Bir başarı öyküsü Tuna Ötenel

Yayın tarihi: 16.01.2009
Bir başarı öyküsü; Tuna Ötenel

Bir başarı öyküsü; Tuna Ötenel

Nedir başarı, nasıl kazanılır? Neler yapmak veya nelerden vazgeçmek gerekir başarılı olmak için?... Aslında bu sorulara cevap bulabilmek için her insan, yaşamını kendisinin belirleyeceği bir programa koyması gerekir. Hele ki söz konusu yaşam bir sanatçının olursa belirlenecek program ve prensipler daha zor şartlar içerecektir. Bir başarı öyküsü hatırlatacağız sizlere… Müziği ve  prensipleriyle başarısını tüm yaşamına yayabilmiş, Türkiye’de ve Avrupa’da kendinde söz ettirmiş bir duayen…

Jazz müziğimizin en iyi temsilcilerinden biri olan Tuna Ötenel, başarı hikeyemizin konusudur kendisi… Çocukluk yıllarında oyunlar oynamak yerine babasının yönlendirmeleriyle piyanoyla tanışmış,yeteneği sayesinde de kısa zamanda ilerleme kaydetmiştir. Gençlik yıllarında da babasının orkestrasında müzik hayatına devam etmiş önemli müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmıştır.

Ülkemize gösteri yapmaya gelen önemli revülere piyanosuyla canlı olarak eşlik etmiş ve dönemin en genç müzisyeni olarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. Daha sonrasında da jazz müziğine gönül veren Tuna Ötenel bu konuda özverili çalışmalarına devam etmiş, Ankara ve İstanbul’da çalışmalarını sürdürmüştür. Kendisinden daha ileri yaştaki önde gelen müzisyenlerle jazz müziği çalışmaları yapmış hatta bu çalışmaları yurtdışına da taşımıştır.

Ülkemizde TRT Caz orkestrasında emek vermiş, Bilgi Üniversitesinde genç jazz müzisyenleriyle bilgi ve deneyimlerini paylaşmıştır. Kendi müziğinide icra etmek isteyen Tuna Ötenel beste çalışmalarını, yaptığı albümlerle genellemiş ve jazz dinleyenlerine sunmuştur. Fransa’da da önemli jazz müzisyenleriyle biraraya gelerek ‘Vian Köpüğü’ adlı albümünü çıkarmıştır. Albümde Fransa’nın en önemli kontrbasçılarından Pierre Michelotte ile biraraya gelmiş,bu ikiliye davulda Philippe Combelle eşlik etmiştir. Böylece adından Avrupa’da da söz ettiren Tuna Ötenel müzik hayatı boyunca sadece mesleğini düşünmüş kendine ve hayranlarına  hep yeni ufuklar açmayı hedeflemiştir. Kendisiyle aynı sahneyi paylaşabilmiş  şanslı müzisyenlerden biri olarak öğretilerinden edindiğim tecrübelerden  dolayı minnettarım kendisine…

Şimdilerde ise talihsiz rahatsızlığının yavaş yavaş düzeldiğini büyük bir mutlulukla tüm hayranlarına bildirirken, GATA Bilkent Fizik Rehabilitasyon Merkezi’ndeki  tedavisi halen devam etmekte. Başarı öykümüzün en güzel yanı da 01 Temmuz’da yaşanacak çünkü her yıl IKSV  tarafından verilen “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nün bu yılki sahibi Tuna Ötenel… Şu sıralar kısa yürüyüşlerine başlayan duayenimiz iyi dileklerimizle beraber ümit ederiz  01 Temmuz da verilecek ödülünü daha sağlıklı ve yüzünden eksik olmayan tebessümüyle alıp hayranlarıyla paylaşabilir.

Erdinç Aktuğ

basin@acd.org.tr

 

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler