Birinci olan tasarımlar

Yayın tarihi: 24.12.2008
Birinci olan tasarımlar:

Birinci olan tasarımlar:

Elektrik Elektronik Küçük Ev Eşyaları
Profesyonel Kategorisi
Ürün: Güveç
Tasarım: Sinem Kök, Barış Polat (Grup)

Bu tasarımda, geleneksel Türk mutfağının lezzetli yemeklerinden olan güvecin yavaş ve uzun süreli pişirilme prensibi ilke alınarak, elektrikle çalışan bir çeşit modern güveç oluşturma düşüncesinden yola çıkılmış. Üründe ayrıca güvecin, pişirildiği süre içinde
(6-8 saat) çıkardığı buhardan yararlanarak, ikinci bir yemeğin ısıtılması ya da pişirilmesine olanak sağlayan bir sistemle alternatif bir işlev kazandırılmış. Diğer yemekleri yapmanın da mümkün olduğu tasarımda, “Güveç" adı verilen yemeğin pişirildiği toprak kaba da güveç denilmekte olduğu için yemeklerin konulacağı kap seramik bir malzeme olarak düşünülmüş. Projeye getirilen yeniliklerden biri, eşit ısı yayılımı sayesinde güveci sadece alttan ısıtmayıp güvecin etrafını tamamen sararak fırında pişmiş etkisi yaratması. Malzeme seçiminde seramik ve cam kullanarak ve de mümkün olan en az ithal malzemeyle katma değer sağlanması amaçlanmış.

Öğrenci Kategorisi
Ürün: Final Cut
Tasarım: Elif Üregün

‘Final Cut’ ın tasarım süreci ve gelişimi diğer patlamış mısır makinelerinden farklı bir yol izleyip, mısır patlatma keyfinin yanına ek olarak presleyerek kıtır şeklinde ince dilim mısır yeme imkânı sunuyor. Üründe, presleme işlemi her zaman olacakmış gibi duran endüksiyon ısıtma kabı 2 parça halinde açılıyor, ağız kısmı açılıp malzeme ekleniyor ve istenilirse pres özelliği de tercih edilebiliyor. Makine, presleme hareketini sağlayan kızaklı bir zemine sahip. Final Cut’ın biri gizli diğeri kızaklı zemin kısmında olmak üzere 2 ara yüzü var. Gizli ara yüzü 3 ara komuttan oluşurken, açık ara yüz sadece sistemi açıp-kapamakla sorumlu 2 butondan oluşuyor. Gizli ara yüz bir sinema terimi olan “final cut” ifadesini desteklemek amaçlı ankastre olarak tasarlanmış.

Mermer ve Diğer Doğal Taşlardan Ev ve Mutfak Eşyaları
Profesyonel Kategorisi
Ürün: Değirmen
Tasarım: Ceyhun Akın

Tasarımda, tamamen doğanın bir parçası olan taşın mutfak ortamında kullanılacak statik bir ürün yerine dinamik ve fonksiyonel bir ürün haline dönüştürülmesi amaçlanmış. Ürün, Retrodesign tasarım anlayışı ile önceleri buğday öğütmede kullanılan taş değirmenlerin minimalize edilmesinden yola çıkılarak, mutfakta kuru gıdaların ufalanmasında kullanılması amacıyla tasarlanmış. Değirmen, tamamen doğal olan malzemesi, basit işleyiş prensibi ve kol hareketiyle çalışan yapısı sayesinde geçmişle bugün arasında bir bağ kurarak eylem açısından kullanıcının tatminini sağlıyor. Özellikle tatlılarda ve unlu mamullerde kullanılan ufalanmış fındık, badem, ceviz, fıstık gibi katkı malzemelerinin elde edilmesi amaçlı kullanılabilir.

Öğrenci Kategorisi
Ürün: Öz
Tasarım: Ahmet Bekteş, Koray Gelmez (Grup)

Mermerin en temel özelliği olan ağırlığı “Öz” isimli tasarımın çıkış noktasını oluşturmuş ve bu doğal özellik, mutfakta öğütme ihtiyacını gidermeye yönelik kullanılmış. Dört parçadan oluşan ve metalle mermeri birleştiren ürün ile özellikle son yıllarda yaygınlaşan taze baharat öğütme alışkanlığı alternatif yolla sağlanırken, kullanım dışında da heykelimsi formuyla mutfağı tamamlaması amaçlanıyor. “Öz”, Afyon mermeri ve metalden oluşmuş olup mermer işleme ve soğuk dövme yöntemleriyle üretiliyor.

Metal Mutfak Eşyaları
Profesyonel Kategorisi
Ürün: Yarım Bardak… Bir Kaşık..
Tasarım: Lale Taneri

“Yarım Bardak…Bir Kaşık…” ölçüm seti, klasik ölçü sisteminden esinlenerek ve normalde kullanılan bardak ve kaşıklara sorunsuz bir alternatif olacak şekilde tasarlanmış. Bir tarifte, bir çay bardağı dendiğinde, bunun standart ölçülerde olduğunu tahmin etsek de, evimizdeki bardağın standart olup olmadığından tam emin olamayız. Bu şüpheli standartlık durumu klasik sistemin en büyük sorunu. Doğru malzeme ölçümü için tasarlanan set, size mutfağınızda kesin bir standart sunuyor. Tasarlanan form, tutma ve ölçüyü “silme” alma kolaylığı sağlayan düz ve geniş yüzeylerin yanı sıra; tariflerde çokça rastlanan ve göz kararı hesabı zor olan buçuklu ölçüleri rahatça tutturmanızı ve ölçtüğünüz malzemeyi kolayca bir kaba dökmenizi sağlayan özellikler sunuyor. Preslenmiş paslanmaz çelikten üretilecek set, iki grup halinde iç içe geçebiliyor.

Öğrenci Kategorisi
Ürün: Biber Değirmeni
Tasarım: Büşra Gizem Vayvay

Ürün bir karabiber değirmeni olup, öğütme işlemine getirdiği farklı yaklaşımla var olan ürünlerden ayrılıyor. Ürünün kullanımı sırasında, karabiber çekirdekleri kapaklar çıkartılarak her iki hazneye de konuyor. Kullanıcı, özdeş iki parçayı birbirlerine zıt yönlerde ileri geri hareket ettirmek suretiyle karabiberi öğütebiliyor. Üründe, biri dairesel öğütücü yüzey, bir diğeri ise onun yatağı görevini gören yarı dairesel öğütücü yüzey olmak üzere iki öğütücü yüzey bulunuyor. Öğütme işlemi, çekirdeklerin bu iki yüzeyin birbirlerine zıt yönlerdeki dairesel hareketi esnasında aralarına sıkışarak ezilmesiyle gerçekleşiyor. Öğütülmüş karabiber, yarı dairesel öğütme yüzeyi üstündeki açıklıklardan dışarı dökülüyor. Malzeme olarak dış gövdede paslanmaz çelik, öğütücü yüzey ve yardımcı elemanlarda mukavemeti sağlamak amacıyla yüksek hız çeliği kullanılmıştır.

Plastik Ev ve Mutfak Eşyaları

Profesyonel Kategorisi
Ürün: Su Taşıma Ünitesi
Tasarım: Hüseyin Hakan ToyÖğrenci Kategorisi
Ürün: Aks
Tasarım: Enes Büyüktopbaş

Aks, alışmış olduğumuz saksı modeline sulama alternatifi sunuyor. Bu saksı tasarımı, kendi ekseni etrafında fiziksel kuvvet uygulanarak çevrilen gövdeye entegre edilmiş sulama elemanının delikleri ve gövdedeki deliklerin öpüşmesiyle toprağa eşit su dağılımı sağlıyor. Özellikle sulama esnasında yapraklarının korunması gereken bitkiler için düşünülmüş olan tasarım sayesinde bitkinin sulanırken zarar görmesi engelleniyor. Ayrıca saksıya bağlı olan sulama elamanı üzerinde bulunan monoblok halindeki kulplar sulama esnasında aparatın hareket ettirilmesinde ve taşıma sırasında kolaylık sağlarken tasarımın üretim teknikleri ise standart plastik dökme kalıp teknikleriyle gerçekleştiriliyor.

B+M-60 » Konu Başlıkları

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler