Manhattan Müzik Okulu

Yayın tarihi: 26.12.2008
Manhattan Müzik Okulu

Manhattan Müzik Okulu

“Amerika’nın bir numaralı özel müzik okulu”

Bu sayıda, müzik eğitimini yurtdışında sürdürmeyi düşünen jazz severler dostlara Manhattan Müzik Okulu’ndan söz etmek istiyoruz. 

 

80 yıl önce açılan Manhattan Müzik Okulu, bugün klasik müzik ve jazz eğitimi konusunda Amerika’nın önde gelen özel konservatuarı.  Okul, Amerika’nın yetenekli gençlerini performans müzisyenleri, müzik öğretmenleri, müzik yöneticileri olarak yetiştiriyor.

1917 – 1918 yıllarında piyanist ve hayır sever Janet D. Schenck tarafından “Mahalli Müzik Okulu” (Neighborhood Music School) olarak açılan okul, o günlerde New York City’nin Yukarı Doğu Yakası’nda yer alıyordu. Pablo Casals ve Harold Bauer gibi seçkin sanatçılar sayesinde gelişen ve mükemmelliyetçi yaklaşımı ile ünlenen okul bir süre sonra, bulunduğu semtten dolayı “Manhattan Müzik Okulu” olarak anılmaya başladı.

Manhattan Müzik Okulu, jazz’ın, müzik piyasasının ve metropol hayatının kaynağı New York’un tam göbeğinde yer alması açısından jazz eğitiminizi planlarken iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Okul sadece “Amerika, New York ve jazz” eşsiz üçlemesinin bir parçası olduğu için değil, 85 yıldır, dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli ve seçme müzisyen adaylarına verdiği kaliteli müzik eğitimi ile de jazz okulları listemizde ön sıralara oturmayı hak ediyor.

Okul, Amerika’nın en iyi özel müzik okullarından biri olarak öğrencilerine klasik müzik ve jazz alanlarında ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora gibi farklı seviyelerde müzik eğitimi alma şansı veriyor. Manhattan Müzik Okulu’nda tüm orkestra enstrümanları, vokal, piyano, eşlik, kompozisyon, saksofon, gitar, org, yönetim ve jazz gibi ana dallarda eğitim almanız mümkün. Ayrıca okul, üniversite öncesi müzik eğitimleri, çeşitli yaş gruplarına yönelik müzik eğitimleri gibi farklı kurs programları ile çocuklara ve yetişkinlere yönelik müzik eğitimleriyle her yaştan müzikseveri müzikle buluşturuyor. 

Manhattan Müzik Okulu’nu, dünyaca ünlü diğer konservatuar ve müzik okullarından ayıran en önemli özellik ise, okul müfredatı dahilinde “performansa” verilen büyük önem. Tüm müzik okulları, öğrencilerini en iyi müzik bilgisi ve en yüksek becerilerle donatılmış yetenekli müzisyenler haline getirmeye çabalarken, Manhattan Müzik Okulu, bütün bu çabanın yanı sıra öğrencilerine sayısız performans olanağı sunarak, teorideki mükemmellilyetçilik arayışlarını pratik ile bütünleştiriyor. Her yıl gerçekleşen 400’den fazla konser, resitaller ve yıllık master (ustalık) dersleri ile okul öğrencilerini, çalışkan müzisyenlere dönüştürüyor. Okuldaki engin performans fırsatının yanı sıra, serbest çalışma ve profesyonel müzisyenlerle bağlantılar kurma fırsatı yakalayan öğrenciler, henüz okurken profesyonel birer müzisyen gibi düşünme ve hareket etme yetisi kazanıyorlar. Bu destek sayesinde, kendine güvenleri artan öğrenciler yeteneklerini, eğitimlerini ve müzik bilgilerini sonuna kadar ilerletme şansına sahip oluyor.

Manhattan Müzik Okulu ile bağlantılı olarak yapabileceğiniz tek şey, lisans ve diğer diploma derecelerine başvurmak değil. Okul her yıl, çeşitli özel programlar ve yaz kursları ile çok sayıda müziksevere ve müzisyene, eğitimlerinden yararlanma şansı da veriyor. Yaz müzik kampı, yabancı değişimi ve uzaktan öğrenme gibi özel programlar incelemeye değer. Bilgi için http://www.msmnyc.edu/special

 

Jazz Bölümü Lisans Programları

• Bass (akustik ve elektrik)

• Kompozisyon (yeni öğrencilere artık bu dalda lisans verilmemektedir)

• Perküsyon

• Gitar

• Piyano

• Saksofon

• Trombon

• Vibrafon

• Keman

• Vokal (yeni öğrencilere artık bu dalda lisans verilmemektedir)

Manhattan Müzik Okulu Jazz Bölümü Lisans programları, “performans” ve “müzikal kompozisyon” olarak 2 alana ayrılıyor.  Öğrenciler eğitimleri sırasında ana dal eğitimi, ensemble performans, müzik tarihi, müzik teorisi gibi derslerin yanı sıra uygarlık (okuma, yazma, eleştirme, konuşma, tarih, politika, felsefe, sanat ve coğrafya) dersleri de alıyorlar. Lisans eğitiminde, performansçıların, bestecilerin ve aranjörlerin yeteneklerini geliştirerek jazz kariyerlerine hazırlık yapmalarını hedefliyor.

 

 Ustalardan Dersler (Master Classes)

Her yıl pek çok uluslar arası ün sahibi değerli müzisyen Manhattan Müzik Okulu’na davet edilerek Ustalık Dersleri vermeleri sağlanıyor. Bu dersler sayesinde, öğrenciler, eğitimleri boyunca bir yandan fakültedeki değerli öğretim üyeleri ile çalışmalar yaparken, öte yandan dünyada ünlü misafir sanatçılarla birlikte çalma, usta sanatçıların tavsiyeleriyle bilgilerini pekiştirme fırsatı buluyorlar.

Bugüne dek, Ustalık Dersleri ile öğrencilere bilgilerini aktaran müzisyenlerden bir kısmı şöyle: Pablo Casals ve Harold Bauer, Julian Bream, Alicia de Larrocha, Ezio Flagello, Marian McPartland, Sherrill Milnes, Yehudi Menuhin, Birgit Nilsson, Elmar Oliveira, Jean-Pierre Rampal, Ned Rorem, Mstislav Rostropovich, Arthur Rubinstein, Billy Taylor, Dawn Upshaw, Andre Watts ve Pinchas Zukerman, Stefon Harris, Gary Bartz, Hamiet Bluiett, Graham Collier, Wycliff Gordon, Andrew Hill, Dave Liebman, Jason Moran, Lewis Nash, Antonio Sanchez ve Sean Smith Quartet.

 

Jazz Sanatları Gelişimi Doktorası

Manhattan Müzik Okul’u “müzikal sanatlarda doktora derecesi,” Jazz Sanatları Gelişimi konusunda verilmektedir. Program boyunca doktora öğrencileri, temel kompozisyon dersleri, doğaçlama, araştırma metodları, jazz semineri, sanatçı pedogojisi, jazz tarihi (seçmeli), lisans (seçmeli), küçük ensemble resitali, ders resitali, büyük ensemble resitali, tez dersi, genel sınav ve tez sınavı gibi aşamalardan geçerek mezun olurlar. Doktora programı ile ilgili daha fazla bilgiyi http://www.msmnyc.edu/jazz/jazzdma/ adresinden edinebilirsiniz.

 

Başvurular Hakkında Bazı Notlar

Amerika dışından okula başvuruda bulunacak öğrencilerin http://www.msmnyc.edu/admission/apply/ adresinden başvuru koşullarını, tarihlerini, gerekliliklerini sıkı bir şekilde takip etmelerinde yarar var. Okula başvuru için belli bir başvuru ücreti (bu yılki 100 Dolar) yatırmak gerekiyor. Başvuru sırasında adayın ya Manhattan’da sınav için hazır bulunması ya da posta yoluyla başvuru yapması kabul edilmişse başvuru dalına göre (kompozisyon, perküsyon, vokal, klasik keman vb.) her bir adayın, kendi dalı için bir DVD hazırlaması gerekiyor. Bu DVD için istenen repertuvar da yine başvuru için gereken şartlarla birlikte her yıl başvuru ve sınav dönemi öncesinde okul sitesinde açıklanıyor. Söz gelimi 2007 yılı sınavı Mart ayında gerçekleşti. Bu sınav için başvuruların bitiş tarihi ise Aralık, 2006 idi. Tüm şartları, her yıl değişebileceklerini düşünerek sürekli takip etmekte; plan yaparken vize ve pasaport süreçlerini de hesaplamakta fayda var.

Sınavlara Manhattan’da bizzat bulunarak katılacak tüm yabancı öğrenci adaylarının Columbia Üniversitesi’nde İngilizce yeterlilik testinden geçmesi gerekiyor (English Placement Test “EPT”). Kendilerinden DVD kaydı beklenen, posta ile sınava katılacak yabancı  öğrenci adaylarının ise TOEFL sınavına katılmış olması  gerekiyor.

“Not Dökümü” (Transcript), önceden hazırlığını yapmanız gereken bir başka önemli konu. Uluslararası not karşılaştırmaları yapmak zor olduğundan, not döküm belgenizle birlikte, Türkiye’deki okulunuzda gördüğünüz derslerin ve aldığınız notların karşılıklarını “Yurtdışındaki okulların Amerika’daki karşılıkları” listesinden bularak belirtmeniz  gerekebilir. Bu karşılaştırma için www.wes.com (Wes= Dünya Eğitim Hizmetleri) linkini kullanarak başvuruda bulunabilir ve 6 hafta içinde gerekli bilgileri alabilirsiniz. Tabii ki belli bir ücret ödeyerek. Eğer burs almak istiyorsanız bu konuda, önceden okulla yazışarak bilgi almanızda fayda var. 

Okul ve başvurular hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.msmnyc.edu/ linkini kullanabilirsiniz.

 

Daha geniş bilgi için:

Genç Cazcılar:

www.genccazcilar.org

caz@genccazcilar.org

47-SAYI_03-Jazz Temmuz 2007 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler