CD Vitrini_51.SAYI

Yayın tarihi: 16.01.2009
CD VİTRİNİ

CD VİTRİNİ

Sarp Maden

Bence  

Mess Prod. (2008)

 

Müzisyenler

Sarp Maden (g)

Genco Arı (p)

Eylem Pelit (b)

Volkan Öktem (d)

Sibel Köse (vo)

Sarp Maden’in kendi adına ilk albümü yeni prodüksiyon şirketi Mess’den piyasaya çıktı. Daha önce Acid Trippin’, Lodos, Trio Mrio, Quartet Muartet albümlerinden tanıdığınız ve Sibel Köse, İmer Demirer, Elvan Aracı, Ricky Ford, James Lewis, Selen Gülün, Dave Weckl, Anthony Jackson, Sertab Erener, Bülent Ortaçgil, Garo Mafyan ve Atilla Özdemiroğlu ile çalışmış olan Sarp Maden’i aynı zamanda çeşitli mekânlar ve festivallerdeki konserlerinden de tanıyorsunuz.

“In My Opinion” adlı parçasından yola çıkılarak “Bence” adı verilen bu ilk albümünde, Sarp Maden’in yıllarca biriktirdiği beste hazinesinden özenle seçilmiş 8 eser bulunuyor. Brezilya müziğinin taşıdığı coşkuyla modern jazz’ın buluşmasının yarattığı kusursuz karışımı, Sarp Maden dinleyicilerine özel olarak tattırıyor.

 

Pat Metheny

Day Trip

Nonesuch 75509 79956 (2008)

Müzisyenler

Pat Metheny (g)

Christian McBride (b)

Antonio Sanchez (d)

Albümde toplam 10 parça yer alıyor. Bunlardan beş tanesi stüdyo kaydınagirmeden önce 2004’de Tokyo’da “live” olarak kaydedilmiş. Pekçok kere de “indirilmiş” olmalı. Ama bu albümde hepsi bir arada ve sadece gitar severlerin değil tüm jazz severlerin de hoşlanacağı bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.

 

Brad Mehldau Trio

Live at the Village Vanguard

Nonesuch 7559-79956-5 (2008)

Müzisyenler

Brad Mehldau (p)

Larry Grenadier (b)

Jeff Ballard (d)

Brad Mehldau’nun aynı kadro ile yaptığı ikinci, Village Vanguard’da kaydettiği dördüncü “live” kaydı olan bu çalışma 2 CD’den oluşuyor. İlk albüm 2005’de kaydettiği “Day is Done” idi. Ekim 2006’da 4 gün boyunca çaldıklarını kaydedip, beğendiklerini topladıkları bu albümde en çok dikkat çeken şey parçaların uzunluğu. “Live” kayıtların müzisyenleri rahat kılan, stüdyo kayıtlarının sınırlamalarından kurtaran format olduğu kesin. Daha mutlu hissediyorlar. Birinci CD’de 7, ikincide ise 6 parça yer alıyor. Besteler, Coltrane yorumu Countdown yer alan parçalar arasında.

 

Nicholas Payton

Into the Blue

Nonesuch 7559-79942-4 (2008)

Müzisyenler

Nicholas Payton (tp, vo)

Kevin Hayes (p, Fender Rho.)

Vicente Archer (b)

Marcus Gilmore (d)

Daniel Sadownick (perc)

 90’lar boyunca Amerika ve Avrupa’da bir çok önemli müzisyen ile çalma imkanı bulan sanatçı ilk albümü From This Moment’ı 1994 yılında yayınladı. Kariyeri boyunca çalıştığı isimler arasında Elvin Jones, Courtney Pine, Joshua Redman, Christian McBride, Mark Whitfield, Roy Hargrove ve Wynton Marsalis gibi devler olan Nicholas Payton 1996’da Kansas City isimli filmin soundtrack albümünü kaydetti. 1997’de yayınlanan Doc Cheatham, Nicholas Payton albümündeki performansı ile “En İyi Enstrümantal Solo” dalında Grammy Ödülü alan müzisyen yeni neslin en yetenekli trompetçileri arasında gösteriliyor. Albümde 10 parça yer alıyor. Sanatçı ve grubu 23-25 Ekim tarihleri arasında albüm turu kapsamında İstanbul JC’s’de sahne alacak.

 

Misha Alperin

Her First Dance

ECM 1995 (2008)

Müzisyenler

Misha Alperin (p)

Arkady Shilkloper (frnc hrn, flg hrn)

Anja Lechner (violoncello)

Ukranyalı piyanist Misha Alperin’in ECM’den çıkan önceki albümü At Home and Night albümünün devamı niteliğindeki bu çalışmasında yine uzun zamandır birlikte çaldığı müzisyenlerle 10 parça kaydetmiş. Tüm müziklerin Misha Alperin’e ait olduğu kayıtta “The Russian Song” Arkady Shilkloper’a ait.

 

Charles Lloyd

Rabo de Nube

ECM 2053 (2008)

Müzisyenler

Charles Lloyd (ts, as, p, perc)

Jason Moran (p)

Reuben Rogers (b)

Eric Harland (d, perc)

Yaşına rağmen hala dinç ve gençlerle çalmaktan çok hoşlanan Charles Lloyd’un 70. yaşı dolayısıyla  2007’de Basel’de çağdaş jazz’ın önde gelen müzisyenleri ile birlikte kaydedilmiş. 7 parçanın yer aldığı CD’de Lloyd besteleri, ballad’lar ve albüme de adını veren Rabo de Nube cover’ı da yer alıyor.

 

Marilyn Mazur & Jan Garbarek

Elixir

ECM 1962 (2008)

Müzisyenler

Jan Garbarek (ts, ss, flt)

Marilyn Mazur (perc)

Perküsyoncu Marilyn Mazur Jan Garaberk ile duo olarak yaptığı bu albümde pek çok vurulabilir enstrümanı müziğine koymuş. Marimba, bowed vibrafon, waterphone ve çeşitli ziller ve davulları duyabileceksiniz. 21 parçanın yer aldığı çalışma Jan Garbarek severleri de çok mutlu edecek.

 

Ketil Bjornstad & Terje Rypdal

Life in Leipzig

ECM 2052 (2008)

Müzisyenler

Ketil Bjornstad (p)

Terje Rypdal (g)

Birbirlerini uzun zamandır tanıyan fakat bu ilk birlikte kayıtları olan Norveçli iki müzisyenin keyifli birlikteliği. 2005’de Leipzig’de “live” kaydedilmiş. Oldukça ender rastlanan gitar ve piyano birlikteliği olan bu çalışmada melodik yapısı önde Ketil Bjornstad ile rock sound’u önde Terje Rypdal’in gitar teknikleri hem jazz severleri hem de rock severleri mutlu edeceğe benziyor.

 

Marcin Wasilewski

January

ECM 2019 (2008)

Müzisyenler

Marcin Wasilewski (p)

Slawomir Kurkuewizc (b)

Michal Miskiewicz (d)

Polonyalı, daha önce “Simple Acoustic Trio” olarak tanınan üçlü 15 yılın ardından adlarını Marcin Wasilewski Trio olarak değiştirdiler. Albümde besteler, Carla Bley, Gary Peacock, Tomaz Stanko, Ennio Moricone parçalarının yorumları yer alıyor. 2007’de kaydedilen albüm piyano trio’larının son dönemde elde ettikleri başarıları devam ettireceğe benziyor.

 

Nik Bartsch’s Ronin

Holon

ECM 2049 (2008)

Müzisyenler

Nik Bartsch (p)

Björn Meyer (b)

Kaspar Rast (d)

Andi Pupato (perc)

Sha (clt, b)

Ronin, Zürihli piyanist ve besteci Nik Baertsch tarafından 2001’de kuruldu. Kuruluşlarındaki amaç “rituel groove müzik” yapmaktı. Bu albümlerinde kendilerini

her ne kadar zen funk ve jazz olarak tanımlıyorlar ama tanımlamaların da ötesinde bir albüme imza atan sanatçıların bu çalışmasını türünden hoşlananlar beğenecek.

 

Wolfert Brederode Quartet

Currents

ECM 2004 (2008)

Müzisyenler

Wolfert Brederode (p)

Claudio Puntin (clt)

Mats Eilertsen (b)

Samuel Rohrer (d)

Alman piyanist Wolfert Brederode’nin 2006’da kaydedilen, 11 parçanın yer aldığı albümü genç, çağdaş Avrupalı müzisyenlerin de katkılarıyla ECM’in yeni yüzlerinden birisi olarak CD vitrinimizde yerini alıyor.

 

E.S.T

Live in Hamburg

ACT 6002 (2007)

Müzisyenler

Esbjörn Svensson (p),

Dan Berglund (b)

Magnus Oström (d)

İlk “live” albümleri Live ‘95’den sonra çok hızlı yükselen müzikal kariyerleri ile (ACT, 2001) Avrupa’nın en başarılı jazz gruplarından bir oldular. 2006 kayıtları Tuesday Wonderland’den hemen sonra devam niteliğinde olan bu çalışma 2 CD’den oluşuyor. Tuesday Wonderland turu niteliğindeki Hamburg konserlerinin kaydı olan bu çalışmada her CD’de 5er parça yer alıyor.

 

Cassandra Wilson

Loverly

Blue Note 21788 (2008)

Müzisyenler

Cassandra Wilson (vo)

Marvin Sewell (g)

Jason Moran (p)

Lonnie Plaxico (b)

Reginald Veal (b)

Herlin Riley (d)

Jazz ve blues sound’ları arasında Cassandra Wilson’ın buğulu alto sesi çok farklıdır.  Bu albümde sanatçı muhteşem piyanist Jason Moran ile birlikte bilinen Black Orpheus, Caravan gibi standartların yanında az bilinen parçalar da söylüyor. 12 parçanın yer aldığı albümde ayrıca Lekan Babalola (perc), Rhonda Richmond (back vo) yer alıyorlar.

 

Lou Donaldson

Here’tis

Blue Note 14371 (2008)

Müzisyenler

Lou Donaldson (as)

Grant Green (g)

Baby Face Wilette (org)

Dave Bailey (d)

İlk kaydının 1961’de yapıldığı bu çalışmada 5 parça yer alıyor. Gershwin, Lou Donaldson ve Charlie Parker bestesi “Cool Blues” yer alıyor.

 

Wayne Shorter

The Soothsayer

Blue Note 14373 (2008)

Müzisyenler

Freddie Hubbard (tp)

James Spaulding (as)

Wayne Shorter (ts)

McCoy Tyner (p)

Ron Carter (b)

Tony Williams (d)

İlk kaydının 1965’de yapıldığı albümde 7 parça var. Fazla duyulmamış Wayne Shorter besteleri Angola, The Big Push, Lady Day, Infant Eyes gibi ballad’lara yer verilmiş, arşivlik…

 

Stanley Turrentine

Look Out!

Blue Note 14377 (2008)

Müzisyenler

Stanley Turrentine (ts)

Horace Parlan (p)

George Tucker (b)

Al Harewood (d)

İlk kaydının 1960’da Rudy Van Gelder stüdyolarında yapılan bu CD ilk kez 1960’da, sonra 87’de de basılmış ama bazı parçalar zaman içinde eklenerek 9 parçalık bir repertuara ulaşmış. Orijinali 6 parça.  Sanatçının kariyerinin göstergesi olan arşivlik bir çalışma.

 

Freddie Redd

Shades of Redd

Blue Note 14375 (2008)

Müzisyenler

Jackie McLean (as)

Tina Brooks (ts)

Freddie Redd (p)

Paul Chambers (b)

Louis Hayes (d)

 

Freddie Red elimizde çok fazla kaydı olmayan 1928 doğumlu hard bop piyanistlerinden. 1950’lerde büyük ün kazanan hatta filmlerde oynayan (en tanınmış olanı “The Connection”) New York, Londra ve Paris sahnelerinde yer alan sanatçı Amerika’da umduğunu bulamayıp bir süre Avrupa’da yaşadı ve 1974’de ABD’ye geri döndü.  Bu albüm 1960’da ilk kez ABD’de kaydedildi, 2007’de tekrar master edilerek CD formatında çıktı. Bu yeniden basımda ise 9 parça yer alıyor, bunlardan 2’si sanatçının 1988’deki bir başka kaydından.

 

Horace Silver

Further Explorations

Blue Note 14379 (2008)

Müzisyenler

Art Farmer (tp)

Clifford Jordan (ts)

Horace Silver (p)

Teddy Kotick (b)

Louis Hayes (d)

1958 kaydı, yeni master’ı 2007’de yapılmış, tüm besteler Horace Silver’a ait. 6 parça yer alıyor.

 

Sergio Cammariere

Cantautore Piccolino

Blue Note 819927 (2008)

Müzisyenler

Sergio Cammariere (vo)

Fabrizo Bosso (tb)

Alex Britti (g)

Luca Bulgarelli (b)

Amadeo Ariano (d)

İtalyan şarkıcı ve sözyazarı Rino Gaetano’nun kuzeni olan sanatçı İtalyan kritiklerinin 2003’deki en iyi jazz’cı ödülünü kazanmış, piyanist, besteci, söz yazarı kimliğine de sahip. 15 parçanın yer aldığı CD’deki besteler de kendisine ait.

 

Amos Lee

Last Days of the Lodge

Blue Note 07419 (2008)

Müzisyenler

Amos Lee (vo, g)

Doyle Bramhall Jr. (g)

Spooner Oldham (keyb)

Pino Palladino (b)

James Gadson (d)

Philadelphialı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve gitarist Amos Lee’nin Blue Note etiketi altında çıkan üçüncü çalışması. Genel bilgi olarak daha önceki albümleri, Amos Lee, Supply and Demand olduğunu belirtelim. Sanatçı daha çok Bob Dylan, Elvis Costello, Norah Jones, Paul Simon gibi sanatçılarla çıktığı turlardan tanınıyor. Steve Wonder ve James Taylor etkileri müziğinde çok belirgin.

 

Dizzy Gillespie & James Moody

w/Gil Fuller

The Monterey Jazz Festival Orchestra

Blue Note 17466 (2008)

Müzisyenler

Dizzy Gillespie (tp)

James Moody (as, ts, flt)

Gil Fuller (arr., cond.)

Monterey Jazz Ochestra

“Monterey Jazz Festivali yıllardır anı CD’si basmasına karşın ilk kez bu kadar kıymetli bir anı CD’si çıkarıyor” deniliyor. James Moody hariç bugün artık hayatta olmayan sanatçıların bu CD’sindeki parçalar çeşitli dönemlerde 1965 yılında kaydedilmiş. Gil Fuller’e ait olan parçalar ise daha önce “Night Flight” adlı LP ile yayımlanmış.  Toplam 20 parçanın yer aldığı bu arşivlik kaydı büyük orkestra sevenlere öneriyoruz.

 

Bobby Hutcherson

Head On

Blue Note 17464 (2008)

Müzisyenler

Oscar Brashear (tp, flghrn)

Harold Land (ts, flt)

Bobby Hutcherson (vib, mar)

Todd Cochran (p)

William Henderson (p)

Vibrafon ve marimba gibi “jazz ötesi” bir entrümanı swing ve bebop gibi jazz üslubunda da kullanabilen Bobby Hutcherson’un 1971 kaydı bu albümden “fusion” severler çok hoşlanacak. Todd Cochran ve Bobby Hutcherson bestelerinden oluşan jazz ve pop lezzetli albümde 7 parça var.

 

Stanley Turrentine

The Return of The Prodigal Son

Blue Note 17462 (2008)

Müzisyenler

Marvin Stamm (tp)

Joe Farrell (ts)

Stanley Turrentine (ts)

Bob Cranshaw (b)

Ray Lucas (d)

Aralarında McCoy Tyner’ın da bulunduğu 15 harika müzisyenin yer aldığı, orijinali 1967 kaydı olan bu CD’de 10 parça yer alıyor.  İlk bölümde yer alan 1-6. parçalar daha önce sanatçının New Time Shuffle adlı albümünde piyasaya çıkmış olan parçalar. Albümde yer alan diğer sanatçılar Blue Mitchell (tp), Garnett Brown ve Julian Priester (tb), Joe Farrell (reed), McCoy Tyner (p). Parçalar ise; "Pres Delight", "Bonita", "New Time Shuffle", "Better Luck Next Time", "Dr Feelgood", "The Look Of Love", "You Want Me To Stop Loving You", ve"Return Of The Prodigal Son".

Louis Smith

Smithsville

Blue Note 58289 (2008)

Müzisyenler

Louis Smith (tp)

Charlie Rouse (ts)

Sonny Clark (p)

Paul Chambers (b)

Art Taylor (d)

Orijinali 1958 olan kayıtta 8 parça yer alıyor. Sadece kendi liderliğinde 2 albümü olan sanatçının arşivlik olan bu çalışmasında tenorcu Charlie Rouse dinlenmeye değer.

 

Art Farmer

Brass Shout / The Aztec Suite

Blue Note 17465 (2008)

Müzisyenler

Art Farmer (tp)

Lee Morgan (tp)

Ernie Royal (tp)

Jimmy Cleveland (tp)

Curtis Fuller (tp)

Wayne Andre (tb)

James Haughton (bar-hrn)

Julius Watkins (frhn)

Bob Northern (frhn)

Don Butterfield (tu)

Bobby Timmons (p)

Percy Heath (b)

Philly Joe Jones (d)

Elvin Jones (d).

Benny Golson’un aranjmanlarını yaptığı kaydın orijinali 1959.  1 ve 7. parçalar sanatçının Brass Shout kayıtlarından, Chico Farrill’in aranjmanlarını yaptığı 8 ve13. parçalar ise Aztec Suite çalışmasından toplanmış. Dönemi yansıtan, ilgilenenlerin arşivlerine alması gereken bir CD.

 

Lionel Loueke

Karibu

Blue Note 19207 (2008)

Müzisyenler

Lionel Loueke (g)

Massimo Biolcati (b)

Ferenc Nemeth (d)

Bu seneki jazz festivallerinin gözdesi olan sanatçı ve yeni albümü... Afrikalı jazz gitaristi Lionel Loueke’nin yeni albümü piyasada... “Hoşgeldin” anlamına gelen “Karibu” adlı albümü ile gitarı kadar yorumculuğunun da ne kadar iyi olduğunu kanıtlayacak olan Loueke bu albümde de triosu ile yola devam ediyor. Albümde ayrıca konuk olarak Herbie Hancock ve Wayne Shorter da yer alıyor. Hancock ve Loueke’u birlikte çalıştıkları Grammy ödüllü “River: The Joni Letters” projesi kapsamında bu yıl 15. İstanbul Jazz Festivalinde de izleme şansı bulacağız.

 

Tony Allen

Lagos Shake

Honest Jons 208257 (2008)

Müzisyenler

Tony Allen (d)

Nigeryalı davulcu Tony Allen’in yeni çalışması Türkiye’de de önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. Fela Kuti Band’i duyanlar sanatçıyı daha çabuk hatırlayacak. Afrobeat müziğin kurucusu, öncüsü sayılır. Brian Eno’ya göre yaşayan en önemli davulcudur kendisi. Bu albümünde ise re-mix’ler, re-recording’ler yer alıyor. 10 parça var. Türünden hoşlananlara öneriyoruz.

 

West African Music

Living is Hard

Honest Jons 208255 (2008)

Batı Afrika müzikleri İngiltere’de ilk kez ‘20’lerin sonlarında Zonophone etiketi altında kaydedilmiş.  O dönemde İngiliz topraklarına büyük bir göç dalgası olmuş. Son dönem adını duymaya başladığımız ve bize de yeni ithal olan Honest Jons firması harika bir iş yaparak bu kayıtları toparlamış. 23 Afrikalı müzisyen liderliğinde 23 parça seçilmiş. Parçaların toplanmış olduğu dönem ise 1927-1929 yıllarını kapsıyor.

Jazz Emotions

Les plus beaux themes du Cinema

BMG 71382 (2008)

SONY BMG’den müzik ve sinema tutkunlarını mutlu edecek bir albüm daha piyasaya sunuldu. Kült sayılan birçok filmin klasikleşen şarkıları “Jazz Emotions – Les Plus Beaux Themes du Cinema”da bir arada sunuluyor. Albümde; çok sevilen “Pembe Panter” filminin müziği, Martin Scorsese’nin başyapıtı “Taxi Driver”ın film müziği ve de Harrison Ford’un kariyerinin en önemli filmlerinden biri olan ve yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı “Raiders of the Lost Ark” nam-ı diğer “Indiana Jones” filminin müzikleri gibi birçok beğenilen film müziği yer alıyor. Ayrıca “Goodmornign Vietnam” filminden, Louis Armstrong yorumu ile “What A Wonderful World” da bu albümde…

Best Guitar 100

EMI 221153 (2008)

EMI’dan 6 CD’den oluşan bir toplama katalog. Dünya çapında gitaristlerin yer aldığı 100 favori klasik gitar eseri bu albümde toplanmış. Manuel Barrueco, Ernesto Bitetti, Carlos Bonell, Julian Bream, Julian Byzantine, Eliot Fisk, Oscar Ghiglia, Sharon Isbin, Wulfin Lieske, Christopher Parkening, Angel Romero, Dario Rossetti-Bonell ve efsane isim Andrés Segovia... CD 1: Baroque and Before, CD 2: Spanish Guitar Vol.1, CD 3: Spanish Guitar Music Vol.2, CD 4: Rodrigo, CD 5: Latin American Guitar, CD 6: The Modern Guitar.

 

Opera 2008

Various Artists – Best Opera

EMI 612627 (2008)

Klasik müzik dünyasının en ünlü opera starları ve tüm zamanların en sevilen eserleri bu albümde bir araya gelmiş. 2 CD’den oluşan Opera 2008’de toplam 40 eser yer alıyor. Luciano Pavarotti, Cecilia Bartoli, Placido Domingo, Angela Gheorghiu, Rolando Villazon, Renée Fleming, Roberto Alagna ve Maria Callas gibi isimlerin en popüler opera eserlerinin yer aldığı bu özel albüm klasikçileri mutlu edecek.

 

Bülent Evcil

Tango Zamanı

Kalan 520033 (2008)

Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından jenerasyonunun en iyi flütçüsü olarak tanımlanan Bülent Evcil; 1980 yılında MSÜ Devlet Konservatuarında başladığı flüt eğitimini Brüksel Kraliyet Konservatuarı ve Heidelberg-Mannheim Müzik Yüksekokulu’yla tamamladı. 1992 yılında Sir James Galway’in Dublin’de düzenlediği flüt seminerindeki ''en iyi yorumcu” yarışmasında kazandığı 2.lik ödülü ona ünlü virtüozün öğrencisi olma fırsatını sağladı.

2000-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesinde flüt Grup Şefi olarak çalışan sanatçı, halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda Flüt Grup Şef Yardımcısı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda Solo Flütçü ve İ.T.Ü Müzik İleri Araştırmalar Bölümü Master programında da flüt öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Evcil aynı zamanda uluslararası orkestralarda solo flütçü ve 1. flütçü olarak yer almaktadır.

Bunlar arasında; Lorin Maazel’in şefliği altındaki ''Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası “ İtalyan Uluslararası Senfoni Orkestrası, Sao Paulo Devlet Senfoni Orkestrası sayılabilir.

Solist kariyerine de yurtiçi ve yurtdışında yer aldığı birçok seçkin konser ve uluslararası müzik festivallerine aldığı davetlerle devam etmektedir. Bunlar arasında ; Amerikan Flütçüler Birliği (NFA) San-Diego Kaliforniya, İtalya’nın Milano kentindeki ‘’Falaut’’festivali, İngiliz Flütçüler Birliği tarafından düzenlenen 5. İngiliz Flüt Festivalleri sayılabilir. Evcil birçok TV ve Radyo programında yer aldı.

Sanatçı 2004 yılında J.Rodrigo’nun, otoritelerce dünyanın en zor flüt konçertosu olarak adlandırılan ''Concierto Pastoral'' isimli eserin Türkiye’de ilk seslendirilişini İstanbul, Adana ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde gerçekleştirmiştir.

Flütün Türkiye’deki popülerliğini arttırmayı ve sanatıyla Türkiye’yi dünyada en iyi şekilde temsil etmeyi kendine amaç edinmiş olan sanatçı, Belçika Kraliyet sanat teşvik madalyası sahibidir.

Tango severlere öneriyoruz.

 

Johnny Mathis

A Night to Remember

BMG 10038 (2008)

1935 doğumlu Grammy Ödüllü Şarkıcı Johnny Mathis’in yaşlanmayan en güzel aşk şarkılarının yer aldığı “A Night To Remember” kesinlikle hayranlarının kaçırmaması gereken bir albüm. Romantik pop ile jazz’ı birleştiren şarkıcının bu albümündeki birbirinden güzel 12 şarkının içinde: A Night To Remember’ın yanı sıra Walk On By, You Make Me Feel Brand New, Always And Forever gibi unutulmazlar da yer alıyor.

Zuhal Focan

focan@nardisjazz.com

ULUSLARARASI KULLANILAN KISALTMALAR

acc      akordiyon

afl        alto flüt

arr       aranjör

as        alto saksofon

b          bas

bar      bariton saksofon

bcl       bas klarinet

bfl        bas flüt

bgo      bongo

bjo       banjo

btb      bas trombon

bs        bassoon

c          kornet

cb        kontrabas

cbs      kontrabassoon

cel       keleste

cga      konga

cl         klarinet

clav     klavinet

co        kougar

comp   kompözitör

cond    kondaktör

cy        simbal

d          davul

dir        direktör

el db    elektrik double-bas

eh        english horn

elb       elektrik bas

elg       elektrik gitar

elp       elektrik piyano

els       elektrik sitar

eu        euphonium

fl          flüt

flh        flügel horn

frh       french horn

g          gitar

h          horn

har      harpsichord

hca      harmonika

ho        hammond org

hp        harp

keyb    keyboards

man     mandolin

mell      mellafon

mrb      marimba

o          obua

orch     orkestra

org      org

p          piyano

perc     perküsyon

picc      piccolo

prg      programming

r          reeds

sax      saksofon

si         sitar

sou      sousaphone

ss        soprano saksofon

str       strings

synth   synthesizer

ta        tabla

tam      tambourine

tb        trombon

timb     timbales

tp        trompet

ts         tenor saksofon

tu        tuba

v          violin

va        viola

vb        vibrafon

vc        cello

vo        vokal

vtb      valve trombon

wbd     washboard

wdwd  woodwinds

xyl       xylophone

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler