NÜKHET RUACAN

Yayın tarihi: 26.12.2008
NÜKHET RUACAN

NÜKHET RUACAN

JAZZ'IN GÜZEL KOKUSUNUN ARDINDAN

Hepimizin adının bir öyküsü vardır, birileri doğduğumuz zaman adımızı seçer ve o seçim bizi tüm yaşamımız boyunca takip eder. Bizleri terk etmesinden önce kendisinden öğrenmiştim, Nükhet "Güzel Koku" demekti.

 

Uzun zamandan beri hasta olduğunu biliyorduk, geçen sene artık atlattı, sağlığına kavuştu haberlerini aldığımızda hepimiz çok sevinmiştik.

Kendisi ile Jazz Dergisi için yapmış olduğum sohbette bana hayatını anlatmıştı.

Neşet Ruacan'ın tatlı kız kardeşi olarak Moda'da aile evinde geçen güzel çocukluk yılları, ağabeyinin plak arşivlerini dinleyerek jazz virüsünü kapması, ilk aşkları ve ilk ayrılıkların getirdiği hayal kırıklıkları, çocuk yaşta başlayan resim tutkusu, Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisine giriş, konservatuara giriş ve ayrılış. Hepsini bir solukta dinlemiştim.

Daha sonra Selim Selçuk ile evlenmesini, biricik kızı Roksan'ın doğumunu ve bir yılbaşı günü ayrılmalarını anlatmıştı. Ama bu yaşamındaki tek yılbaşı ayrılığı olmayacaktı.

Bir başka yılbaşı günü ikinci eşinden ayrılması ona zarif yüreğinin taşıyabileceğinden çok daha ağır bir yaşam yükü getirmişti. Buna rağmen hiçbir zaman yaşama küsmedi ve müzikten kopmadı. Şu sözler de onundur:

Kendimi müzisyen olmanın dışında bir başka meslekte düşünemiyorum.

Ağabeyim Neşet'in öğrencilerine söylediği çok sevdiğim bir sözü var:

'Eğer kendine müzisyenden başka bir şey olabiliyorum diyebiliyorsan ve içinde bu konuda en ufak bir şüphe varsa müzisyen olma.'

Geldiğim noktada hayat felsefem şöyle. Çok değiştim, insanların ölüm korkusu ile doğup yaşadıklarını hissettim. Yaşım da ilerledi, sanırım zamanımız azalıyor. Bir bu kadar daha yaşar mıyız bilemiyorum.  Psikologlar da ölüm korkusundan bahsediyorlar. Ben de bu korkuyu kafamda hissettim. Bunu yenmek için herkesin bir yolu var, benim seçtiğim yol ise müzik oldu.

Aşk da aslında bir yol ama geldiğim noktada kadın erkek arasındaki aşk yerini bende müziğe duyduğum aşka bıraktı. Şimdi olaylara biraz daha tepeden bakabiliyorum. Tekrar bir erkeğe âşık olmak istemem. Aşk hem beni çok oyalıyor hem de hayatımı istediğim gibi yaşamama mani oluyor. Aşk yerine sevgi üzerine kurulmuş ve bazı şeyleri paylaşabileceğim bir beraberliği tercih ederim.

Konuşmamızdan sonra böyle bir beraberliği yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum, ama Bilgi Üniversitesi'nde geleceğin Nükhet'lerine ders verirken çok mutlu olduğunu söylemişti:

"Çaresiz hepimizin zamanla olgunlaşması gerekiyor, ama her zaman içimde bir çocuk oldu. Bence işin en doğrusu şu: İçinizdeki çocuğu atmamalısınız ama devamlı olarak da çocuk kalmamalısınız.

Yaşamımdaki bir başka güzellik de hoca olmak. Bilgi Üniversitesi'nde ders veriyorum ve bu işi çok seviyorum. Kendi kendime bir öğretme sistemi oturttum. Gençlerle iletişimim iyi, hem onlara bir şeyler veriyorum, hem de alıyorum. Benim dersim özel, şan tekniği, repertuar ve stil öğretiyorum. Tabi bir de onlara jazz müziğini sevdirmeye çalışıyorum."

Ağabeyi Neşet Ruacan kız kardeşinin yaşamında her zaman yol gösteren bir deniz feneri oldu, ama ne yazık ki birlikte bir albüm yapmaları çok istemelerine rağmen mümkün olmadı.

Ondan jazz için bir şiir yazmasını istemiştim, yapamam demişti ama yazdığı şey bu inancını çürütüyordu:

"Altında bir bas, üstünde kanatlar,

Ne kurallı, ne kuralsız

Yaşamaktır caz.

Yüreğinde bir anı, gözlerinde

parıltılar,

Bazen birlikte, bazen yalnız

Çalınan şeydir caz."

 

Pek az kişi bilir veya hatırlar. Bülent Ortaçgil'in efsane albümü "Benimle Oynarmısın"nın kapağındaki çocuk resmi onun öğrencilik yıllarının anısı bir çalışmasıdır. Albümün iki parçasında da onun güzel sesini duyabilirsiniz.

Bir yaprak daha düştü toprağa, bir yıldız daha doğdu gökyüzünde.

Doğa yasaları var oluşun kaynağındaki büyük gücü ve gizemi göstererek, bize onun karşısında alçak gönüllükle eğilmeye yöneltir. Bu görüşe göre aslında tüm yaşadığımız şeyler bir öğrenme sürecinin parçalarıdır ve bir parçayı öğrenmeden bir üsttekine geçemeyiz.

Nükhet Ruacan yaşamı boyunca öğrendiği şeyleri bizlerle de paylaşarak şu an tanımadığımız ama hepimizin sonunda buluşacağı başka bir mekâna yelken açtı. Ardında güzel çocuklar, iyi yetişmiş öğrenciler ve iyi anılar bırakarak.

Jazz'ın 'Güzel Kokusu', şimdilik hoşça kal, seni her zaman sevgiyle hatırlayacağız.

47-SAYI_03-Jazz Temmuz 2007 » Konu Başlıkları

© 2018 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler