Gerçeği, yalnızca gerçeği...

Yayın tarihi: 16.01.2009
Gerçeği, yalnızca gerçeği

Gerçeği, yalnızca gerçeği...

‘Sing the Truth’ The Nina Simone Tribute ConcertDee Dee Bridgewater, Stacey Kent, Raul Midon, Sibel Köse, Al Schackman Band

Jazz, soul, blues ve gospel’ın efsanevi ismi, şarkıcı-piyanist-besteci Nina Simone, 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nde Dee Dee Bridgewater, Stacey Kent, Raul Midon, Sibel Köse ve Al Schackman Band gibi isimleri bir araya getiren, akıllardan kolay kolay çıkmayacağa benzer bir konserle anılıyor.

Gösterişten uzak, yalın ve içten yorumu, etkisi ‘büyü’ye yakın, dinleyenin içine işleyen sesi ile Nina Simone jazz vokalin en önemli isimlerinden biri. Şarkılarında bol bol hüzün de bulmak mümkün, tutku da, başkaldırı da. Tema her ne olursa olsun Nina Simone’un şarkılarında mutlaka yer almış olan iki özellik ise dürüstlük ve müzikalite olsa gerek. Nina Simone’un ölümünün beşinci senesinde 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali tarafından düzenlenen 'Sing the Truth' isimli özel konser de bu iki anahtar sözcüğü içinde barındıracak şekilde düzenlenmiş.

Öncelikle gecede bizi “All-star” diye özetleyebileceğimiz, mükemmel bir kadro bekliyor. Bu kadronun ilk ismi, Dee Dee Bridgewater. Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan gibi ilk kuşak jazz şarkıcılarından sonra gelen isimlerin en önemlilerinden biri olan Dee Dee Bridgewater, bitmek tükenmek bilmez enerjisi, sahne hakimiyeti, usta yorumu ve coşkulu emprovizasyonlarıyla dinleyenleri avucunun içine almasını iyi bilenlerden. Başarılı müzikal kariyerinin yanı sıra destek verdiği sosyal projelerle ve yaşam tarzıyla da tıpkı Nina Simone gibi yaşadığı çağa karşı hassasiyetini gözler önüne seren Dee Dee Birdgewater, gece için gerçekten de mükemmel bir seçim.

Gecenin bir diğer ismi olan Stacey Kent ise 11 yıldır devam ettirdiği istikrarlı çizgisi ile hem müzikseverler hem de eleştirmenler tarafından takdir ve ilgiyle takip edilen bir isim. Aldığı sayısız ödül ve dünya çapında aranan bir performans şarkıcısı olması da cabası. Tıpkı Bridgewater gibi çok kereler ülkemizde izleme şansı bulduğumuz Stacey Kent de kendine has sesiyle, duygularını şarkılara taşımayı iyi bilen yorumuyla geceye farklı bir boyut getirecektir.

Arif Mardin’in son keşiflerinden biri olarak öne çıkmış olan gitarist ve şarkıcı Raul Midon ise, konserin bir diğer ismi. Raul Midon, Arif Mardin ve Joe Mardin prodüktörlüğünde gerçekleşen 2005 çıkışlı albümü ile soul, jazz, blues ve r&b sevenlerin gönlünü kazanmıştı. Daha önce İstanbul Jazz Festivali kapsamında da İstanbul’da sahne almış Raul Midon’u izlemiş olanlar için onunla yeniden karşılaşmak, önceki konserlerini kaçırmış olanlar için ise kendisiyle ‘Sing the truth’ gecesinde tanışmak çok keyifli olacaktır.

Bu kadro içinde kalp atışlarımızı en çok hızlandıran isimse elbette ki Sibel Köse. Senelerdir dinlemekten hep daha çok keyif aldığımız, benzersiz sesi yorumuyla çıtasını daima daha da yukarıya doğrultan ve giderek uluslararası jazz platformlarında adını daha çok duyuran Sibel Köse, ‘Sing the truth’ kadrosundaki haklı yerini alıyor.

Bu zengin kadronun en önemli parçası ise gece boyunca sahne alacak birbirinden farklı ve önemli solistlere eşlik edecek olan Al Schackman Band. Al Schackman’ın Nina Simone’a hayat boyu eşlik etmiş gitaristi ve müzik direktörü olmasının yanı sıra grubun diğer üyeleri de (Chris White, Paul Robinson, Leopoldo Fleming, Bob Dorough) Nina Simone’un orijinal grubunu oluşturuyor. Yani Nina Simone şarkılarını bundan daha iyi yorumlayacak başka bir grup yok. Bunca zengin bir kadronun, birbirinden güzel Nina Simone şarkılarıyla bir araya geldiği 15 Temmuz gecesinde, Sepetçiler Kasrı’ndan başka bir yerde olmayı düşünemiyoruz bile.

Sezgi Olgaç

absolutpia@yahoo.com

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler