Jazz Lodosu

Yayın tarihi: 16.01.2009
Jazz Lodosu

Jazz Lodosu

İzmir’i bilen temmuz ayıyla birlikte bu sahil kentinin kültür sanat hayatının da uzun bir tatile girdiğini bilir. İzmirli jazz müzisyenleri Çeşme ve Kuşadası'nda sahne almaya başlarlar. Kış boyu uzaktan haberlerini aldığımız İstanbullu jazz müzisyenleri de bu sahnelerde onlara eşlik ederken görülür. Yazın nasıl geçeceğini bir sonraki sayıya bırakalım, geçen üç ayda İzmir’de jazz adına neler oldu bir bakalım.

Nisan ayı Koray Soysal ve Ayşegül Akal’ın ilk defa düzenledikleri “Sound Of Guitar” konser dizisi ile başladı. (30 Mart-12 Nisan 2008) Adında her ne kadar jazz ibaresi bulunmasa da Sarp Maden gibi jazz ustasını, Akın Eldes, Telvin gibi jazz’a yakın duran gitar virtüözlerini davet ettiği için İzmir’in 3. Jazz Festivali olarak kabul edebileceğimiz bu organizasyona jazz severler kayıtsız kalmadı. Organizasyon her ilk işte olduğu gibi bütçe açısından umduğunu bulamamış gözükse de tavsiyemiz bu işe devam etmeleri. “Sound of Guitar” gibi temel bir farklılık yaratan bu festival istikrar reçetesi ile gelecekte sadece İzmir’de değil diğer şehirlere yansımaları olacak bir marka değerinde.

Yıl boyunca jazz adına birbirinden değerli isimleri davet eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Sanat’da Sibel Köse “Polonya’dan Jazz Rüzgarı” (21 Nisan 2008, Sibel Köse (vo), Bronek Suchanek (b), İmer Demirer (tp), Bogdan Holownia (p) başlığı altında Selen Gülün ise üçlüsü (Selen Gülün (p), İlker Özalp (b), Fabian Stevens (d) ile sahne aldı. Kendi adıma Sibel Köse konserinin bu yıl İzmir'de dinlediğim en güzel konser olduğunu söyleyebilirim. Gerek grup üyelerinin deneyimleri ile salonda yarattıkları sound, gerekse Sibel Köse’nin enfes sesini tamamlayan her üyenin soloları birbirinden etkileyiciydi. Aynı salonda 28 Nisan akşamı “Latin ve Etnik Jazz, El Gruppo Bosso Nova” başlıklı özel bir konser izledik. (Murat Kodallı (p), Ricardo Moyano (g), Kürşat And (b), Ayhan Öztoplu (d).

Selen Gülün konseri İzmir Sanat’taki son jazz konseri oldu. (14 Mayıs 2008) İzlemek için gün saydığım bu konsere kişisel nedenlerle İstanbul’da bulunmamdan dolayı katılamadım. Yine de İstiklal Caddesi’nin vahşi bir nehri anımsatan kalabalığında iç sıkıntısı ile turlarken o akşam konser salonunda olan İlke Çelik tarafından cep telefonumdan aranarak birkaç dakika da olsa güzelim ezgileri dinleme şansına eriştim. Müziğin sağaltıcı etkisi uzaktan da olsa kendini göstermişti.

Geçen üç ayın en büyük sürprizi Ege Üniversitesi Jazz Günleri oldu. Mustafa Kaday yönetimindeki Ege Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Smyrna Organizasyon tarafından düzenlenen etkinlik geleneksel bahar şenlikleri içerisinde jazz’ı tercih eden öğrenciler için düzenlenmişti (28 – 30 Mayıs). Festival ilk yılında dünya jazz sahnelerinde ismini duyurmakla birlikte Egeli kimliğini üstünde taşıyan Timuçin Şahin’in (Timuçin Şahin (g), Oeds  Bouwsma (b), Owen Hart (d) yanı sıra Önder Focan Grup (Önder Focan (g), Şenova Ülker (tp), Erdal Akyol (b), Ediz Hafızoğlu (d) ve Yıldız İbrahimova’yı (Yıldız İbrahimova (vo), Serkan Çağrı (clt), Hakan Toker (p), Onur Nar (d, perc) ağırladı.

Kalabalık bir jazz sever kitlesi tarafından izlenen Önder Focan Grup, İzmir Bornova’da yaşayan Şerif Köse isimli el yapımı gitar yapımcısının kendisi için yaptığı gitarını konserde çaldığını ve çok sevdiğini özelikle belirtti. Bu güzel festivalin her yıl tekrarlanmasını ve kampus dışında daha fazla duyurulması gerektiğine inanıyoruz. Dergimizin temmuz sayısının çıktığı bu günlerde İzmir'in önemli kültür kurumu İKSEV’in düzenlediği 22. Uluslararası İzmir Festivali başlamış olacak. İKSEV mart ayında “Avrupa Jazz Festivali”ni düzenlediği için müzik festivaline jazz’a fazla yer olmasa da programı arasında Maffy Falay Quintet gibi çok önemli bir konsere yer verilmekte. (4 Temmuz 2008) Bilet fiyatlarını denkleştirebilen İzmirli jazz severlerin bu önemli konseri kaçırmayacaklarını düşünüyoruz

Geçen üç ay içinde gerçekleşen önemli bir diğer olay İzmir Jazz Derneği'ndeki yönetim değişikliği idi. Jazz Derneği mekân değiştirerek karşı kıyaya, Karşıyaka’ya taşındı. Bu güzel ilçemizde de sekiz yıldır kültür sanat faaliyetleri yürüten Ege Sanat Merkezi yöneticileri ağırlıklı dernek yönetiminin gelecekte ciddi ve kaliteli işler çıkaracağı benziyor.

Bunun ilk göstergesi Fransa'da Türk kimliğini başarıyla temsil eden Füsun Levet danışmanlığında düzenlenen latin jazz konseri Trio Pa’lante oldu. (6 Haziran 2008) Ege Sanat Merkezi'nin sadece müzik değil pek çok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan sahnesi içinde verilen konser İzmir’de tüm koltuklarının dolu olduğu tek konserdi.

Kalabalık derken biraz da kendimizi eleştirmek gerekiyor. İzmir’in üzerine yapışan ağır kanlılık etiketi ne yazık ki festival dışı konserler de kendini göstermekte. Sibel Köse, İmer Demirer, Selen Gülün gibi ustaların konserlerindeki gözle görülür boşluklar jazz severlere yakışmıyordu.

Konser haberleri dışında İzmir’in köklü eğitim kurumu Bornova Anadolu Lisesi davetlisi olarak İzmir'e gelen Ayşe Tütüncü’nün öğrencilerle yaptığı atölye çalışmasına özellikle yer vermek gerekir (22 Mayıs 2008). Kısa bir zaman dilimi içinde müziksever öğrenciler için özgür bir atölye atmosferi yaratan bu değerli müzisyeni İzmir'e davet eden yöneticileri kutluyoruz. Atölye sonrası buluştuğumuz Ayşe Hanım’a İzmir'in konukseverliğini fazlasıyla gösteren Sardunya Bar'ın yöneticisi Hami Bey’e ayrıca selam gönderiyoruz.

Sokağa çıkmışken Konak Belediyesi’nin her yıl yaptığı yaza merhaba etkinlikleri kapsamında İzmir’in simge çarşısı Kıbrıs Şehit’lerde kurdukları açık sahnede yer alan Trio Iff Konseri, Buğra Balcı (b), Semih Önyer (p), Olgun Acar (d) çok sayıda müzik sever tarafından ilgiyle izlendi. Jazz’a olan sevgisini herkesin bildiği kültür müdürü Halim Yazıcı’yı kutlarız.

Evet, İzmir sahile taşınıyor. Üç ay boyunca Alaçatı Babylon'da olan nadir jazz konserleri dışında küçük barlardaki amatör konserleri izleyeceğiz. Para kazanmak için jazz dışı işler yapan müzisyenlerimizi bekleyeceğiz. Bunlar arasında kalitesi ile öne çıkan Fatih Erkoç’un İzmir’in jazz temsilcisi Evrim Özkaynak ile Bodrum’da olacağını hatırlatırız. Yılların grubu Jazz Five ise yine bizimle İzmir Sardunya Bar ve Hayalbaz’da olacak.

Devrim Dikkaya

devrim@genccazcilar.org

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler