12. Uuslarası Ankara Jazz Festivali

Yayın tarihi: 16.01.2009
12

12. ULUSLARARASI ANKARA JAZZ FESTİVALİ- Caz&Bas –Jazz’n Bass

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon’un birlikte yürüttüğü Ankara Caz Festivali’nde tema olarak bu sene “Caz ve Bas” seçildi. Her yıl farklı bir temayla karşımıza çıkan Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde bu yıl Türkiye’deki ve Dünyadaki çok önemli bas gitar sanatçıları Ankaralı jazz severlerle buluşacak. 24 Kasım - 4 Aralık 2008’de gerçekleştirilecek olan festivalde performans sergileyecek sanatçılardan bazıları; Swiss Army Band, Renaud Garcia-Fons,  Cymniology, Kamil Erdem Group, Jay Leonhart, Yuri Honing Trio, Riccardo Arrighini, Kerem Görsev&Allan Harris, Maris Briezkalns Group, Colina-Miralta-Sambeat, Charlie Haden, Gürol Ağırbaş  ve Selçuk Sun. Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da genç jazz gruplarına yer verilecek.  Bu yıl festivale katılacak olan genç jazz gruplarından biri de, her biri  kendi alanında birçok  başarılı projeye imza atmış 4 müzisyenden oluşan Betone grubu olacak. Aynı zamanda Kasım ’08, Ankaralı müzisyenler için “Workshop” ayı olacak ve festivalde çalacak olan sanatçılar yapacakları atölyelerle de festivalin eğitim açısından önemini bir kez daha vurgulayacak. Bu sene 12.’si düzenlenecek olan festival size Kasım ayını unutulmaz bir ay haline getirecek.

Jazz müziğinde çok önemli bir yere sahip olan kontrbas, modern senfonik orkestralarda kullanılan çalgıların en büyüğü ve kalın sesli olanıdır. Bunun dışında birçok müzik tarzında ve gruplarında  kullanılan en önemli çalgılardan biridir. Jazz müziğinin swing ve yürüyüşlerinin en önemli unsurlarındandır. Uptempo bir swing parçası dinlediğinizde solistin gölgesinde müziği taşıyan ve melodilerin üzerinde yürüyen çalgı kontrbastır. Günümüz ve modern jazz müziğinde elektrik bas gitar da önemini korumaktadır.

1980’lerin başlarında New Orleans’ta icra edilen jazz müziğinde bas dizileri kontrbasın yanında bas saksofon gibi nefesli sazlarla desteklenmekteydi. Yıllar içerisinde kontrbas bütün bu nefesli sazların yerini alacaktı. Kontrbasçılar o zamanlarda armoniyi yürüyen dizilerle (walking basslines) jazz müzikte yerlerini aldılar. 1920 ve 1930’larda elektrik bas gitarın yapımı ve gitar amfilerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte birçok kontrbasçı, elektrik bas gitar çalmaya başladı. “Slap Stili”’nin ortaya çıkmasıyla birlikte bas gitar yeni bir yolculuğa çıkmıştır.

Aynı zamanda bas gitaristler jazz müziğinin gelişmesinde de çok önemli bir rol oynamışlardır. Duke Ellington’la birlikte çalışan ünlü kontrbasçı Jimmy Blanton kontrbası “bebop” müziğinin vazgeçilemez unsuru haline getirdi. Scott LaFaro ve Percy Heats gibi basçılar ise melodik sololarıyla “cool” jazz tarzını etkilediler. “Free jazz” tarzını etkileyen basçılar arasında da Charles Mingus ve bu sene 12. Uluslararası Ankara Jazz Festivali’nde sahne alacak olan Charlie Haden yer alır.

Elektrik bas gitar ise 1970’lerde yaygınlaşmaya başladı. Jazz dünyasında önemli yeri olan Jaco Patorius, elektrik bas gitarı kontrbasın yerine koydu. Onun yazdığı zor partiler ve değişik yorumlar dinleyenleri büyüledi. Sonrasında elektrik bas gitar latin jazz’dan pop jazz’a birçok türde vazgeçilemez yerini aldı. Jazz’daki önemi ile bas gitar bu sene 12. Uluslararası Ankara Jazz Festivali’ne konu oldu. Festivalin programı ve ayrıntılı bilgi Eylül ayı sonundan  itibaren www.acd.org.tr ve www.leo.com.tr adreslerinden takip edilebilecek. Kasım’da bütün jazz severleri ve bas gitar tutkunlarını festivale bekliyoruz.

Onur Aymergen

basin@acd.org.tr

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler