Avrupa Jazz’ının Vitrini Jazzahead

Yayın tarihi: 16.01.2009
Avrupa Jazz’ının Vitrini: Jazzahead

Avrupa Jazz’ının Vitrini: Jazzahead!

Avrupa’da siyasetin ve futbolun başta gelen ülkelerinden Almanya, aynı zamanda jazz müzik piyasasının da öncülüğüne soyunmuş durumda. Bu yıl Bremen’de üçüncü kez düzenlenen Jazzahead etkinliği, bunun en önemli göstergelerinden biri oldu. Bu yıl 17-20 Nisan tarihlerinde düzenlenen Jazzahead, jazz konserleri, fuar ve konferanslardan oluşan üç ayaklı bir etkinlik. Alman kültür kurumu Goethe Institut’un desteği ile ben de bu etkinliği doğrudan takip etme fırsatı buldum.

İlk kez 2006 yılında düzenlenen bu etkinlik, şu anda pop müzik dünyasında görülen benzeri etkinliklere göre belki küçük ama her geçen yıl da büyüme yolunda ilerliyor. Nerdeyse 5.000 ziyaretçi ile oldukça hareketli geçen bu etkinliğin belkemiği, Bremen’in fuar merkezindeki 4 numaralı geniş binada gerçekleşti. Konserlerin yanı sıra, jazz müziği ile ilgili birçok şirket ve kurumun katıldığı fuar da çeşitli salonlardan oluşan bu devasa binada gerçekleşti. İki kısıma ayrılmış fuar alanının ilk bölümü tamamı ile jazz meraklılarına ayırılmış. İster müzisyen olun isterseniz dinleyici, bu bölümde jazz aradığınız her şeyi bulmak mümkün: Plaklar, CD’ler, müzik notaları ve eğitim kitaplarının yanı sıra, konser piyanolarından davullara her türlü müzik alet ve aksesuarını burada denemeniz, satın almanız veya sadece yetkililerden bilgi edinmeniz mümkün. Fuar alanının diğer kısmı ise özellikle müzik profesyönellerine yönelik: plak şirketleri, sanatçı ajansları, müzik ofisleri, eğitim kurumları, hepsi burada kendilerin temsil ediyor, tanıtıyorlar ve birbirleri ile görüşüyorlar. Gün boyunca Avrupa’da jazz müzik sektörünün en önemli insanlarını burada görmek ve onlarla konuşmak, yapılan seminer ve söyleşilere katılıp Avrupa’da sektörün son durumu ile ilgili detaylı bilgi almak mümkün.

Jazzahead’in konser programı da oldukça etkileyici. Bu yılki programda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin yanı sıra ABD’den de sanatçılar yer alıyordu. Açılışta Wallace Rooney ve pazar günkü Maceo Parker konserleri büyük ilgi gördü. Tabi Avrupalı müzisyenler programın doğal ağırlığını oluşturuyordu. Marilyn Mazur ve Trilok Gurtu gibi ustalar, ECM’in yeni starı Nik Bärtsch, Gwilym Simcock Trio ve Susanne Alt Quartet gibi gruplar programdaki önemli isimler arasındaydı. Akşamüstü saatlerinde fuar alanında başlayan konserler, geceleri fuar alanının yakınında yer alan Schlachthof Kültür Merkezi’nde devam ediyordu. Daha önceleri bir mezbaha olan (ve adını buradan alan) Schlachthof, gecenin geç saatlerine kadar değişik ülkelerden başarılı gruplara evsahipliği yaptı. Programın diğer bir ilginç bölümü ise gündüzleri gerçekleşen ve German Jazz Meeting adı verilen konserler serisi idi. Özellikle müzik profesyonellerine yönelik bu seri boyunca, fuar alanındaki konser salonlarında modern Alman jazz’ını temsil eden değişik gruplardan tadımlık performanslar izledik. Kısacası Jazzahead, hem Avrupa jazz’ının genel görüntüsü ile ilgili geniş bilgi sağlayan fuarı, hem de Almanya’ya yakışır bir düzen ve kalitede gerçekleşen konser programı ile oldukça başarılıydı. Jazz müziği ile dinleyici olmanın biraz ötesinde ilgilenen herkes için bu etkinliği bir köşeye not etmelerini öneriyorum.

Harun İzer

harun.izer@iksv.org

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler