Şeytan “ayrıntı”da gizlidir

Yayın tarihi: 24.12.2008
Şeytan “ayrıntı”da gizlidir…

Şeytan “ayrıntı”da gizlidir…
Çağdaş mutfaklarda minimum yer kullanımı ile maksimum fayda sağlayan detaylar, size daha etkin bir mutfak yaşamı vadederken, aynı zamanda mekanın görselliği ve estetik çizgisine katkıda bulunuyor. Mutfağınızda işlevsel bir planlamaya ihtiyaç duyuyorsanız, ilk bakışta fark edilmeyen detayların gücünü göz ardı etmeyin, deriz.

Kendinizi mutfakta yemek yaparken düşleyin…  Mutfakta kullandığınız aletleri çoğunlukla sakladığınız alanlar yeterli gelmiyor olabilir. Aradığınız şeyi bulmaya çalışırken, mutfak dolaplarını altüst mü ediyorsunuz?
O zaman mutfakta çalışırken, kafanızı mutfak raflarına çarpmadan veya mutfaktaki her yeri boşaltmanız gerekmeden, vazgeçilmez mutfak eşyalarına rahatlıkla ulaşabileceğiniz ya da daha açık bir tabirle elinizi attığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir sisteme ihtiyacınız var demektir. Eğer mutfağınızı planlarken işi şansa bırakmak istemiyorsanız, detaylardan bütüne giden yolu tercih edin. Aksi takdirde üzerinde çok fazla düşünmeden verdiğiniz kararlar, bir dahaki sefere mutfağınızı yenileyene dek, size yer, zaman ve emek kaybı olarak geri döner. Bunun bilincinde olan günümüz kullanıcısı, geçmişte olduğu gibi alışılmış tarzda tasarlanan ve üretilen stok mutfaklardan birini edinmek yerine beklentilerine karşılık veren çözümlerin ve ‘ihtiyaca özel’ tasarımların arayışı içinde. Mutfağınızı planlarken göz önünde bulunduracağınız bazı püf noktaları, mutfak hareketlerinizin daha etkili ve pratik olması için size yardımcı olacak. Gelin işe koyulmadan, sizi ihtiyacınız olan detaylara taşıyacak ipuçlarına birlikte göz atalım.

Ada üniteleriyle gelen konfor
Son zamanlarda mutfaklarda yeni bir eğilim göze çarpıyor: Hazırlık ve saklama alanlarının birbirinden ayrılması. Bu trend, bir tür geçmişe dönüş olarak yorumlanıyor. Eskiden evlerin mutfaklarında ocaklar, yıkama hazneleri ve mermer tezgahlı büyük masalar bulunurdu. Bunlar mutfakta çalışma işlevinin araçlarıydı. Diğer taraftan bir başka mekanda oluşturulan açık kiler, yiyecekten sofra takımlarına kadar gerekli her şeyi içine alan ve saklama işlevini gören bir mobilyaydı. Daha sonra alt, üst ve boydolaplardan oluşan mobilyalarla duvardan duvara düzenlemeye imkan sağlayan çözümler, bizlerin mutfağı tek bir hacim olarak algılamamızı sağladı. Günümüzde mutfak, yine modüler elemanların kullanımıyla, yemek pişirmek için gerekli donanımların yoğunlaştığı ada bölümü ve kiler amaçlı sürgü kapaklı boy dolaplarının duvarlarda gizlendiği saklama alanlarına ayrıldı. Mutfağınız yeterince büyükse, merkezde düzenlenecek bir ada ünitesi, hem depolama hem de tezgah ünitelerini artırarak size ekstra kullanım alanı kazandıracaktır. Yemek köşesi olarak da kullanabileceğiniz ada ünitesinin tekerlekli ve mobil olarak düzenlenmesi ise, mutfağınız dar bir mekansa size çok yönlü kullanım ve hareket esnekliği kazandırabilir. Bunun yanında ada ünitesinin üzerine asılacak sarkıt rafa cam kadehlerinizi, bardaklarınızı yerleştirerek, alanı daha da işlevsel hale getirmeniz mümkün. Sadece ada üniteleri değil, yarımada çıktısı olarak tezgahla bütünleşen üniteler de tasarımcılar tarafından uygulanan çözümlerden. Siz de yarımada formunda tezgahın bir uzantısı olarak tasarlanacak bir açık mutfak düzenlemesiyle yaşama bölümü ile mutfağı işlevsel olarak ayırabilir; böylece hem tezgah altındaki dolaplarla ekstra depolama alanı kazanmış olur, hem de mekanlar arasında görsel iletişimi sağlayan bir sınır yaratmış olursunuz.

 

Dolap ve çekmece içi mekanizmaları
Yine geleneksel mutfak anlayışı çerçevesinde yer alan bazı dolapların ve çekmecelerin yerini her boyutta üretilebilen çekmece kutuları ve sürgülü dolap sistemleri aldı. Dolap içlerine uygulanabilen yeni sistemler sayesine pek çok eşyanızı işlevsel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Mesela, mutfak lavabosuna yakın olan çekmece ve dolaplarda uygulanabilen bir sistemle geri dönüşüm, aksesuar temizliği, deterjanlar, faraş, fırça ve süngerler için uygun bir alan yaratabilirsiniz. Bu sürgülü mekanizma tüm bu saydığımız özelliklerin yanı sıra; kiler olarak kullanım için de uygundur. Hele ki kilerde saklayacağınız her türlü gıda için bir raf ve kutu varsa… Bu tür bir sistem sayesinde artık rafın en arkasında duran makarna kutusunu almak için merdivene tırmanma zahmetinden kurtulacaksınız.

Çalışma üçgeni doğru planlanmalı
Mutfak düzenlemesinde iş akışı, mekanın pratik kullanımı açısından ele alınması gereken önemli bir konu. Buzdolabı-fırın-eviye üçgeninde kurulan doğru iş akışı mutfağı pratik ve etkin kullanabilmenizi sağlar. Bu üç nokta arasındaki mesafelerin kısa olması, hızlı iş akışı sağlayarak, yemek hazırlığı yapan kişinin daha kısa sürede, daha fazla iş yapmasını mümkün hale getiriyor. Örneğin bu üç noktanın da, aynı doğrusal çizgide bulunduğunu, ocakla buzdolabı arasında eviye ve hazırlık tezgahının bulunduğunu varsayalım. Bu akış, muhtemelen buzdolabından çıkardığı yemekleri ısıtmak ya da soğuyan tencereleri buzdolabına yerleştirmek isteyen kullanıcının iş yükünü artıracaktır. Şimdi de buzdolabının ocağın karşısında konumlandığını düşünelim. Bu düzenleme kuşkusuz üç nokta arasında çok daha seri bir sirkülasyon sağlayacaktır.

Raylı sistemler ve aksesuarlar
Mutfaktaki çalışma yüzeyinize yakın yerlerde ya da pişirme ünitesinin arkasına asacağınız metal raylı sisteme yemek hazırlığı sırasında kullanacağınız yemek kaşığı gibi aletleri yerleştirerek, hem işlevsel kullanım sağlamış olur, hem de şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Raylı sistemin tezgahtan 25 cm yukarıda olması idealdir. Ada ünitesi varsa, ünite üzerine asılacak sarkıt raflar da, elinizin altında olmasını istediğiniz mutfak eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz elverişli bir alan oluşturabilir.

Aydınlatma, planın önemli kısmı
Mutfakta genellikle aydınlatma konusu üzerinde çok durulmaz ve iyi bir aydınlatmadan yoksun olan yerler de aslında en çok görsel konfora ihtiyacımız olan yerlerdir maalesef. Bunlardan hemen akla gelen ikisi mutfaktaki çalışma yüzeyimiz ve çekmecelerin iç kısımları. İyi bir aydınlatma sizi mutfaktaki eşyaların, yiyeceklerin yerlerini ezberlemek gibi zor ve sıkıcı bir görevden kurtararak, mutfağınızda sizi daha özgür kılar. Modern mutfak modelleri çoğunlukla duvara monte dolapların altından aydınlatma kaynakları ve iç aydınlatmaya sahiplerdir. Tüm bunlar olmasa bile karanlıkta ışık veren dolaplar ya da içten spotlarla ya da lambalarla aydınlatmak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca mutfağınız açık bir mutfaksa ve yarımada olarak uzanan tezgahla ayrılıyorsa, tezgah üzerinde asma dolap kullanmamanızda fayda var. Zira böyle bir düzenleme, diğer mekanlardan yansıyan ışığı keserek, mutfakta aydınlatma düzeyini düşürecektir.

B+M-60 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler