Dünyaca ünlü ustaların Pera buluşması

Yayın tarihi: 24.12.2008
Dünyaca ünlü ustaların Pera buluşması

Dünyaca ünlü ustaların Pera buluşması
Pera Müzesi, dünya sanatının büyük ismi, İspanyol sanatçı Joan Miro’nun yapıtlarından oluşan “Joan Miro: Maeght Koleksiyonu’ndan Baskılar, Tablolar ve Heykeller” ile Burhan Doğançay ve Jacques Villeglé’nin “Kolaj - Dekolaj” sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, dünya sanatının büyük ismi, İspanyol sanatçı Joan Miró’nun (1893-1938) baskı, resim ve heykellerinden oluşan 120 yapıtlık kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Fransa’nın çağdaş sanat alanındaki ilk özel vakfı olan Maeght Vakfı’yla işbirliğiyle, Maeght Koleksiyonu’ndan seçme yapıtlarla gerçekleştirilen sergide, genel olarak canlı renkler, çizgiler, daireler, çocuksu ve mizahi bir anlatımı olan Miró’nun yapıtları, evrenin ana elementleriyle -toprak, ateş, su ve hava- sıkı sıkıya ilişkilenirken; başköşe kadına, ana-kadına, besleyici kadına ayrılmış. Aynı zamanda usta bir seramikçi, heykeltraş ve gravür sanatçısı olarak da belleklerde yer eden sanatçının eserleri, Joan Miró: Maeght Koleksiyonu’ndan Baskılar, Tablolar ve Heykeller sergisi kapsamında, 3 Mayıs-31 Ağustos tarihleri 2008 arasında İstanbulluların ziyaretine açık olacak.

Duvar resminin çağdaş yorumu
Pera Müzesi ayrıca 3 Mayıs - 13 Temmuz 2008 tarihleri arasında, uluslararası alanda ünlü iki ustanın; Burhan Doğançay ve Jacques Villeglé’nin “Kolaj - Dekolaj” sergisine de ev sahipliği yapacak. İnsanlık tarihinin en erken dönemlerine uzanan duvar resmi geleneğinin çağdaş bir yorumu niteliğindeki yapıtlardan oluşan ve Philippe Piguet küratörlüğünde hazırlanan sergi, bu iki sanatçının olduğu kadar Kolaj ve Dekolaj’ın da karşılıklı buluşmasına sahne oluyor. 1920’li yılların ikinci yarısında doğan ve 1960'lardan itibaren uluslararası sanat ortamında etkinlik gösteren iki ustanın kolajları ile dekolajları ilk kez karşılaştırmalı bağlamda bu sergiyle bir araya geliyor. Sergi, sanatçıların koleksiyonlarından, Avusturya Modern Sanat Müzesi ve özel koleksiyonlardan bir araya getirilen 41 yapıttan oluşuyor.

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler