Ergonomi ile yaşama ayak uyduran mutfaklar

Yayın tarihi: 24.12.2008
Ergonomi ile yaşama ayak uyduran mutfaklar

Ergonomi ile yaşama ayak uyduran mutfaklar
Zaman, enerji ve mekandan tasarruf sağlamak ve yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla ergonomi kurallarından yola çıkan tasarımcılar, insan, araç ve malzeme arasındaki en uygun ilişkiyi düzenleyerek dizayn ettikleri mutfaklarla, minimum sürede maksimum işlevselliği hedefliyor.

Günün hareket halindeyken büyük bölümünü geçirdiğimiz mutfaklar için zamanın, mekanın ve enerjinin etkin kullanımı büyük önem taşıyor. Daha kısa sürede daha fazla işin tamamlanabilmesi için insan, araç ve malzeme arasındaki en uygun ilişkilerin düzenlenmesini amaçlayan ergonomi bilimi, bunu sağlamak için mekanlardan yola çıkıyor. Tasarımcılara yol gösteren ilkeleriyle ergonominin üretici firmalara, ürün ve projelerin mutfak yaşamını nasıl kolaylaştıracağı konusunda yol göstermesinin yanı sıra; kullanıcı olarak sizin de gerek ürünleri seçerken gerekse mutfakta çalışırken uygulayacağınız bazı kurallar, mutfak yaşamınızı daha da kolaylaştırarak, mutfaklarınızı çalışırken keyif alacağınız mekanlara dönüştürecek. Biz de bu sayımızda ergonomi kurallarını mutfak yaşamına taşıyacak mutfak mobilyalarının yanı sıra; mutfakta daha bilinçli bir kullanıcı olmanıza yardım edecek detayları sayfalarımıza taşıyoruz.


Ahşapsan’ın ürettiği Selene mutfak modeli, merkezde konumlanan ve yıkama fonksiyonunu barındırmasının dışında yemek yeme alanı olarak da kullanabileceğiniz ada ünitesi ve kullanışlı boy dolaplarıyla mutfağınızı işlevsel bir mekana dönüştürüyor.


Türkiye’de ilk defa Kaleplus tarafından uygulanan ileri teknoloji parlak lake hattıyla üretilen Inula, pürüzsüz yüzeylerle ve altı çeşit renk alternatifiyle hayalinizdeki mutfağı yaratma imkanı sunarken; kulpsuz bas-aç mekanizmasıyla da mutfağınız için fonksiyonel bir çözüm yaratıyor.


Türkiye’de Mozaik tarafından satışa sunulan, geleceğe dönük banyo ve mutfak mobilyası tasarımlarıyla öne çıkan İtalyan markası Boffi’nin bu modeli, yalın tasarımı ardına sakladığı işlevselliği ve teknolojik donanımıyla mutfağına sıradışı bir çizgi katmak isteyenlere….

Mutfaktaki çalışma üçgeni
Mutfak tasarımında en önemli hareket noktalarından birini buzdolabı, pişirme ünitesi ve mutfak eviyesi arasında kurulan çalışma üçgeni oluşturuyor. Bu üç nokta arasındaki mesafenin kısa olması, hızlı iş akışı sağlayarak, yemek hazırlığı yapan kişinin daha kısa sürede daha fazla iş yapmasını mümkün hale getiriyor.


Zeta modelinde sürgülü üst dolaplar hem alan kazandırıyor hem de kullanım kolaylığı sağlıyor. Kolayca sürülerek açılan kapaklar, dolabın içindekilere kolaylıkla ulaşmaya yardımcı oluyor. Lineadecor.


Modüler mutfak sektörünün tecrübeli markası Domsan Mutfak, Freedom modeli ile tik doğal ahşap kaplama ve parlak beyaz lake kapakları bir arada modern bir çizgiyle sunuyor.


Yılın trendini yansıtan yeşil kapakları ile Aura, mutfağınızda yemek keyfini paylaşabileceğiniz sıcak bir ortam yaratıyor. Orta bölümde konumlanmış olan ada tezgâhlı pişirme bölümü, dostlarınız ile vakit geçirmenize de olanak sağlıyor. Demsaş.

Tezgahlar ve ada ünitesi
Herhangi bir eylemi gerçekleştirirken kasların belli bir güç harcadığı herhangi bir konumda hareketsiz bir durumda tutulmasına ‘statik kassal çalışma’ deniyor ve bu durum kaslarda, aynı çok çalıştırıldıklarında olduğu gibi yorgunluk yaratıyor. Bu nedenle tüm mutfak donanımı gibi tezgahların da statik kassal çalışmayı en aza indirecek yükseklikte tasarlanmaları gerekiyor. 85 cm ideal tezgah yüksekliğini oluştururken; ayakta yemek hazırlığı yapıyorsanız dirseklerinizle tezgah arasındaki mesafenin de yaklaşık 15 cm olması gerekiyor. Bu da statik kassal çalışmayı, dolayısıyla kısa sürede yorgunluğun oluşmasını önlemeye yardımcı oluyor.
Ayrıca tezgah genişliği de 60 cm’den az olmamalı. Ortada ada ünitesi varsa, ölçüsü adanın işlevlerine göre belirlenmeli; örneğin ocaklı bir ada ünitesiyse genişliği 150 cm’den az olmamalı.

               
Giugaro Design tarafından tasarlanan Scavolini Flux modelin ada kompozisyonu... Ana mutfaktan ayrı tasarlanan ada ünitesi "cook station”, mutfakta çalışırken ihtiyaç olan her detayı barındırırken, aynı zamanda da mutfak mekanına tek başına seçkin bir işlevsellik katıyor.


Blanco atık saklama sistemleri her dolaba monte edilebilme özelliği, açılma kolaylığı sağlayan montaj kapak ve iki çöp kovası barındırmasıyla mutfak dolapları için işlevsel bir çözüm sunuyor.


Ahşapsan’ın mutfak mobilyaları koleksiyonunda yer alan Lavinia’nın, yıkama işlevini barındıran ada ünitesi, dolap ve çekmeceleriyle depolama alanı olarak kullanılmasının dışında; ek bir tezgah alanı olarak da mutfaklarınıza işlevsel bir çözüm sunuyor.


Mutfakta her ihtiyaca cevap verebilen fonksiyonel Naik mutfak serisi, mutfakları monotonluktan uzak, yemek hazırlamayı pratikleşen birer yaşam alanı haline getiriyor. Naik mutfaklar geniş tezgahları, derin saklama bölümleri ile evinize dünya trendlerini taşıyor. Serel.


Vanucci tarafından üretilen Argento üst dolap altı araç-gereçlik, mutfaklarınızdaki saklama alanlarına işlevsellik ve estetiği birleştiren bir görünüm katıyor.


İntema Mutfak, “country” tarzını yansıtan Monaco serisiyle, doğanın sadeliğini mutfaklara taşıyor. Geniş tezgah yüzeyine sahip ada ünitesi yoğun kullanıma uygun bir alan sunarken, içten aydınlatmalı camlı dolapları mekana aydınlık katıyor.


Boffi’nin ileri teknolojiyi kullanarak tasarladığı mutfaklarından biri olan bu model, yalın görüntüsünün ötesinde, otomatik olarak açılıp kapanan kapaklarının ardında yüksek işlevselliği ile geleceğin kullanım rahatlığı sunan mutfaklarını yaratmak isteyenler için farklı bir seçenek oluşturuyor. Mozaik.


Lucina’nın ada detayı… Tezgah olarak mutfakta ek bir alan yaratan ada ünitesi, mutfaktaki bir çok eşyanızın depolanmasına çözüm olurken; tekerlekli modülü sayesinde pratik bir çalışma alanı yaratıyor. Ahşapsan.


İki değişik kapak çeşidinin kombinasyonu ile yaratılan ve mutfaklara işlevsel bir çözüm sunan Tamarin&Timo modelinde;  Tamarin kapakta alpi venge açık, alpi hareli ceviz kaplama gibi, Timo kapaklarda ise siyah, beyaz, kırmızı cam kapak gibi alternatifleri mevcut. Kaleplus.

Scavolini tarafından üretilen, parlak lake gri ve yeni metalik mor renklerden oluşan kapakların, extra beyaz Quarz tezgahla tamamlandığı yarım ada kompozisyonu, çalışma tezgahı ve kahvaltı bölümü olarak kullanılabilme imkanı sunuyor.


Sihir Mobilya tarafından satışa sunulan Febal Mutfak’tan, mutfaklar için önemli bir depolama alanı olan kilerlere birbirinin üstüne açılan sürgü kapaklı bu modeliyle hem şık hem de kullanışlı bir çözüm sunuyor.


İki farklı tondaki parlak lake kapaklar, mutfağınızı yeniden keşfedilecek özel bir mekân haline getiriyor. Libra, gösterişten uzak sade tasarım çizgisiyle, yalınlık zarafet ve fonksiyonelliği bir arada sunuyor. Demsaş.


Mutfakta geçirilen zamanı keyifli hale getirmeyi hedefleyen Kaleplus, yalın tasarımıyla dikkat çeken ve iki farklı kapak modelinin bir araya gelmesiyle yaratılan Herba&Papaya modeli ile ergonomi, fonksiyonellik ve estetiği bir arada sunuyor.


Select Luxon, her dolaba monte edilebilme özelliği, kolay montajı ve ayaktan kumanda ile açma kolaylığı sayesinde mutfaklarda işlevselliği arttırıyor. Blanco.


Mia modelinde Lineadecor’un farklı tasarımıyla dikkat çeken kullanışlı köşe mekanizmaları sayesinde alan kaybı minimuma iniyor. Pratik ve kullanışlı detaylarıyla Mia, geniş ve düzenli depolama imkanı sağlayan boy dolaplar ile tamamlanıyor.


Domsan Mutfak’lardaki alt kör köşe modül içerisinde kullanılan kiler sistemi, modülün iç hacminden yüzde 100’e yakın faydalanmayı sağlıyor. Ulaşılamayan noktaları tek dokunuş ile önünüze getiren bu sistemin adı ise ‘lemans’.


İntema Mutfak, yeni serisi Lumina’yla, mutfağında özgürce hareket etmeyi sevenlere  pratik ve enerjik çözümler sunuyor. Lumina’da diğer serilerden farklı olarak, kağıt havluluk, folyoluk, CD rafı, kitap rafı gibi özel bölümleri içeren “fonksiyon paneli” de bulunuyor.


Platino serisi, Vanucci tasarımcılarının parlak lake doku üzerine uyguladığı geometrik formlu desenlerle mutfakları evlerin cazibe merkezi haline dönüştürüyor. Platino serisi, fonksiyonel modül çeşitliliğinin yanı sıra 7 ayrı renk seçeneği sunuyor.


Sihir Mobilya’nın satışa sunduğu Febal Mutfak, köşe çekmece uygulamasıyla, köşe mutfakların kullanım sorununu pratik olarak çözmeyi amaçlıyor.


Yükseklikleri ayarlanabilen, çelik tel veya zemini kaydırmaz film kaplı ahşap tabanlı sepetlerden oluşan boy kiler dolapları, erzakların düzenli bir şekilde yerleşimi için saklama alanları yaratıyor. Hafele. 

Dolaplar
Mutfaklarda etkin kullanım için tezgah yüzeyi ile üst dolap arasındaki uygun mesafe 60 cm olarak ayarlanmalı, kolun en rahat uzanabileceği en alt rafa, en sık kullanılan hafif mutfak eşyaları (tabak, bardak gibi) yerleştirilmeli, tencere, tava gibi ağır eşyaların yerleştirilmesi için ise alt dolapların rafları tercih edilmeli. Böylece hem dolapların en elverişli raflarını daha iyi değerlendirmiş olur, hem de olası mutfak kazalarını önlemiş olursunuz. Mutfak dolaplarınızın modüler olması size kullanım kolaylığı sağlar. 60 cm dolap genişliği, konforlu bir kullanım için tavsiye edilen ölçü. L ya da U tipi mutfaklarda köşeler için kapağa monte edilen raflı köşe çözümleriyle de hem köşelerdeki ölü alanlar hem de dolap kapakları değerlendirilmiş olur.

 
Vanucci’nin mutfak koleksiyonunda yer alan Galena çekmecede; sürgü açıldığında sensörlü aydınlatma devreye girerek, depolanan malzemenin kolay algılanabilmesi için gerekli görsel konforu sağlıyor.


Lineadecor’un Seta modeli, ergonomik kulpları ve ferah tasarımının yanında fonksiyonelliği ile öne çıkıyor. Alan kazandıran köşe mekanizmaları, kullanımı kolay bir depolama alanı sağlarken; ışıklı raflar da şık bir aydınlatma imkanı sunuyor.


Reddot 2005 tasarım ödülünü kazanan bu sistem, tezgah altı kör köşelerin kullanımını artırırken mutfaklara estetik bir dokunuş getiriyor. Sistem, yumuşak bir şekilde tamamen dışarıya çekilebilme özelliğine sahip ve birbirlerinden bağımsız hareket eden iki raftan oluşuyor. Hafele.


İntema Mutfak’ın bambu ağacından ürettiği kapaklarıyla tüketicinin beğenisine sunduğu mutfakta soğutma, pişirme ve yıkama ünitelerinin üçgen planda konumlandırılması, yemek hazırlamayı keyifli hale getirirken; çok amaçlı kullanılan hareketli ünite işlevselliği artırıyor.


Wenge ve Orange'ın bir arada kullanıldığı dinamik ve modern bir model olan Sally, Sihir Mobilya tarafından satışa sunulan Febal Mutfak koleksiyonundan…


Domsan Mutfak’ın bu modeli mat beyaz lake kapak ve makore doğal kaplama fugalı deseniyle minimalist tasarımın ahşap ile uyumunu öne çıkarıyor. Endüstriyel bir mutfak tasarımı izlenimi veren 60 cm kalınlıklı alüminyum profilli laminat ada tezgahta pişirme ve yıkama fonksiyonu bir arada yer alıyor.

B+M-60 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler