve hızlı şehir yaşamının hareketliliği ile birleşen çizgisi dahilinde, ev ve ofis ortamına uygun mobilyalardan oluşuyor.
Şu anda 150’nin üzerinde bir ürün portföyüne sahip olduklarını söyleyen Derin koleksiyonunun yaratıcılarından Aziz Sarıyer, tasarımlarıyla ilgili olarak, “Bizim çalışmalarımız evrensel çizgisi olan tasarımlar. Kendimizi, geçmişten bugüne kadar dünya mobilya tasarım anlayışının içinde hissettik. Bu bir bilim enstitüsünün bakış açısı gibi aslında; daha önceden yapılmış olanların üzerine bir tuğla daha koymak gibi” diyor.
Derin koleksiyonunun stratejik felsefesi olabildiğince açık; koleksiyondaki bütün ürünler aynı karakter ve ruhu paylaşıyor. Ancak, her ürün kendi başına göze çarpabilir, yani bir seri ya da grup içinde değerlenmek zorunda değil. Tasarımcılarına göre şimdiye kadar yarattıkları tasarımlara bakacak olursak, her biri oluştuğu dönemin karakterini içeriyor.
Koleksiyonun diğer yaratıcı ismi Derin Sarıyer de “Derin markası olarak baktığımızda; ‘ne gibi ihtiyaçlarımız olabilir’ diye düşünüp yaptığımız hedefe yönelik çalışmaların dışında, bazen tamamen esin sonucu gelişen çalışmalarımız da oluyor” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor: “İnsan banyodayken, yürürken, hatta uyurken, bazen rüyasının içinde bile; yani bilinçli ya da bilinçaltında fikirler yürütüyor, düşünüyor. Ve bunların ortaya çıkması için eskiz çalışmaları yapılıyor, üç boyutlu hale getiriliyor ya da bazen prototip çalışması yapılıyor. Bu çalışmayı konsepte uygun bir çalışma olarak görürsek, koleksiyona dahil ediyoruz”.
Tasarım kültürünü sanatla birleştiren ve her yıl yeni tasarımlar ortaya koymaya önem veren Derin, piyasa talepleri doğrultusunda gelişerek ve büyüyerek uluslararası platformda bulunduğu yeri korumayı amaçlıyor. Geçtiğimiz beş yıl içinde Derin koleksiyonunun gelişimine büyük ağırlık veren firma bunun sonucunda, yurt dışında önemli sergi ve fuarlara katılarak, Milano, Köln ve New York’ta en son tasarımlarını sergiledi. Koleksiyon Aziz Sarıyer ve Derin Sarıyer imzalı tasarımların yanı sıra Tanju Özelgin, Arif Özden, Defne Koz, Bülend Özden ve Mehmet Ermiyagil imzalı tasarımlardan oluşuyor.

22. Sayı 06-2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler