Açık Hava’da iki büyük ses Al Jarreau “Love Songs” ve Dianne Reeves

Yayın tarihi: 16.01.2009
Açık Hava’da iki büyük ses; Al Jarreau “Love Songs” ve Dianne Reeves

Açık Hava’da iki büyük ses; Al Jarreau “Love Songs” ve Dianne Reeves

16 Temmuz gecesi, İstanbul Jazz Festivali tarafından jazz vokal sevenlere armağan edilen muhteşem bir yaz gecesi olacak dersek, çok da abartmış olmayız. Çünkü bu gecede, birden fazla Grammy ödülü sahibi iki muhteşem ses, Dianne Reeves ve Al Jarreau, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde bizlerle olacak. Geceyi yeni albümü “When You Know” dan şarkılarla jazz’ın çağdaş divası Dianne Reeves başlatıyor. Arkasından sahneyi yine bu senenin başında çıkardığı albümü “Love Songs”dan en sevdiği aşk şarkılarını seslendirecek olan efsane isim Al Jarreau alıyor.

İstanbul’u daha önce birçok kereler ziyaret etmiş Dianne Reeves’i üç yıl önce, yine İstanbul Jazz Festivali kapsamında, Açık Hava Sahnesi’nde izlemiştik. Reeves’e İstanbul Superband’in de eşlik ettiği bu büyüleyici konserin hafızalarda bıraktığı izler uzunca bir süre silinmemişti. Hemen arkasından, bir yıl sonra ise İş Sanat’ta Russell Malone ve Romero Lubambo eşliğinde izlediğimiz Reeves, bu konserdeki performansıyla da kalplerimizdeki yerini iyiden iyiye sağlamlaştırmıştı.

Dianne Reeves, bu kez yeni albümü “When You Know”da yer alan şarkılarını seslendirecek ve hiç şüphesiz yine kulaklarımızın pasını silecek. Bu albüm de Reeves’in kendi deyimiyle ‘aşkın farklı evrelerini anlatan şarkılar’dan oluşuyor; ki bu şarkılardan bazıları Jobim klasiği “Once I loved”, The Temptations imzalı “Just my imagination” ve Michel Legrand harikası “Windmills of your mind”. Tüm bunları bir araya getirince Dianne Reeves’in Al Jarreau öncesinde ortalığı güzelce ısıtacağını, geceye Al Jarreau’nun aşk şarkılarıyla devam etmek için mükemmel bir atmosfer yaratacağını söyleyebiliriz.

Tabii gece burada bitmiyor. Aksine, yeni başlıyor. Dianne Reeves, sahneyi bu senenin başında çıkardığı “Love Songs” albümünden şarkılar seslendirecek olan Al Jarreau’ya bırakıyor. Al Jarreau, bugüne dek üç farklı kategoride birden (jazz, pop ve R&B) Grammy ödülüne layık görülmüş tek şarkıcı. Bu özelliğiyle de Amerikan müzik tarihinin vazgeçilmez bir parçası ve gerçek bir müzik adamı. Yüksek satış rakamları elde eden albümleri, pop ve R&B türlerindeki başarısı haricinde Al Jarreau, scat yapmaktaki ustalığı, enstrümanları taklit ederek şarkı söylemesi ve yaratıcı doğaçlamalarıyla da tanınan bir isim. 16 Temmuz gecesi her ne kadar “Love Songs” başlığı altında sahne alacak olsa da birden fazla türde başarılı olmuş ve bugüne kadar sayısız hite imza atmış Al Jarreau’nun bize tahminimizden çok daha fazlasını sunacağına şüphe yok. 

Sezgi Olgaç

absolutpia@yahoo.com

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler