Jazz ateşi yeni harlanmış İzmir Jazz Derneği ile sanal ortamda kısa bir söyleşi gerçekleştirdik

Yayın tarihi: 16.01.2009
Jazz ateşi yeni harlanmış İzmir Jazz Derneği ile sanal ortamda kısa bir söyleşi gerçekleştirdik

Jazz ateşi yeni harlanmış İzmir Jazz Derneği ile sanal ortamda kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yeni yönetime şimdiden başarılar. Yönetim ekibinizi kısaca tanıtır mısınız?

Yeni yönetim başkan; Ömer Araz, Ömür Gidel, Tufan Aksoy, Murat Mutaf, Neslihan Barlas, Kaan Çağlayangöl ve Savaş Çinetçi'den oluşuyor.

İzmir Jazz Derneği'nin geçmişinden bahseder misiniz? Farklı bir politikanız olacak mı?

Aslında İzmir Jazz Derneği'nin temeli 1997 yılında atıldı fakat resmi olarak dernek 2004 yılında kuruldu. İki farklı yönetimden sonra İzmir Jazz Derneği'ni Karşıyaka'ya taşıdık. Öncelikle İzmir Jazz Derneği'ni sağlam temeller üzerine oturtmayı düşünüyoruz. Amacımız yerel daha sonra ulusal ve uluslararası açılımlardır. Büyük organizasyonları şimdilik düşünmüyor özellikle gençleri ön plana alıp, küskünleri de yeniden kazanmak istiyoruz. Bu her şeyden önce gönül işi. Ayrıca kurumsal projeler yapmak, panel, söyleşi, workshop gibi etkinliklerle jazz müziğini gençler kadar yetişkinlerle de paylaşmak ve tanıtmak düşüncelerimiz arasında yer alıyor.

Jazz’ın Türkiye'deki başkenti İstanbul gibi algılansa da İzmir'in gizli bir jazz geçmişi olduğunu biliyoruz. Bahseder misiniz?

Gizli bir jazz geçmişi yok, ancak İzmir eskiden beri üvey evlat muamelesi gördü. Bu durum günümüzde de süregelmektedir. İzmir'li jazz’cıların en yoğun olduğu yıllarda prodüksiyon yapabilmek ve kendilerini tanıtabilmek imkanları yoktu. Tevazu, alçakgönüllülük çoğu zaman yanlış anlaşılıyor maalesef.

Günümüzde İzmir'deki jazz ortamından ve müzisyenlerinden bahseder misiniz?

İzmir'de jazz ile uğraşan müzisyenlerin hemen hemen hepsi İstanbul'a gittiler kalanlar ise ya küskünler ya da birbirleriyle bağlantıları yok. Yaklaşık 300 metrekare alan içinde hemen hemen jazz’la ilgilenen 20-25 müzisyen var ancak kimse birbiriyle görüşmüyor!

İzmir'deki jazz festivallerinde artış var? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Eğer İstanbul'un canı isterse İzmir'de de jazz festivalleri artıyor. Direkt olarak İzmir'den bu konuda bir çaba yok doğrusu.

İzmir Jazz Derneği olarak yerel kurumlarla ve diğer illerdeki jazz kurumları nasıl bir işbirliğiniz olacak?

Tümüne açığız ancak yavaş yavaş önümüzü görerek, geçmişten ders alıp temkinli bir şekilde devam etmek istiyor ve tüm aktiviteleri izliyoruz.

(Devrim’in notu: JTI Jazz ve Avrupa Jazz Festivali yanında bu sene yapılan Ege Üniversitesi Jazz Günleri, Sound of Guitar gibi etkinliklere haksızlık oluyor gibi).

Devrim Dikkaya

devrim@genccazcilar.org

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler