Bizim Jazz’cılar Kazakistan’daydılar…

Yayın tarihi: 16.01.2009
Bizim Jazz’cılar Kazakistan’daydılar…

Bizim Jazz’cılar Kazakistan’daydılar…

27-28 Nisan tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Almaty’de yapılan jazz festivaline Türkiye’den Baki Duyarlar Quartet katıldı. Baki Duyarlar izlenimlerini sizler için aktardı…

Türkiye'nin dışında, dünyanın bir çok ülkesinde, bir çok jazz festivalinde çaldım ama hiç bir ülkede Kazakistan'ın Almaty şehrinde düzenlenen 7. Almaty Jazz Festivali’nde yer almak üzere oraya vardığımda gördüğüm kaldırım taşlarının benim şehriminkiler ile aynı olan, havaalanındaki tabelaların Atatürk Hava limanindakilerle aynı olduğu başka bir ülke görmedim.

Benzediğimizi biliyordum ancak Türk iş adamlarının oralarda bu kadar fazla iş ortaklığının olduğunu bilmiyordum, oradaki kontağımız Bayan Karla havaalanında bizi adı Sakin olan bir bey ile beraber karşıladı her ikisi de çekik gözlüydü ve Sakin Kazakça konuştukça biz onu o da bizim Türkçemizi anlıyordu.

Almaty'e sevdiğim üç arkadaşım ile beraber gittik. Şenova Ülker (tp) Ediz Hafizoğlu (d) ve Ahmet Türkmenoğlu (b). Benim bestelerimin çalınacağı bir repertuvar hazırladık ve çok  özverili bir dizi provadan sonra oradaydık. Organizasyonda hiç bir hata ve aksilik olmadan (ki bu inanılmaz, çünkü her zaman bir şey olur) bütün festival tamamlandı.

Rus birliğinin dağılmasına yol açan Kazakistan'da Rus etkisini görmek hala mümkün, mesela her evde piyano var, şehrin biraz dışında bulunan doğal gaz fabrikasından bütün şehrin evleri ısıtılıyor, yani evlerin kombisi yok, şehrin kombisi var.

Kazak müzisyenler kendi göçebe müziklerini jazz içinde harmanlamayı başarıyorlar, etnik enstrümanlarını ve geleneksel çok özel şarkı söyleme tekniklerini jazz ile birleştirdikleri çok özel bir kavşak yaratmışlar, zevk ile dinledik. Tabiki popülarizim orada da var. Rusça söylenen Kazak pop müziğinin dışında Türk yapımı TV dizilerini Rusça dublajlı olarak Kazak televizyonlarında seyretmek mümkün.

Konserimizden bir gün sonra Almaty'deki bir ilk okulun jazz müziği öğrencileri ile bir atölye çalısması yapmak için bir ilkokula gittik. Yaşları 7 ile 17 arası olan kızlı erkekli öğrenciler. Onlarla olmak güzeldi çünkü hiç saçma soruya maruz kalmadık, hepsi meraklı, zeki ve kabiliyetliydi.

Iyi arkadaslıklar kurup, at eti yiyip, kımız içip, başarılı bir konser verip ülkemize döndük kısacası.

Baki Duyarlar

bduyarlar@yahoo.com

 

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler