IKSV Genç Jazz Yarışması ve kazananları

Yayın tarihi: 16.01.2009
IKSV Genç Jazz Yarışması ve kazananları…

IKSV Genç Jazz Yarışması ve kazananları…

Uluslararası İstanbul Jazz Festivali, 2005 yılından bu yana uygulamakta olduğu Genç Jazz projesiyle, ülkemizdeki genç müzisyenleri desteklemekte, onların gelişimine katkıda bulunmakta. Şimdiye kadar, gençlerin hem yeteneklerini sergilemeleri için iyi bir platform olan, hem de kendi müzikal gelişimleri için önemli bir dönüm noktası oluşturan Genç Jazz konserleri, bu yıl Nardis Jazz Club’da gerçekleşecek.

Nardis Jazz Club’ın da ülkemizdeki genç jazz müzisyenlerine verdiği desteği, takipçileri ve jazz severler yakından izliyorlardır. Nardis Jazz Club sahnelerinde farklı müzisyenlerle çalarak kendini geliştiren, burada düzenlenen yarışmalarda seçilerek yurtdışında eğitim alan ve uluslararası yarışmalara katılan birçok genç müzisyenimiz var. Temmuz ayında düzenlenen 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nde Genç Jazz projesi kapsamında konser verecek olan genç müzisyenler ise, Nardis Jazz Club’daki konserlerden önce ön grup olarak sahne alacak.

European Jazz Club konsepti içerisinde Avrupalı jazz müzisyenleriyle Türk müzisyenleri bir araya getirecek ve bize farklı bir müzik deneyimi sunacak olan Nardis Jazz Club’da, genç müzisyenleri izlemek, hem Avrupa jazz’ını takip eden, hem de genç yetenekleri dinlemeyi merakla bekleyen müzikseverler için şüphesiz çok keyifli olacak. Ülkemizde, özellikle jazz eğitiminin yaygınlaşması ve gençler arasında jazza olan ilginin artmasıyla birlikte, yine yetenekli genç müzisyenleri dinleme olanağı bulacağız.

25 Mayıs Pazar Günü Nardis Jazz Club’da gerçekleştirilen “Genç Jazz Değerlendirme Konseri”ni izledik ve Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nde sahne alacak olan toplulukları dinledik. Önder Focan, Kerem Görsev, Pelin Opçin, Sevin Okyay, Hülya Tunçağ ve Seda Binbaşgil’in oluşturduğu Seçici Kurul, 8 katılımcı topluluk arasından Neu Trio, Serkan Çakıt & Barış Aslan Project, Trio Iff ve Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Jazz Korosu’nu seçti ve bu topluluklar Genç Jazz kapsamında 15. Uluslararası İstanbul Jazz Festivali’nde sahne almaya hak kazandı. Kerem Görsev’in, seçilenleri açıklamasının ardından, Önder Focan’dan bir de sürpriz ödül haberi geldi. Ceyhan Peşitmalcioğlu ile S5 topluluğu ise, Nardis Jazz Club özel ödülünü kazandı ve onlar da önümüzdeki sezon birer gece Nardis Jazz Club’da sahne alacak.

Serkan Çakıt & Barış Aslan Project

Serkan Çakıt & Barış Aslan Project, Serkan Çakıt (v), Barış Aslan (g), Emre Günaydın (d) ve Volkan Topakoğlu’ndan (b) oluşuyor. Serkan Çakıt ve Barış Aslan, 2006 yılından beri birlikte projeler gerçekleştirmiş. Topluluk, jazz standartlarının yanı sıra, modern jazz eserlerinden de örnekler icra ediyor. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Şan Bölümünden mezun olan Serkan Çakıt, Nardis Jazz Club Genç Jazz Vokal Yarışmaları’nda 2007 yılında Polonya’da Pulawy Jazz Workshop’a katılma hakkını elde etti ve 2008 yılında da NTV Özel Ödülü’nü kazandı. Lise yıllarında jazz gitar ve teori dersleri alarak jazz’a adım atan Barış Aslan ise, Serkan Çakıt gibi 2007 yılında Pulawy Jazz Workshop’a katıldı ve burada Dante Lucia önderliğindeki Pulany Big Band’e gitarist olarak seçildi.

Trio Iff

Trio Iff, Semih Önyer (p), E. Buğra Balcı (b) ve Olgun Acar’dan (d) oluşan, hem kendi bestelerini, hem de jazz standartlarını başarıyla yorumlayan bir topluluk. Repertuarlarında genellikle jazz standartlarına ve özgün bestelerine yer veriyorlar. Semih Önyer, Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı’nda Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda eğitim aldı, burada Prof. İstemihan Taviloğlu’nun öğrencisi oldu, Ömür Gidel ile jazz çalışmaları gerçekleştirdi. Halen Lisans III öğrencisi olan Önyer, 2008 yılının Mart ayında gerçekleştirilen workshop’ta, Musica Reservata Quartet topluluğunun üyeleriyle çalışma fırsatını buldu. E. Buğra Balcı ise, 2005 yılından itibaren Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde eğitimini sürdürüyor. 2007 yılında E-BAND topluluğuyla Genç Jazz değerlendirmesine de katılan Balcı, 2006 yılında Kürşat And’dan kontrbas eğitimi almaya başladı. Aynı zamanda, 2007 yılında Fulvio Maras’ın, 2008’de de Roberto Dani’nin atölye çalışmasına katıldı, 2007 yılında İtalya Siena Jazz’dan burs kazanarak burada hem eğitim aldı, hem de iki farklı toplulukla Siena Jazz Festivali kapsamında konserler verdi. Ekibin davulcusu Olgun Acar ise, jazz’ın yanı sıra profesyonel pop topluluklarında da çalıyor. Trio Iff, bu yıl altıncısı düzenlenen Eskişehir Amatör Jazz Müzisyenleri Festivali’nde sahne aldı, halen İzmir’de çalışmalarına devam ediyor.

Neutrio

Çağrı Erdem (g), Berker Şahin (b) ve Erdem Göymen’den (d) oluşan Neutrio, modern bir üslup benimsemiş, kendi çalışmalarını ve jazz standartlarını bu şekilde icra etmektedir. Topluluk, 2007 yılının sonlarında kuruldu ve farklı platformlarda konserler verdi. Çağrı Erdem, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar Bölümü’nde eğitim almakta. Okul dışında Onur Türkmen, Selen Gülün gibi sanatçılarla çalışıyor. Erdem, kazandığı burs ile, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki prestijli müzik okulu Berklee College of Music’te müzik eğitimini sürdürecek. Berker Şahin, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Kamil Erdem’in, Erdem Göymen ise Şenol Küçükyıldırım’ın öğrencileri. Neutrio, çaldığı parçalara yeni ve modern bir soluk ve heyecan katmaya çalışıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Jazz Korosu

Boğaziçi Üniversitesi Jazz Korosu, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü bünyesinde çalışmalarına başladı; 2001 yılından itibaren de a capella olarak aranjmanlarını icra etmeye başladı. Aslında BÜMK Jazz Korosu, Türkiye’deki ilk a capella korosu. Fundagül İnce (soprano), Ceren Gündoğdu (soprano), Ezgi Arslan (alto), A. Kürşat Duygulu (tenor) ve Masis Aram Gözbek’ten (bas) oluşan topluluk, yıllar boyunca farklı şeflerle birlikte çalışmış, günümüzde de koroyu Masis Aram Gözbek yönetiyor.

BÜMK Jazz Korosu, Boğaziçi Üniversitesi’nde verdiği konserlerin yanı sıra, yurt içinde ve yurtdışında da konserler verdi, buralarda büyük beğeni topladı. Grubun temel esin kaynağı, dünyaca ünlü Vox One, The Real Group, Swingle Singers gibi topluluklar. Ekip, bu toplulukların aranjmanlarının yanı sıra, kendi aranjmanlarını da söylemektedir.

BÜMK Jazz Korosu, bu yıl Avusturya’nın Graz kentinde 8’incisi düzenlenen ve dünya çapında en çok bilinen a capella yarışması olan Vokal Total yarışmasına katılmaya hak kazandı ve burada hem pop hem de jazz kategorisinde yarışacak.Fundagül İnce, 2000 yılından bu yana aralıklarla Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü’nün farklı korolarında yer aldı; 2005 yılında ise kendisi gibi Boğaziçi Müzik Kulübü Jazz Korosu’nda bulunan arkadaşlarıyla birlikte A Capella Boğaziçi isimli grupla bir albüm kaydetti. Ceren Gündoğdu ise, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan yarı zamanlı piyano öğrencisi olarak mezun oldu. 2006 yılında, Beyaz Rusya’da düzenlenen Slavianski Bazaar adlı uluslararası müzik yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Gündoğdu, Nükhet Ruacan’ın jazz vokal atölyesine katıldı; 2007 yılında ise Nev’in Sukut-u Hayal adlı albümünde vokal yaptı. Ezgi Arslan, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde ve İstanbul Devlet Konservatuarı’nda çeşitli kurslara katıldı; 2007 yılından beri de A Capella Boğaziçi topluluğunda alto olarak söylüyor. Ahmet Kürşat Duygulu, 2005 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nin farklı korolarında yer almanın yanı sıra, solistliğini yaptığı topluluklarla çeşitli yarışmalara katıldı.

Topluluğun şefliğini üstlenen Masis Aram Gözbek, Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde okurken, 2004 yılında Radyo Boğaziçi’nin 6’ncısı düzenlenen Battle of the Bands yarışmasında birinci oldu. 2005-2007 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda görev aldı. Nisan 2006’da ise, AKM’de sergilenen Alexander Markov’un Rock Concerto adlı eserinde yer alan Gözbek, 2007 yılında ise BÜMK Klasik Müzik Korosu ile İtalya’da düzenlenen Musicateneo festivaline katıldı.

Size, Genç Jazz konserlerinde yer alacak olan yetenekli genç jazz müzisyenlerimizi tanıttık. Hem genç müzisyenlerimize destek vermek, hem de ülkemizde yetişen yeni nesil jazz müzisyenlerini dinlemek için en büyük fırsat Uluslararası İstanbul Jazz Festivali kapsamında, Nardis Jazz Club’da gerçekleşecek olan konserler. Önümüzdeki yıllarda hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda kendinden sıklıkla söz ettirecek olan müzisyenleri bizler de, sizler gibi yakından takip ediyoruz ve hepsine başarılar diliyoruz.

Can Ergelmiş

canergel@hotmail.com

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler