kültür - sanat

Yayın tarihi: 24.12.2008
Sanal Müze’de “Panoramik İstanbul”…

Sanal Müze’de “Panoramik İstanbul”…

Eczacıbaşı Sanal Müzesi, dünyanın çeşitli yerlerine uzun yıllar seyahat eden ve hatta 18 ay boyunca bir deve kervanıyla Çin’den Türkiye’ye kadar yürüyen fotoğrafçı Arif Aşçı’yı konuk ediyor. ‘İstanbul-Panorama’ adlı sergide, sanatçının siyah-beyaz 6x17 panoramik kamerasıyla şehirde yakaladığı 90 imge yer alıyor. İstanbul’un sahillerini, kuşlarını, mevsimlerini, Boğaziçi’ni ve şehrin hızlı akışını dondurup bize sunan Aşçı’nın sergisi süresiz olarak Sanal Müze’de yayında olacak. Sergiyi www.sanalmuze.org internet adresinde, “Fotoğraf” bölümünde gezebilirsiniz.

Roxy’de sanat tarihine ilişkin: Manipule
Roxy Etkinlik Platformu, 13 Şubat - 5 Mart tarihleri arasında sanat tarihini ele alan bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği sergide Anna Heidenhain, Gül Ilgaz, Miguel Rothschild ve Nezaket Ekici, çalışmaları ile yer alıyor.
Sergide yer alan sanatçılar, sanat tarihsel referanslar yığınından nasıl tekillik ve anlam üretebilecekleri sorusuna odaklanıyor, sanat tarihine ait bilinen nesneleri yönlendiriyor, değiştiriyor, oynuyor ve yorumluyor. Duchamp’ın “...bir nesneye yeni bir fikir getirmek zaten bir üretimdir” önerisinden yola çıkan sergideki tüm işler, biçimsel olarak heterojen olmakla birlikte geçmişte üretilmiş olan yapıtları/formları kullanıyor. Sanatçıların yeniden-üretimleri, bu sergide de olacağı gibi, üretim-tüketim, yaratı-kopya, hazır nesne, ebediyet-geçicilik, tekillik ve orjinallik gibi geleneksel ayrımları mesele ediniyor.

www.roxy.com.tr

İstanbul’da Bollywood Aşk ve Müzik Günleri

İstanbul Modern Sinema, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da şubat ayında Aşk ve Müzik başlığıyla Bollywood filmleri gösteriyor. 8 - 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan gösterim aşk, müzik ve dans filmlerini kapsıyor.  İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilen Hint Film Programı’nda  Raj Kapoor’un yönettiği ve oynadığı ünlü “Awara” filminin yanı sıra çoğunluğu yeni yapım olan 11 film, İstanbul Modern Sinema’da gösterime sunulacak. Programda dört farklı bölüm yer alıyor: “Bollywood Klasikleri”, “Bollywood’dan Yeniler”, “Shahrukh Khan: En Ünlü Aktör” ve “Bollywood’dan Ödüllü”. Ayrıca İstanbul Modern Sinema, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü Awara ve Pardes adlı iki Hint filmiyle kutlayacak. 16:00’daki Pardes filminin ardından ve 20:00’deki Aware filminin gösterim öncesinde de izleyicilere ücretsiz şarap ikramı olacak.

www.istanbulmodern.org

Nâzım bu sergiyle memleketine dönüyor
 
19 Ocak - 22 Mart tarihleri arasında açık kalacak “Şehrime ulaşamadan bitirirken yolumu…” / Nâzım ve Vera, Moskova’dan İstanbul’a başlıklı sergi, Nâzım Hikmet’in eşi Vera Tulyakova’yla paylaştığı ve yaşamının son yıllarını geçirdiği Moskova’nın 2. Pesçannaya Sokağı’ndaki evinden getirilen pek çok özel eşyayı şairin sevenlerine ve edebiyat meraklılarına sunuyor; şairin ve eşinin yaşam alanının kendine özgü atmosferini yeniden canlandırıyor. M. Melih Güneş’in küratörlüğünde hazırlanan ve Sadık Karamustafa tarafından tasarlanan sergi, Vera Tulyakova’ya ait bazı kişisel eşyaları da kapsıyor. Nâzım Hikmet’le Vera Tulyakova’nın bilinen bazı fotoğraflarına da yansıyan kıyafetlerinden örnekleri de içeren ve Nâzım Hikmet’in Moskova’daki dünyasını, ilk kez sergilenen özel eşyalarıyla İstanbul’a taşıyan sergi, büyük şairin yaşadığı mekâna dair ilginç ayrıntıları izleyicilerle buluşturacak. İzleyiciler, bu eşyaların/giysilerin çiftin yaşamında nereye denk geldiğini ve günlük hayatlarının neresinde durduğunu, YKY’nin bu ay yayımlayacağı Vera Tulyakova imzalı “Bahtiyar Ol Nâzım” adlı kitaptan alıntılanan metinlerden takip edebilecekler. Sergi Nâzım Hikmet’i sabahlığından pijamasına, yeleklerinden takım elbiselerine, cüzdanından telefon defterine, oyuncaklarından plaklarına, çoğu ilk kez sergilenen fotoğraflarından mektuplarına uzanan eşyalarıyla, Pesçannaya Sokağı’ndaki evinden İstanbul’una getiriyor. Sergilenen eşyaları/giysileri ve bunların bilgi metinlerini içeren ve sergiyle aynı adı taşıyan katalog ise, M. Melih Güneş’in ve Vera Tulyakova’nın kızı Anna Stepanova’nın yazılarını bir araya getiriyor.

 

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler