15.Uluslararası İstanbul Jazz Festivali

Yayın tarihi: 16.01.2009
15

15 . Uluslararası İstanbul Jazz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından GARANTİ BANKASI sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Jazz Festivali bu yıl 15. yaşını kutluyor. 2 – 16 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali, 40’a yakın konserle yine İstanbul’u bir jazz kentine dönüştürmeye hazırlanıyor.

2 – 16 TEMMUZ

15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali konserleri bu yıl yine şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak. Festival konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Sepetçiler Kasrı, Esma Sultan Yalısı, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Arkeoloji Müzesi Bahçesi, Nardis Jazz Club ve İstinyePark ev sahipliği yapacak. Festival’in gelenekselleşen etkinliği Jazz Vapuru bu yıl 6 Temmuz Pazar günü Barış Manço Gemisi’nin Boğaz turuyla sürerken, “Sokak Konserleri” jazz coşkusunu İstanbul sokaklarına taşımaya devam edecek. Sponsorluğunu 11. kez GARANTİ BANKASI’nın üstlendiği 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nin programı New Yorker Kuruçeşme’de yapılan bir basın partisiyle tanıtıldı. Basın Partisi’nde konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: “Bugüne dek, birçok projede birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz İKSV ile Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’ndeki uzun soluklu işbirliğimiz 11. yılına giriyor. “Garanti Jazz Yeşili” sloganıyla destek verdiğimiz jazz’ın, ülkemizde her geçen gün daha fazla ilgi görmesi, bizlere, doğru bir alanda doğru bir ortağı desteklemenin haklı gururunu yaşatıyor. Bu yıl 15. yaşına ulaşan festivalin coşkusunu bir kez daha yaşamayı, tüm müzikseverlerle birlikte ben de sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. İstanbul Jazz Festivali Basın Partisi’nde daha sonra nefesli enstrümanların yenilikçi sesi Yahya Dai konuklara küçük bir konser verdi. 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali 1 Temmuz Salı akşamı Esma Sultanı Yalısı’nda gerçekleşecek bir Açılış Töreni ile başlıyor.

FESTİVALİN YAŞAMBOYU BAŞARI ÖDÜLÜ USTA BESTECİ, PİYANİST VE SAKSOFONCU TUNA ÖTENEL’E

Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nin Yaşamboyu Başarı Ödülü bu yıl Tuna Ötenel’e takdim edilecek. Piyano, bas, davul ve saksofon gibi birçok müzik aletini ustaca çalan Tuna Ötenel, ‘60’lı yıllardan bu yana Türkiye’de jazz müziğinin tanınması ve benimsenmesinde büyük katkılarda bulundu.  Herbie Hancock, Benny Carter, Harry ‘Sweets’ Edison, Karyn Korg, Hilton Ruiz, Buster Williams gibi dünyaca ünlü jazz müzisyenleriyle de çalışan Ötenel, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders veriyor ve Türkiye jazz sahnesine parlak isimler kazandırmaya devam ediyor. Tuna Ötenel’e ödülü, Festivalin 1 Temmuz Salı akşamı Esma Sultan Yalısı’nda gerçekleşecek Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

FESTİVALİN ONUR KONUĞU: JAZZ’IN YAŞAYAN EFSANESİ HERBIE HANCOCK

İstanbul Jazz Festivali bu yıl tuşlu çalgıların sihirbazı, jazz ikonu Herbie Hancock’u Dockers®San Fransisco sponsorluğunda iki özel konserle ağırlıyor. Festivalin onur konuğu Herbie Hancock, geçtiğimiz yıl kendisine “En İyi Albüm” dalında Grammy ödülü kazandıran, Joni Mitchell şarkılarını yorumladığı “River–The Joni Letters” projesi ile 2 Temmuz Çarşamba gecesi saat 21.00’de Açık Hava Sahnesi’nde izleyiciyle buluşuyor. “The River of Possibilities” başlıklı konserde Hancock’a iki sıra dışı vokalist Sonya Kitchell ve Amy Keys’in yanı sıra, dünyaca ünlü bas virtüözü Dave Holland, ünlü perküsyoncu ve davul üstadı Vinnie Colaiuta ile jazz dünyasının yeni yıldızlarından Chris Potter (saksofon) ve Lional Loueke (gitar) eşlik edecek. Daha önce 1996 ve 2002 yıllarında iki kez İstanbul Jazz Festivali’nde konser veren  Herbie Hancock, 3 Temmuz Perşembe günü saat 19.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda trio formatında bir konser daha verecek.

BU YAZIN EN ÇOK KONUŞULACAK KONSERİ LENNY KRAVITZ OLACAK

Müzikseverlerin yıllardır dört gözle beklediği, rock müziğinin efsane isimlerinden 30 Temmuz Çarşamba akşamı Kuruçeşme Arena’da sahne alacak. İstanbul Jazz Festivali kapsamında BKM işbirliğiyle ve Garanti Bankası sponsorluğunda gerçekleşecek konserde Lenny Kravitz, son albümü "It Is Time For A Love Revolution" için çıktığı dünya turnesinin bir parçası olarak İstanbullu hayranlarıyla ilk defa buluşacak. Dünya çapında 30 Milyon albüm satışına ulaşmış, dört yıl üst üste “En İyi Erkek Rock Vokal” dalında Grammy ödülünün sahibi Lenny Kravitz’in konseri kuşkusuz bu yazın en unutulmaz etkinliklerinden biri olacak.

“GARANTİ JAZZ YEŞİLİ” FESTİVALE TAŞINIYOR

Garanti Bankası, İstanbul Jazz Festivali’nin 15. yılında 11 yıldır yürüttüğü festival sponsorluğuna ek olarak birçok gösteri sponsorluğu ile Festivali destekledi. Bu yıl ilk kez jazz çizgisinde etkin bir seri ile “Garanti Jazz Yeşili” başlığını farklı konserlere taşıyacak ve bu konserlerin Gösteri Sponsorluğu üstlenerek itici gücü olacak.  Caetano Veloso, Carla Bley “The Lost Chords Find Paolo Fresu” ile Richard Galliano, Jan Lundgren ve Paolo Fresu'nun "Mare Nostrum” projesi ve Jazz Kenti Konserleri, “Garanti Jazz Yeşili Serisi” başlığıyla gerçekleşecek.

• ŞARKICI, BESTECİ, GİTARİST, YAZAR, İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU: CAETANO VELOSO İSTANBUL’DA

Festival, Brezilya’nın ruhunu,  2006 yılında izlediğimiz Gilberto Gil’in ardından, 1960’larda bossa-nova’dan sonra gelen en önemli müzik hareketi Tropicalia’yı başlatan isimlerden Caetano Veloso ile İstanbul’a taşımaya devam ediyor. Şarkıcı, besteci, gitarist, yazar, insan hakları savunucusu, 5 Grammy ödüllü Caetano Veloso’nun solo konseri “Garanti Jazz Yeşili Serisi” kapsamında 10 Temmuz Perşembe akşamı saat 21.00’de Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek. Brezilya müziğinin en büyük temsilcilerinden biri olan Caetano Veloso, diktatörlüğün hüküm sürdüğü 1960’larda kendisi gibi Bahai doğumlu arkadaşı Gilberto Gil ile Tropicalia’yı başlatan isimler arasında yer alıyor. 1969 yılında Gilberto Gil ile birlikte Londra’ya sürgüne gönderilen birbirinden etkili şarkılarıyla tanınmış politik şarkı yazarı Caetano Veloso Brezilya kültürünün bir ikonu haline geldi. İlk albümünü yayınladığı 1967 yılından itibaren neredeyse her yıl bir albüm çıkaran Veloso aralarında yakın dostu Pedro Almódovar’ın “Konuş Onunla”sı bulunan birçok filmin müziğine imza attı. Beck, David Byrne ve Devendra Banhart gibi pek çok rock müzisyenini de etkileyen Caetano Veloso’nun İstanbul’daki ilk konseri festivalin kaçırılmayacakları arasında…

• ARKEOLOJİ MÜZESİ’NİN BAHÇESİNDE İKİ MÜTHİŞ JAZZ KONSERİ: “CARLA BLEY AND THE LOST CHORDS” TOPLULUĞU İLE “MARE NOSTRUM” PROJESİ

Festivalde “Garanti Jazz Yeşili Serisi” kapsamında 5 Temmuz Cumartesi akşamı Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde iki müthiş jazz konseri bir arada! Saat 21.30’da başlayacak gecede önce yeni İtalyan jazz’ının parlak isimlerinden trompetçi Paolo Fresu, akordeoncu Richard Galliano ve piyanist Jan Lundgren’le birlikte geliştirdiği “Mare Nostrum” projesiyle seyirciyle buluşacak. Birbirinden usta üç müzisyenden oluşan bu ekip, son albümlerinde bir parçayı da Nazım Hikmet’in bir şiirinden esinlenerek bestelemiş. Gece modern jazz’ın en önemli bestecilerinden Carla Bley’in “The Lost Chords Find Paolo Fresu” adlı özel projesi ile devam edecek. Carla Bley’e başçı Steve Swallow, saksofoncu Andy Sheppard, big band davulcusu Billy Drummond ile projeye ismini veren trompetçi Paolo Fresu eşlik edecek.

 

 

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler