Yıldızlar Altında Hareketli geceler

Yayın tarihi: 16.01.2009
YILDIZLAR ALTINDA HAREKETLİ GECELER:

YILDIZLAR ALTINDA HAREKETLİ GECELER:

ESMA SULTAN YALISI’NDA “MAMBO MAMBO MAMBO!” GECESİ

Festivalin en hareketli gecelerinden biri 2 Temmuz Çarşamba akşamı saat 22.00’de Esma Sultan Yalısı’nda The Big 3 Palladium Orchestra’nın çalacağı “Mambo Mambo Mambo!” gecesi olacak. DHL’in sponsorluğunda gerçekleşecek gecede mambonun en parlak yıllarında kurulan The Big Three grubunun varisleri Machito Jr. ve Tito Rodriguez Jr. önderliğinde kurulan The Big 3 Palladium Orchestra hareketli şarkılarıyla izleyicilere yerlerinde duramayacakları bir gece yaşatacak.

BREZİLYALI ŞARKI YAZARI IVANS LINS İLE ÜNLÜ JAZZ VOKALİSTİ NNENNA FREELON AYNI SAHNEDE

Arkeoloji Müzesi’nin bahçesi, 8 Temmuz Salı akşamı jazz dünyasının iki ünlü ismini aynı sahnede ağırlıyor. Türk Pirelli sponsorluğunda saat 22.00’de başlayacak konserde eklektik müzik zevkini, kendine özgü dinamik yorumuyla bütünleştiren jazz vokalisti Nnenna Freelon ile müzik kariyerindeki 35 yıla 27 albüm ve 250 şarkıyı sığdıran Brezilyalı şarkı yazarı-şarkıcı Ivan Lins aynı sahnede buluşuyor. Ülkemize ilk kez gelecek olan ve tam altı kez Grammy ödüllerine aday gösterilen jazz vokalisti Nnenna Freelon, yarısına bile gelmediğimiz 2008 yılı içinde iki albüm birden yayınladı.  Brezilya’nın ünü sınırlar ötesine taşmış 63 yaşındaki Rio’lu Ivan Lins ise şu sıralar “Acariocando” adlı albümünün getirdiği başarının tadını çıkarıyor.

BUENA VISTA SOCIAL CLUB’IN HAYATTA KALAN TEK ÜYESİ OMARA PORTUONDO’DAN “GRACIAS” KONSERİ SEPETÇİLER KASRI’NDA

Buena Vista Social Club’ın hayatta kalan tek üyesi ve yüzbinlerin sevgilisi Omara Portuondo yepyeni projesi “Gracias” ile Festivalin konukları arasında… Sanat hayatında 60. yılını kutlayan müzisyen, 9 Temmuz Çarşamba gecesi saat 22.00’de Sepetçiler Kasrı’nda vereceği konserde kendisini en çok etkileyen Küba ve Brezilya şarkılarına yer verecek ve izleyiciye unutulmaz bir Latin müzik retrospektifi sunacak. Projeye ismini veren ve her zaman kaydetmeyi hayal ettiği şarkılardan oluşan, henüz yayınlanmamış “Gracias” albümünün kayıtlarında, Omara Portuondo’ya eşlik eden müzisyenler arasında Trilok Gurtu, Avishai Cohen, Roberto Fonseca, Jorge Chicoy gibi dünya ustaları yer alıyor. 1959 yılında ilk solo albümü Magia Negra’yı yayınlayan Omara Portuondo, Küba geleneksel müziği ve Amerikan jazz standartlarını albümünde cesur şekilde buluşturdu. Uzun yıllar boyunca ülkesinin simgesel isimlerinden biri olan Portuondo; 1990’larda Buena Vista Social Club’a konuk vokalist olarak davet edildi ve grubun ayrılmaz bir parçası oldu. Eleştirmenler tarafından Küba’nın Edith Piaf’ı olarak adlandırılan Omara, 2002 yılından beri solo çalışmalarına devam ediyor. Omara’nın 2003 yılında Glastonbury Festivali’nin yıldız isimlerinden biri olduğunu da belirtelim.

ESMA SULTAN YALISI’NDA YASMİN LEVY’DEN ENDÜLÜS FLAMENKOLARI

Esma Sultan Yalısı’nda sahne alacak bir diğer isim ise Judeo-Espanyol (Ladino) şarkılarının önde gelen temsilcilerinden Yasmin Levy. Bir duyanın bir daha asla unutamayacağı benzersiz sesiyle Levy, 14 Temmuz Pazartesi akşamı saat 22.00’de başlayacak konserde dinleyenleri Sefarad müziğinden Ortadoğu müzik geleneğiyle harmanlanmış Endülüs Flamenkosu’na uzanan bir yolculuğa çıkaracak. "Naci en Alamo", "La Alegria" gibi kalbe işleyen şarkılarla dünyanın ilgisini toplayan Küdus doğumlu Yasmin Levy, genç yaşına rağmen türün önde gelen sesleri arasında yer alıyor. İzmir’de doğan ve sefarad kültürü araştırmalarının yanı sıra şarkı derleyiciliği yapan babası sayesinde bu müzik kültürüyle küçük yaşında tanışan Levy geçtiğimiz üç yılda da BBC Dünya Müziği Ödülleri’ne aday gösterildi. Bu yıl yayınlanan ve flamenko tarafı ağır basan son albümü "Mano Suave"de yer alan sanatçılar arasında, kanunu ve uduyla Mümin Sesler de bulunuyor.

JAZZ’IN ÇOK ÖZEL İSİMLERİ ŞEHRİN FARKLI KÖŞELERİNDE

HÜSNÜ ŞENLENDİRİCİ’NİN KLARNETİYLE TAKSİM TRIO VE ZAKİR HUSSAIN…

İstanbul Jazz Festivali Türkiye’den virtüözleri uluslararası alanda büyük saygınlık sahibi müzisyenlerle buluşturmaya devam ediyor. Hüsnü Şenlendirici’nin klarneti, Aytaç Doğan’ın kanunu ve İsmail Tunçbilek’in bağlamasından oluşan Taksim Trio, büyük tabla üstadı Zakir Hussain ile 7 Temmuz Pazartesi gecesi saat 21.00’de Aya İrini Müzesi’nde aynı sahnede buluşuyor. Taksim Trio, geçtiğimiz yıl İspanya’da düzenlenen dünyanın en önemli müzik fuarı Womex’te verdiği konserde, çoğunluğu dünya müzik endüstrisinin önde gelen isimlerinden oluşan izleyicileri büyülemiş ve dakikalarca ayakta alkışlanmıştı. Müzikseverlerin 2006 yılında Jazz Festivali kapsamında izlediği, Hint müziğinin en büyük ustalarından Zakir Hussain’in Taksim Trio’yla birlikte vereceği konser müzik tutkunları için kaçırılmaması gereken bir gece olacak…

RUFUS WAINWRIGHT ILE AYA İRİNİ MÜZESİ’NDE BİR GECE

Festivalde geçtiğimiz yıllarda Antony and the Johnsons, Cocorosie ve Kings Of Convenience gibi isimleri ağırlayan “Yeni Ozanlar” serisinin bu seneki konuğu, neo-folk akımının en önemli temsilcilerinden şarkı yazarı-şarkıcı Rufus Wainwright. Son dönemin alternatif yıldızı Wainwright, 8 Temmuz Salı akşamı saat 20.30’da Aya İrini Müzesi’nde piyanosu ve muhteşem sesi ile ilk defa İstanbullu hayranlarıyla buluşacak! Müzisyen bir aileye doğan Wainwright, ilk turnesine on üç yaşındayken annesi Kate McGarrigle ve kızkardeşi Martha Wainwright ile çıktı. 1998’de kendi adıyla çıkardığı ilk albümünün ardından ünü hızla yayılan sanatçı, “Want One” ve “Release The Stars” gibi albümlerle büyük övgü topladı. Rufus Wainwright bu yıl yayınlanan “Rufus Does Judy at Carnegie Hall” albümü ile de hayranı olduğu Garland’a saygısını sundu.

SOUL DÜNYASININ YENİ SOLUKLARINDAN, ARİF MARDİN’İN SON KEŞFİ RAUL MIDON YİNE FESTİVAL’DE

İki yıl önce Jazz Festivali kapsamında İstanbul’a gelen ve büyük ilgi gören, soul dünyasının yeni soluklarından Raul Midón, 14 Temmuz Pazartesi gecesi saat 21.00’de İstinyePark’ta sahne alacak. Gecenin sponsoru da İstinyePark. 2005 yılında dünyaca ünlü prodüktör Arif Mardin’in elinden çıkan “State of Mind” albümü ile ismini geniş kitlelere duyuran, doğuştan görme engelli Midón güçlü sesi ve gitarıyla Donny Hathaway, Stevie Wonder, Prince ve Jose Feliciano gibi isimlere benzetiliyor. Son albümü “A World Within A World” ile eleştirmenlerden tam not alan sanatçının İstinyePark’taki bu konseri, öncesinde seçkin DJ’lerin performansları ve konser sonrasında keyifli bir parti ile tamamlanacak.

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler