Nardis Jazz Festivalinden...

Yayın tarihi: 16.01.2009
Nardis Jazz Festivalinden

Nardis Jazz Festivalinden...

Artık bir ekol olan Nardis’te jazz dünyasının eski ve yeni müzik neferleri omuz omuza çalıyor...

Elif Çağlar “Curly Trio”, 01 Temmuz

Elif Çağlar, 1998-2002 seneleri arası, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Ali Perret, Can Kozlu, Aydın Esen, Randy Esen, Nükhet Ruacan, Neset Ruacan, İmer Demirer, Selen Gülün gibi Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinin yanı sıra Lawrence "Butch" Morris ve Ricky Ford’un da öğrencisi olarak, "Caz Kompozisyonu" üzerine eğitim aldı. Ardından Queens College bünyesindeki "the Aaron Copland School of Music"te, "Caz Performansı" dalında master derecesini tamamladı ve buradan “opera, müzikal tiyatro, oratoryo ve dengi kategorilerdeki müzik dallarında, kariyer açısından en büyük potansiyeli göstermiş" performans öğrencisine verilen "Claire Bennett Moringiello’72" ödülünü alarak mezun oldu. Bu süreç içerisinde, New York’taki ünlü caz müzisyenleri Michael P. Mossman, Antonio Hart ve ismi caz efsaneleri arasında geçen vokalist Sheila Jordan ile çalışma fırsatını buldu. Halen İstanbul’da çeşitli müzik projelerine ve performanslarına devam etmektedir. Bu gece “Curly Trio” ile farklı repertuarı ve müthiş yorumu ve daha önce birçok oluşumda beraber çalmış gitaristler Cem Tuncer ile Kerem Türkaydın’ın eşlikleri ve soloları eşliğinde keyifli bir gece yaşayacaksınız.

Elif Çağlar (vo), Cem Tuncer (g), Kerem Türkaydın (g).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Maffy Falay Quintet – Türkiye İskandinavya Buluşması, 02 Temmuz

Trompet ustası Muvaffak “Maffy” Falay dünya cazına, kırk yıldır yaşadığı İsveç’ten ses veriyor. Dizzy Gillespie 1956’da İzmirli Maffy Falay ile karşılaştığında, onun için “Miles Davis ile boy ölçüşebilir” demişti. Falay, o zamandan bugüne Dexter Gordon, Stan Getz, Elvin Jones ve daha nice cazcıyla çaldı, Bill Evans, McCoy Tyner, Dizzy Gillespie gibi isimlerle dost oldu. Caz Festivali’nin 2005’te “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü verdiği Falay, saksofonda Fredrik Lindborg, piyanoda Carl Fredrik Orrje, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman eşliğinde, “Maffy Falay Quintet: Türkiye-İskandinavya Buluşması” adlı projesi ile festivale yeniden konuk oluyor.Trumpet master Muvaffak “Maffy” Falay continues to be an exponent of world jazz from Sweden where he settled forty years ago. In 1956, the young musician from İzmir made such an impression on Dizzy Gillespie that the great trumpeter said Falay was “in the same league as Miles Davis”. Since then, Falay has worked with Dexter Gordon, Stan Getz, Elvin Jones and countless other jazz masters, and become close friends with names like Bill Evans, McCoy Tyner, Dizzy Gillespie. Awarded with the Jazz Festival’s Prize for “Lifetime Achievement” in 2005, Falay will be returning to the Festival with a project entitled “Maffy Falay Quintet- Turkey Meets Scandinavia” accompanied by saxophone player Ulf Andersson, pianist Carl Fredrik Orrje, contrabassist Kağan Yıldız and drummer Ferit Odman.

Maffy Falay (tp), Fredrik Lindborg (ts), Carl Fredrik Orrje (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - S.Tuluğ Tırpan feat. Wolfganf Pusching 03 Temmuz

Alto saksofoncu Wolfgang Puschnig, Avusturya’nın Slovak etkisi taşıyan güney eyaleti Karintiya’nın birçok ünlü sanatçı yetiştiren Klagenfurt şehrinde dünyaya geldi. Müzik eğitimi için 1974’te Viyana’ya gitse de köklerini unutmadı. Müzikal evreni bir işçi sınıfı ozanını, Erik Satie’yi ve Afro-Amerika ritimlerini buluşturabiliyor. Piyanist Sabri Tuluğ Tırpan müzik eğitimine Türkiye’de başlayıp Avusturya’da devam etti. Eleştirmenlerin tam not verdiği caz formundaki Mozart yorumları, film müzikleri ve Fernando Paiva ile yaptığı Brezilyalı bestecilere saygı niteliğindeki “Santos de Casa” eserleri arasında. Viyana’da yaşayan bu iki müzisyenin buluşması kulağı türlerarası gezintilere açık müzikseverler için birebir. Austrian alto sax player Wolfgang Puschnig was born in the city of Klagenfurt, home to many famous artists, in the Slovak-influenced southern province of Kärnten (Carinthia). Despite moving to Vienna in 1974 for his music studies, the artist never forgot his roots. His musical universe is so vast that a proletarian poet like Erik Satie can coexist with Afro-American rhythms. Pianist Sabri Tuluğ Tırpan continued to his studies in Austria following his music education in Turkey. Among his works are the critically acclaimed jazz interpretations of Mozart, various film soundtracks and the “Santos de Casa” album realised in collaboration with Fernando Paiva paying homage to Brazilian composers. These two Vienna-based musicians come together on stage to deliver a perfect concert for those music lovers with an ear for adventure across genres.

S.Tuluğ Tırpan (p), Wolfganf Pusching (as), Eylem Pelit (b), Volkan Öktem (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Oliver Groenewald & Önder Focan Group, 04 Temmuz

Oliver Groenewald çok iyi bir trompetçi olmasının yanısıra çok yetkin ve deneyimli bir aranjördür. İlk albümünü 1992 yılında tamamladıktan sonra Mark Murphy, Dusko Goykovich ve John Hammond gibi isimlerle çalıştı. Önder Focan ise gitaristliğinin yanında ilginç besteleri ile caz dünyamızda tanınmaktadır. Oliver  Groenewald, Önder Focan’ın bestelerine ilgi duyduğu ilgi ile bu parçaların değişik formattaki gruplara göre yeni düzenlemelerini yaptı. Swing öğelerine ağırlık veren bu grupla siz caz severleri hafızalardan çıkmayacak bir müzikal yolculuğa çıkaracaklar.Turkey’s prominent jazz guitarist Önder Focan will once again take jazz lovers on a memorable musical voyage like the so many journeys etched in audiences’ minds at previous Jazz Festivals. Sharing the stage with him will be trumpeter Oliver Grönewald who has worked with musicians like Mark Murphy, Dusko Goykovich and John Hammond since his debut album in 1992. Grönewald is an active concert artist with his band Oliver Grönewald Newtet featuring strong swing elements since 2000.

Önder Focan (g), Oliver Groenewald (tp), Erdal Akyol (b), Ediz Hafızoğlu (d).

Erdal Akyol Quartet, 05 Temmuz

Müzisyen bir aileden gelen Erdal Akyol 1983 yılında MSÜ Devlet konservatuarı kontrabas bölümüne girdi. Çalışmalarını Melih Balçık’la sürdürdü. 1993 yılında mezun oldu. Öğrenciliği sürerken 1990 yılında İDOB orkestrasına katıldı, halen bu orkestradaki görevini sürdürmektedir.

Önder Focan (g), Oliver Groenewald (tp), Erdal Akyol (b), Ediz Hafızoğlu (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Alp Ersönmez Trio feat. Alexandre Tassel, 06 Temmuz

Quartet Muartet ve Wax Poetic gibi gruplardan tanıdığımız bas gitarist Alp Ersönmez, Festivalde üçlüsü ile sahne alıyor. Akın Eldes, Önder Focan, Cahit Berkay gibi usta müzisyenlere çalışan Ersönmez’in yer aldığı albümler arasında Quartet Muartet’in “Dokuz Parça”sı, Wax Poetic’in “İstanbul”u, ve Önder Focan & Ercüment Vural Project’in “Kırmızıya Çalıyor”u bulunuyor. Birlikte sahne alacağı Bröton doğumlu Alexandre Tassel, Jan Garbarek, Marcus Miller gibi müzisyenlerle çalışmış genç bir piyanist. Tassel’in yakında çıkacak albümünde ünlü davulcu Manu Katché de yer alıyor. Bass guitarist Alp Ersönmez regularly performs on stage with groups like Quartet Muartet, Wac Poetic and his ex-group Kangroove as well as with his own trio. Working with such distinguished musicians as Akın Eldes, Önder Focan, Cahit Berkay, Ersönmez’s discography includes Quartet Muartet’s “Dokuz Parça-Nine Pieces”, Wax Poetic’s “İstanbul”, and Önder Focan & Ercüment Vural Project’s “Kırmızıya Çalıyor-Like Red”. Sharing the stage with him will be young pianist Alexandre Tassel from Bretagne who has worked with musicians like Jan Garbarek and Marcus Miller. Tassel’s upcoming album is realised in collaboration with the renowned drummer Manu Katché.

Alexandre Tassel (s), Genco Arı (p), Alp Ersönmez (b), Turgut Alp Bekoğlu (d).

Cem Tuncer Trio, 07 Temmuz

Akademi İstanbul Caz Bölümünde; Sarp Maden ve Gökçen Taşkıran’la gitar, Semih Korucu ve Mehmet Nemutlu ile müzik teorisi, Bülent Ortaçgil ve Önder Focan’la ensemble çalıştı. 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünü burslu olarak okudu. Kendi adına ve çeşitli gruplarla katıldığı festivallerde yer aldı. 1998 yılından itibaren birçok albüm ve projede aranjör, besteci ve gitarist olarak yer aldı. Tuncer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyon Bölümünden iyi dereceyle mezun oldu. 1 sene aynı okulda asistan olarak çalıştı. Halen İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda Türk Müziği Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmekte ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde caz gitar ve ensemble dersleri vermektedir. Mayıs ayında Estonya’daki “Genç Caz Gitaristi Yarışması”a Nardis’i temsilen katıldı ve 2.lik ödülü ile birlikte prestijli festivallerden davetler aldı.

Cem Tuncer (g), Kağan Yıldız (b), Ediz Hafızoğlu (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Sibel Köse Band feat. Jean-Loup Lognon, 08 Temmuz

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun olmasına rağmen, Sibel Köse için öğrencilik yıllarında ilgilenmeye başladığı caz müziği ağır bastı. Türkiye’de caz müziğiyle adı anılan birçok değerli müzisyenle çalışan Köse ayrıca Jarek Smietana, Slide Hampton, Ricky Ford gibi uluslararası sanatçılarla birlikte projelerde yer aldı. Daha önce birlikte Avrupa’da konserler veren Sibel Köse ve trompetçi Jean-Loup Longnon, büyük beğeni toplamıştı.A graduate of the METU Architecture Department, Sibel Köse found her passion lied in jazz music which she took an interest in as a student. Working with many of the greatest names of Turkish jazz, Köse also collaborated with international artists like Jarek Smietana, Slide Hampton and Jean-Loup Longnon on various projects. Sibel Köse and trumpeter Jean-Loup Longnon’s previous concerts had met with great praises.

Sibel Köse (vo), Jean-Loup Lognon (tp), Burak Bedikyan (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Burak Bedikyan Trio feat. Kestutis Vaiginis, 09 Temmuz

Piyanoda Burak Bedikyan, kontrabasta Caner Kaptan ve davulda Ferit Odman’dan oluşan trio uzun zamandır birlikte çalmanın beraberinde getirdiği refleksleri, müzikal bir uyum ve heyecanla icralarına yansıtıyor. Litvanyalı saksofoncu/besteci Kestutis Vaiginis’in de katılımıyla, gecede ağırlıklı olarak Vaiginis ve Bedikyan’ın kompozisyonlarına yer verilecek. Last year, pianist Burak Bedikyan joined the Jazz Festival with his “Beatles Jazz” project featuring highly imaginative arrangements. Mentored by established musicians like Can Kozlu, İmer Demirer and Tuna Ötenel, Bedikyan continues to work with Aydın Esen. Lithuanian Kestutis Vaiginis is a saxophone player who collaborates with musicians across the world and a prolific composer. This concert is a must-see for those curious about the branches of the jazz tree that Vaiginis and Bedikyan will reach out to!

Burak Bedikyan (p), Kestutis Vaiginis (s), Caner Kaptan (b), Ferit Odman (d).

New Kids on the Bop, 10 Temmuz

Geçtiğimiz yıl yine Nardis’te, İstanbul Caz Festivali kapsamında Wynton Marsalis ve “Lincoln Jazz Center Orchestra” üyeleriyle gerçekleştirilen jam-session’a başarıyla ev sahipliği yapan grup, piyanoda Burak Bedikyan, kontrabasta Caner Kaptan ve davulda Ferit Odman’dan oluşuyor. Önder Focan’dan Lloyd Chisholm’e, Sibel Köse’den Neşet Ruacan’a kadar pek çok usta müzisyene eşlik etmiş olan bu trio’yu bu kez uzun bir aradan sonra tekrar kendi repertuarlarıyla dinleme fırsatı buluyoruz. Oscar Peterson’dan Bill Evans’a, Charlie Parker’dan Chick Corea’ya uzanan bir dinleti sizleri bekliyor.

Burak Bedikyan (p), Caner Kaptan (b), Ferit Odman (d).

Selim Benba Trio, 11 Temmuz

1969 yılında İstanbul'da doğdu. Yedi yaşında klasik piyano ile müzik eğitimine başladı. Alman Lisesi'ne devam ederken okul orkestrası ve amatör senfonik-rock gruplarında yer aldı. Aynı yıllarda Faris Akarsu ile de klasik piyano repertuarı üzerinde çalıştı. 1989'dan sonra caz çalışmalarına ağırlık verdi. Can Kozlu'dan Caz Tarihi ve Teorisi dersleri aldı. 1992 yılından itibaren başta Tahsin Ünüvar Quartet olmak üzere değişik standart caz ve fusion grupları ile konser ve kulüp performanslarında yer aldı. 1994 yılında Önder Focan'ın 'Jazz Guitar' albümünde çaldı. Ted Curson, Scott Hamilton, Jorge Pardo, Roy Patterson, Carol Chaiken, en son Amandah Jantzen gibi birçok uluslararası caz müzisyenine eşlik etti. 1998 yılından bu yana İstanbul Caz Festivali'nde ve Akbank Caz Festivali'nde yer aldı. Selim Benba son dönem çalışmalarını Spin ve kendi grupları ile sürdürüyor.

Selim Benba (p), Kağan Yıldız (b), Deniz Dündar (d). Bora Çeliker Trio, 12 Temmuz

Bora Çeliker Bilkent Üniversitesi

Mütercim-Tercümanlık bölümünden mezun. Okul yıllarında blues çalan “King Bees” grubunu kuran sanatçı Janusz Szprot ve Tuna Ötenel ile caz çalıştı. 2001’de ise Bilgi Üniversitesinde “caz-master” programına katıldı. Bu gece sizlere vokalli standart caz parçaları ve söz yazılmış be-bop parçalarından oluşan çok keyifli bir repertuarla sizlerle olacaklar.

Bora Çeliker (g, vo), Caner Kaptan (b), Ediz Hafızoğlu (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Sarp Maden Quartet feat. Stephane Belmondo, 14 Temmuz

Sarp Maden, genç yaşına rağmen eşsiz gitar tekniği ve armoni bilgisi sayesinde, Türkiye’nin en iyi gitaristleri arasında sayılıyor. Maden’in grubu Quartet Muartet Türkiye caz sahnelerinin önemli gruplarından. Geçtiğimiz yıllardaki performanslarıyla Caz Festivali izleyicileri için vazgeçilmezler arasına giren Maden’e, bu yılki festivalde trompetçi Stéphane Belmondo eşlik edecek. Sessizliği ustaca kullanışı ve esprili ezgileriyle fark yaratan Belmondo’nun, en yetenekli çağdaş Fransız caz müzisyenlerinden biri olduğu konusunda tüm eleştirmenler hemfikir. Despite his young age, Sarp Maden has established himself as one of the best guitarists in Turkey with his unique guitar technique and mastery of harmony. Founded by Maden, the Quartet Muartet is an important group of the Turkish jazz scene. Becoming a favourite of the Jazz Festival audiences with his performances in the past years, Maden will be accompanied by trumpeter Stéphane Belmondo this year in the Festival. Distinguished with his masterful use of silence and witty melodies, Belmondo is praised by all critics as one of the most talented contemporary French jazz musicians.

Sarp Maden (g), Stephane Belmondo (tp), Eylem Pelit (b), Volkan Öktem (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ Ataman  - Vloimans Experience, 15 Temmuz

Birçok uluslararası çağdaş müzik ve “big band” projesine katılan Onur Ataman, Mike Stern, Scott Henderson, Michael Brecker gibi önemli caz müzisyenleriyle çalıştı. Kendi bestelerini ve bilinen caz parçalarını Onur Ataman Ensemble ile icra ediyor. Sanatçının geçtiğimiz yıl Hollanda’da İKSV’nin düzenlediği “Turkey Now” festivali kapsamında ünlü Hollandalı trompetçi Eric Vloeimans ile verdiği konser büyük ilgi gördü. Klasik müzik kökenlerine sahip olmasına rağmen cazın etkisiyle New York’un yolunu tutan Vloeimans klasik çalışmalara devam ediyor ve klasik müziği cazla buluşturuyor. Regularly engaged in international contemporary music and “big band” projects, Onur Ataman has worked with such major jazz musicians as Mike Stern, Scott Henderson, Michael Brecker. Together with the Onur Ataman Ensemble, the artist performs his own compositions and well-known jazz works on stage. Collaborating with famous trumpeter Eric Vloeimans in conjunction with the Turkey Now festival organized by the İstanbul Foundation for Culture and Arts in the Netherlands, Ataman and Vloeimans‘concert was met with great success last year. Trained in classical music yet settled in New York as a result of his interest in jazz, Vloeimans carries on his involvement in classical music projects. This way, he continues to perfect his improvisation skills and fuses classical music with jazz.

Eric Vloimans (tp), Onur Ataman (g), Jeroen Van Vliet (Fender Rho., p), Michele Bagaglio (comp.prog.), Guus Bakker (b), Pascal Vermeer (d).

15. ULUSLARARASI İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ - Baki Duyarlar & Stanislav Mitrovic, 16 Temmuz

 

Türk Sanat Müziğinin büyük bestekârlarından Baki Duyarlar’ın kendiyle aynı adı taşıyan oğlu piyanist Baki Duyarlar, Türkiye’de Gürol Ağırbaş, Yahya Dai, Bülent Ortaçgil gibi müzisyenlerle çalışıyor. Hollanda’da çeşitli müzik okullarında ders vermeye devam eden Duyarlar, Rotterdam Konservatuarı’nda tanıştığı Belgrad doğumlu saksofoncu Stanislav Mitrovic ile kurduğu OnQ adlı kuartet ile birçok konser verdi. Carlama Orkestar’ın üyelerinden Mitrovic, aynı zamanda Persie Swing Collection isimli Big Band’in de şefi. Carrying his father’s name who was one of the most revered composers of Turkish Classical Music, pianist Baki Duyarlar works with musicians like Gürol Ağırbaş, Yahya Dai, Bülent Ortaçgil in Turkey. While continuing his teaching career at various music schools in the Netherlands, Duyarlar has given numerous concerts with the OnQ quartet he co-founded with saxophone player Stanislav Mitrovic he had met at the Rotterdam Conservatorire. A member of the Carlama Orkestrar, Belgrade-born Mitrovic is also the conductor of a Big Band named Persie Swing Collection.

Stanislav Mitrovic (ts), Baki Duyarlar (p), Erdal Akyol (b), Cem Aksel (d).

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler