Sadece İstanbul Jazz Festivali'ne özel

Yayın tarihi: 16.01.2009
SADECE İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ’NE ÖZEL

SADECE İSTANBUL JAZZ FESTİVALİ’NE ÖZEL

ÖLÜMÜNÜN BEŞİNCİ YILINDA, KENDİ ORKESTRASI AL SCHACKMAN BAND VE DÖRT BÜYÜK JAZZ VOKALİSTİ İLE NINA SIMONE ANMA GECESİ

Geçtiğimiz yıl özel bir prodüksiyonla Spike Lee, Terence Blanchard ve Istanbul Filarmonia Orkestrasını bir araya getiren İstanbul Jazz Festivali, bu projenin yapımcıları ile yepyeni bir projeye daha imza atıyor:

Sadece İstanbul Jazz Festivali’ne özel olarak gerçekleşecek “Sing the Truth” başlıklı gece,  ölümünün beşinci yıldönümündeki Nina Simone’a adandı.  15 Temmuz Salı akşamı Sepetçiler Kasrı’nda saat 22.00’de başlayacak konserde Nina Simone’un 41 yıl boyunca müzik direktörlüğünü yürüten gitarist Al Schackman ve orijinal orkestra üyeleri, dört büyük jazz vokalistine eşlik edecek. Nina Simone’un sesinden dinlemeye alıştığımız birbirinden güzel jazz standartlarından oluşan repertuarıyla “Sing the Truth” gecesini Nina Simone hayranları kesinlikle kaçırmasın!

Gecenin solistlerinden Dee Dee Bridgewater, Sarah Vaughan ve Dinah Washington gibi efsanelerin halefi olarak görülüyor. Jazza yeni bir soluk getiren Bridgewater sahnedeki enerjisi ile jazz tarihinin izlemesi en keyifli müzisyenlerinden. Konserin diğer solisti, birçok müzik ödülünün sahibi Stacey Kent. Sanatçı, kendisini etkileyen jazz müzisyenlerine adadığı son albümü “Breakfast On The Morning Tram” ile haklı övgüler aldı. Gecenin diğer konuğu Raul Midón, Arif Mardin ile çalıştığı 2005 albümü “State of Mind ile büyük beğeni toplayan soul dünyasının yeni yıldızlarından. Raul Midón ayrıca 14 Temmuz Pazartesi gecesi İstinye Park’ta sahne alacak. Gecenin diğer solisti ise Türkiye’nin en iyi jazz vokalistlerinden Sibel Köse… Polonya’da düzenlenen Uluslararası Jazz Vokalistleri Yarışması’nda birincilik ödülü alan sanatçı, Türkiye ve yurtdışında verdiği konserlerle dünya jazz sahnesinde iz bırakmaya devam ediyor.

EUROPEAN JAZZ CLUB GECELERİ DEVAM EDİYOR

Türkiye jazz sahnesinin önemli isimleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Festivalde izleyici ile buluşacak. Festivalde Avrupalı solistlere Türkiye’den virtüözleri özel projelerde buluşturan European Jazz Club kapsamında, İstanbul’un en güzel jazz kulüplerinden Nardis’te saat 22.30’da başlayacak konserlerde Türkiye’nin jazz ustaları Avrupalı meslektaşları ile buluşuyor.

• Dizzy Gillespie’ın gençlik yıllarında tanıyıp “Miles Davis ile boy ölçüşebilir” dediği trompetçi Muvaffak “Maffy” Falay özel bir proje ile izleyici karşısında. Saksofonda Ulf Andersson, piyanoda Carl Fredrik Orrje, kontrabasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman eşliğindeki “Maffy Falay Quintet – Türkiye-İskandinavya Buluşması” adlı proje 2 Temmuz Çarşamba akşamı Nardis’te.

• Geniş bir müzikal evrene sahip yetenekli trompetçi Wolfgang Puschnig ve jazz formundaki Mozart yorumlarıyla öne çıkan jazz piyanisti Sabri Tuluğ Tırpan’ın, 3 Temmuz Perşembe akşamı gerçekleştireceği buluşma kulakları türler arası gezintilere açık müzikseverler için birebir.

• Uluslararası jazz gitarı üstadımız, İstanbul Jazz Festivali’nin vazgeçilmez isimlerinden Önder Focan, 4 Temmuz Cuma günü, Mark Murphy ve John Hammond gibi isimlerle de çalışan trompetçi Oliver Grönewald ile birlikte sahne alacak.

• 6 Temmuz Pazar akşamı saat 21.30’da başlayacak konserde Quartet Muartet ve Wax Poetic gibi gruplardan tanıdığımız Alp Ersönmez’in üçlüsüne trompetiyle Alexander Tassel eşlik edecek.

• Türkiye jazz sahnesinin en önemli vokallerinden Sibel Köse ve trompetçi Jean-Loup Longnon 8 Temmuz Salı akşamı Nardis’te jazz severlerle buluşacak. İkilinin daha önce verdiği konserler büyük beğeni toplamıştı.

• Geçtiğimiz yıl Festivale “Beatles Jazz” projesiyle konuk olan piyanist Burak Bedikyan bu yıl 9 Temmuz Çarşamba günü Litvanyalı saksofoncu Kestutis Vaiginis ile birlikte müzikseverleri jazza doyuracak.

• European Jazz Club kapsamındaki bir diğer konser de, Türkiye’nin en iyi gitaristlerinden Sarp Maden ve Fransız trompetçi Stéphane Belmondo 14 Temmuz Pazartesi akşamı izleyicileri doğaçlamalara da uzanan bir jazz seyahatine çıkaracak.

• Hollanda’da yaşayan gitarist besteci Onur Ataman, klasik müzik çalışmalarıyla da tanınan Hollandalı trompetçi Eric Vloeimans ile 15 Temmuz Salı akşamı Nardis sahnesinde olacak.

• Hollanda’da yaşayan bir başka önemli müzisyenimiz piyanist Baki Duyarlar ise Rotterdam Konservatuarı’nda tanıştığı Belgrad doğumlu saksofoncu Stanislav Mitrovic ile 16 Temmuz Çarşamba akşamı jazzseverlerin karşısına çıkacak.

 

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler