Jimmy McGriff

Yayın tarihi: 16.01.2009
Jimmy McGriff

Jimmy McGriff

Son 40 yılın en popüler jazz ve blues orgcularından Jimmy McGriff, 24 Mayıs 2008 tarihinde 72 yaşında MS komplikasyonları neticesinde öldü. Birçok jazz orgcusu gibi, McGriff de Amerika’nın doğu yakasındaki kulüplerde dans müziği tarzında jazz çalmaktaydı. Count Basie, Charlie Parker, Ray Charles veya James Brown bestelerini; swing, shuffle ve funk gibi tarzları gospel yoğunlundaki kendi blues süzgecinden geçirerek yorumluyordu.

James Harrell McGriff 1936 yılında Philadelphia’nın ileriki yıllarda “org mabedi” haline gelecek Germantown bölgesinde dünyaya geldi. Piyano çalan babası oğlunu küçük yaşlarda piyanonun başına oturttu, bir süre saksofon ve kontrbas çaldıysa da adaşı ve hemşehrisi Jimmy Smith’in popülarize ettiği Hammond orgda karar kıldı.

Kore Savaşı sırasında askeri polis olarak görev yapan McGriff Philadelphia’ya döndükten sonra iki yıl boyunca polis memurluğu yaptı. Şehirdeki diğer bir ünlü orgcu Richard Groove Holmes’un tavsiyesine uyarak çeşitli kulüplerde Hammond’unu fişe taktı. O dönemde tenor saksofon çalan Charles Earland ile de bir süre birlikte çalıştı. Earland bir süre sonra saksofonu terk edip Philadelphia’nın bir diğer orgcusu olarak kariyerini sürdürdü.

McGriff’in ilk başarılı hiti Ray Charles’ın “I’ve Got a Woman” adlı parçası oldu. Ardından bir albüm ve diğer bir hit parça olan “All About My Girl” geldi. ‘60’lı ve ‘70’li yıllarda the Solid State, Blue Note ve Groove Merchant plak şirketlerinden albümleri yayınlandı. 1971 yılındaki “The Black Pearl” albümü Newark’ta sahibi olduğu kulüpte canlı olarak kaydedildi. Aynı dönemde kendi adına yaptığı çalışmalara paralel olarak Buddy Rich orkestrasında da yer aldı.

1986 yılında soul jazz saksofoncusu Hank Crawford ile düzenli olarak albüm ve turneler yapmaya başladı. Son albümü New York’taki Smoke kulübündeki performans kaydı olarak 2006 yılında yayınlandı.

Derleyen: Viktor Bensusan

vbensusan@yahoo.com

51-SAYI_03-Jazz Temmuz 2008 » Konu Başlıkları

© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Matbaacılar Sitesi No:115 Bağcılar, İstanbul
iletişim
Boyut Pedia Kategoriler