Sanatseverlerin Eskişehir buluşması

Yayın tarihi: 22.12.2008
Sanatseverlerin Eskişehir buluşması

Sanatseverlerin Eskişehir buluşması
Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı ile Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali, 13. kez sanatseverlerle buluştu. Festivalin açılışında, Bulgaristan'ın Filibe Filarmoni Orkestrası konser verdi.

Anadolu Üniversitesi Spor Salonu'ndaki açılış konserinde, şef George Dimitrov'un yönetimindeki orkestra, keman sanatçısı Hande Özyürek ile birlikte sahne aldı. Konserin ilk yarısında, Ludwig Van Beethoven'ın Egmond trajedisi için yazdığı sahne müziği ile Mozart'ın keman konçertosu seslendirildi. Konserin ikinci yarısında ise Verdi, Donizetti ve Mascagni'nin besteleri, Bulgar opera sanatçıları Tatyana Spiridonova ve Stoyan Daskalov tarafından yorumlandı. 17-25 Kasım tarihleri arasında yapılan festivalde, 450'yi aşkın yerli ve yabancı sanatçı Eskişehir'de ağırlandı. 13. Uluslararası Eskişehir Festivali'nde bu yıl 9 gün içinde 5 klasik müzik, 5 caz-rock, 1 fado, 1 Türk müziği konseri; 2 kara tiyatro gösterisi; yetişkinler için 3, çocuklar için 4 tiyatro ve gölge oyunu; 3 sergi ve 6 atölye olmak üzere toplam 30 etkinlik yer aldı. Bu seneki konuk ülke olarak Portekiz seçilmiş. Öte yandan konser öncesinde, festivale emeği geçenlere ve festival sponsorlarına plaket verildi.

www.eskfest.org

CRR’de yılsonu konserleri        
Tüm konserlerin akşam saat sekizde başladığı tek mekan olan CRR, konser salonu olmasının ötesinde, ağırladığı ünlü konuklarla da İstanbul’a yakışan bir canlı performans mekanı olma özelliğini sürdürüyor.


“İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” (O.Veli) Önce hafiften viyolonsel sesi, ardından piyano resitali eşliğinde Beethoven ve Bach dinleyebileceğiniz en güzel konser salonu olan Cemal Reşit Rey’de Aralık ayı içerisinde yer alan konserlerden bazıları şunlar: CRR Senfoni Orkestrası ve Korosu, Şef Rengim Gökmen eşliğinde ”Hazreti Mevlana” konseri; İncesaz grubundan keyifli bir konser; Çetin Akdeniz’den “Türkü” şöleni ve Akbank Oda Orkestrası’ndan “Mevsim Salatası”

www.crrks.org

Türkiye’den Blues geçti
Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden “Efes Pilsen Blues Festival” 2 Kasım’da 18. kez Blues severlerle buluştu. Efes Pilsen Blues Festival, 18. senesinde Türkiye’nin 20 şehrinde, Blues müziğin dev isimlerinden Bernard Allison, John Primer ve Adolphus Bell’i konuk etti.


2 Kasım - 11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye’nin tek Blues festivali Efes Pilsen Blues Festival, yine birbirinden ünlü Blues sanatçılarını hayranlarıyla buluşturdu. Efes Pilsen tarafından Pozitif organizasyonuyla düzenlenen Efes Pilsen Blues Festival, Türkiye genelinde 20 şehirde, 23 konserle Blues rüzgarı estirdi. Efes Pilsen Blues Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da Blues müziğinin efsane isimlerini ağırladı. Geleneksel ve modern etkileşimlerini kendine has bir üslupla karıştırıp özel bir dil yaratan Bernard Allison Mızıka, gitar ve zili aynı anda çalan, adeta tek kişilik bir orkestra olan Adolphus Bell, harika bir şarkı yazarı ve gitarist olmasının yanı sıra dinleyenin içine işleyen sesiyle ve anlattığı hikayelerle gittiği her yerde Blues severleri büyüleyen John Primer, 20 ilde gerçekleştirdikleri 23 konserle Blues fırtınası estirdiler. Efes Pilsen Blues Festival, bu sene de sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp Rusya ve Sırbistan’da da Blues tutkunlarıyla buluşacak. Moskova ve St. Petersburg’taki konserlerde diğerlerinden farklı olarak, Larry Garner, Larry Mccray, Sharrie Williams, Sox Gordon gibi isimler sahne alacak.

www.efeskeyfi.com

Sahne sanatlarının büyüsünü keşfedin
Shaman Kültür Kulübü; bale, modern dans, dünya dansları, stretching, ritüel danslar, halk dansları gibi sahne sanatlarının her bir dalıyla tanışıp sanatın büyüsüne kapılmanızı sağlıyor.


Sahne sanatlarının bir “bütün” olduğu düşüncesinden hareketle, bu alanların her birinde yetkin bir kadroyla çalışmakta olan Shaman Dans Tiyatrosu, bünyesindeki konservatuar eğitimli 40 profesyonel dansçı, 15 müzisyen, 12 eğitmen, 8 koreograf, 4 sahne tasarımcısı ile yurt içi ve yurtdışındaki gösteriler gerçekleştiriyor.

Shaman Dans Tiyatrosu, Shaman Kültür Kulübü’nde devam eden gösterilerinin yanı sıra konservatuar mezunu eğitmenler tarafından Anadolu halk dansları, modern dans, bale, oryantal dansın haricinde Flamenko, Tango ve Latin dansları kursları da vermeye başladı.

www.shamangrup.com

Resme fotorealist yaklaşım
Rober Baruh’un fotorealist yaklaşımlar sergilediği yağlıboya resim sergisi, MüzayeDE Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluştu.


Rober Baruh’un yedinci kişisel sergisi, MüzayeDE Sanat Galerisi’nde açıldı. 50 seçkin eserin yer aldığı sergi, aynı anda www.lebriz.com’da da sanal olarak gezilebiliyor. Resim çalışmalarında belirli bir temaya bağlı kalmadığını söyleyen Rober Baruh; “Resimlerimde gördüğüm güzellikleri yansıtmayı amaçlıyorum. Ben, görüntü bende heyecan uyandırıyorsa onu çalışırım; bu peyzaj, natürmort, figürlü ya da figürsüz bir görüntü ya da iç mekan olabilir. Detaylara çok önem veririm, yaptığım resimlere en az bir buçuk - iki ay zaman ayırırım. Bu yüzden az üretim yapabiliyorum” diyor.  

www.demuzayede.com

Farklılıkların dinamik arayüzü
Rus asıllı sanatçı Igor Sacharow Ross; resim, heykel ve fotoğraf sergisi “Örgü” ile Aralık ayında Galeri Artist İstanbul’da...


Etrafımızdaki dünya ile içimizdeki dünya arasında algılanan kopuklukları yok etmeye çalışan ve disiplinlerarası sanatın öncüsü kabul edilen sanatçının resim, heykel ve fotoğraflarından oluşan “Örgü” isimli sergisi, Aralık ayı boyunca Galeri Artist İstanbul’da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Tek bir mekandaki farklı şeyler arasındaki bağlantının ifadesi olarak karşımıza çıkan “sentopi” kavramının sanatla harmanlanmasını izleyebileceğimiz tek sergi olan “Örgü”, sanatçının şahsında bulunan Rus ve Alman kültürlerinin izlerini taşıyor. Bu izler, bugün AB’nin komşusu olan Rusya ve Türkiye’nin kültürlerarası diyaloga katılmasının aciliyetini de işaret ediyor. Bu sentopik yaklaşım da farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle sonuçlanıyor. Farklı alanların dinamik temasını sağlamak ve kapalı kültürleri bir araya getirmek için disiplinleri, mekanları ve insanları birleştiren sanatçının yapıtları, somut gerçeklerin söylemsel analizi olarak da karşımıza çıkıyor. Sanatın, diğer disiplinlerle geçişken ilişkisi sayesinde dünyaya ve onun dönüşümüne bakışınızı nasıl etkileyebildiğini görmek istiyorsanız bu sergiyi kaçırmayın...

www.galeriartist.com

Ferda Pulhan imzalı “kadınlar”
Hobi Sanat Galerisi yeni sezona Ferda Pulhan’ın resim sergisi ile devam ediyor. Sanatçının yeni eserleri Aralık ayında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.


1969 Saarbrücken Akademisi Tekstil Bölümü ve 1970 Münih Akademisi Resim Bölümü mezunu olan sanatçı, yeteri kadar çirkinliğin olduğu dünyamızın kadınlarla güzelleşeceğine inandığı için kadın resimleri yaptığını belirtiyor. Başkaldırının özgürlük olduğunu inanan Pulhan, resimlerindeki çiçekler, kuşlar ve pencerelerin bu başkaldırıyı, yani özgürlüğü simgelediğini ifade ediyor. Sanatçı, kadın resimlerini tercih etmesinin sebebini de; “Kadın resimleri yapıyorum.. Çünkü bu modern çağda kadının kadın olmasını inkar etmesini, herkesin tıpatıp birbirine benzemesine karşı çıkıyor, resimlerimde geleneğimizde de varolan renkleri ve süsleri stilize ederek, altın varak, kumaş, zift, boncuk, para olarak tuvallerimde kullanıyorum.” sözleriyle açıklıyor.

www.hobigaleri.com

Altan‘dan postmodern etkiler
“Sanatçı referans verir, etki kaçınılmazdır; yöntem değil, sonuç önemlidir!” diyen Postmodern resmin tartışılmaz temsilcisi Özdemir Altan, Soyağacı döneminden seçme yapıtlarıyla Aralık ayında Galeri Artist’te…


Kendine özgü kurgu dünyasıyla çağdaş Türk resminin gelişimine katkıda bulunarak yazgısına yön veren ve bugünün Türk resminde kendi kuşağı ve kendinden sonraki sanatçıların tamamına yakınını etkileyen tek sanatçı olan Özdemir Altan’ın soyağacı döneminden seçme yapıtları Aralık ayında Galeri Artist’te sergilenecek. Yaptığı eserlerde değişik doku, strüktür eleman, malzeme, sanat görüşü, ışık vb. aykırılığın rastlantısal olarak bir araya gelmesiyle oluşan sanat anlayışını benimseyen Altan, 1988’den bu yana gitgide netleşen bir düşünce ile sanatsal espasın birbirinden farklı kavram, köken, yapı ve mantıkların birleşmesiyle oluştuğunu uç noktada kanıtlamak amacıyla rastlantısal buluşma yöntemini geliştirdi.

www.galeriartist.com

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler